Sonarul si feederul.

Sfaturi, recomandari, sugestii despre lansete, mulinete accesorii si monturi.

Moderator: sorinhc

Avatar utilizator
mihaiboaca
Mesaje: 158
Membru din: Joi Noi 06, 2014 12:39 pm

Re: Sonarul si feederul.

Mesajde mihaiboaca » Vin Ian 29, 2016 7:43 pm

Aha. Eu folosesc sonarul ptr identificarea pragurilor si structurilor.
Am dezactivat functia care arata pestii din simplul motiv ca pestii migreaza, se plimba, cauta de mancare etc deci informatia nu este una pe care sa te bazezi, ba din contra cred ca mai rau te baga in ceata.

Mihai Boaca

Avatar utilizator
sorinhc
Mesaje: 1802
Membru din: Vin Ian 16, 2015 8:33 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Sonarul si feederul.

Mesajde sorinhc » Vin Ian 29, 2016 7:49 pm

Daca vorbim de pescuitul de pe mal pe balta sincer nu-i vad rostul. Daca e vorba de rau nu-l poti folosi din cauza curentului deci air nu-i vad rostul
Poti sa detaliezi ? De ce nu ar ajuta (sa zicem pe o balta staina si cu un timp scurt de pescuit si bineinteles la pescuit de placere.....) ?

;)
Nu am zis ca nu ajuta, am zis ca nu-i vad rostul. Sondarea cu plumbul ia mai putin timp decat cu sonarul.

Mihai Boaca
Nu te contrazic Imagine dar sunt momente cand chiar nu am chef de ea. Parca atunci ar merge o treaba mai simpla si mai frumoasa vizual. De "amorul artei" discutăm si de subiectul asta. Pana la sonar mai am ceva achiziții se facut dar recunosc ca ma încântă si idea unei achiziții de genul. Fiecare cu piticii lui. Sper sa treaca repede.

☆☆Tapatalk☆☆
"Nu te certa niciodată cu oamenii proşti. Te vor trage în jos la nivelul lor şi te vor bate prin experienţă." - Mark Twain

M-au dat banii afara din casa asa ca am plecat la pescuit !!!! :) :) :) Ce bine era :(

Avatar utilizator
sorinhc
Mesaje: 1802
Membru din: Vin Ian 16, 2015 8:33 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Sonarul si feederul.

Mesajde sorinhc » Vin Apr 28, 2017 9:44 am

De curiozitate pt cei care au sonar gen Deeper cu sonda care e cam tot sonarul. Cum e sa arunci cu 1000 ron in apa ? Daca il pierzi :lol: :lol: :lol: .
"Nu te certa niciodată cu oamenii proşti. Te vor trage în jos la nivelul lor şi te vor bate prin experienţă." - Mark Twain

M-au dat banii afara din casa asa ca am plecat la pescuit !!!! :) :) :) Ce bine era :(

ramadri
Mesaje: 228
Membru din: Vin Apr 29, 2016 6:33 pm

Re: Sonarul si feederul.

Mesajde ramadri » Vin Apr 28, 2017 2:32 pm

Exact la aia ma gândeam si eu uitându-mă la ultimul film urcat de Petrișor, cand l-am văzut ca folosește exact nodul pe care eu il urăsc cel mai tare (mi se desface)... Si ma gândeam, de ce naibii as face nodul ala sa ma risc sa dau cu mia de roni in balta :) :)

Sent from my SM-G935F using Tapatalk


Solzescu
Mesaje: 189
Membru din: Mar Feb 21, 2017 9:02 pm

Re: Sonarul si feederul.

Mesajde Solzescu » Mie Mai 10, 2017 11:42 am

Caz in care e bine să îți iei câteva de rezervă. Cine știe, descoperim că peștii trag cel mai bine la patul de Deeper, eventual dipuit :mrgreen:
Personal, sunt foarte încântat de când am descoperit (roata) sondarea. Mi se părea laborioasă și de durată, acum însă face parte integrantă din plăcerea de a pescui. Și caut nu doar structurile din apă, ci și adâncimile diferite. Dacă găsesc în aceeași rază două structuri diferite, una la apă mică și una la apă adâncă, instalez și scaunul. Nu a durat niciodată mai mult de o jumătate de oră operațiunea în cauză...Cât timp câștigi cu sonarul?!
Nu aș merge chiar la considerații de etică, mi se pare însă că îți refuzi o plăcere folosind sonarul. În general, îmi place să văd lucrurile în spatele ochilor, nu în fața lor. Adică prefer întotdeauna imaginația în dauna evidenței - care de multe ori e înșelătoare. E, cumva, ca diferența dintre o carte și un film. Prefer întotdeauna cartea, mai puțin în cazul "Zbor deasupra unui cuib de cuci", unde filmul mi se pare la fel de bun.

Avatar utilizator
sorinhc
Mesaje: 1802
Membru din: Vin Ian 16, 2015 8:33 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Sonarul si feederul.

Mesajde sorinhc » Mie Mai 10, 2017 1:56 pm

Caz in care e bine să îți iei câteva de rezervă.
Adica sa mai dai 10 sute :lol: :lol: :lol: .
Cine știe, descoperim că peștii trag cel mai bine la patul de Deeper, eventual dipuit :mrgreen:
face parte integrantă din plăcerea de a pescui.
Nu a durat niciodată mai mult de o jumătate de oră operațiunea în cauză...Cât timp câștigi cu sonarul?!
La mine da. Ba mi se pare ca nu stiu ce, ba,.... Cand spun sondare nu ma refer la masurarea adancimii care e banal de simpla ma refer la identificarea cat mai corecta a structurilor si elaborarea acelei harti (hartie sau imaginar in creeras). Eu recunosc ca ar fi foarte utila pt mine :D asa ca cine are de donat unul va rog sa ma puneti in capul listei :lol: .
În general, îmi place să văd lucrurile în spatele ochilor, nu în fața lor.
Ce repede rezolvi, ochi la spate sau o oglinda la cozoroc :lol: :lol: :lol: .
Prefer întotdeauna cartea
Prefer filmul ca nu vreau sa fiu vazut/identificat la raionul de beletristica :lol: .
;)
"Nu te certa niciodată cu oamenii proşti. Te vor trage în jos la nivelul lor şi te vor bate prin experienţă." - Mark Twain

M-au dat banii afara din casa asa ca am plecat la pescuit !!!! :) :) :) Ce bine era :(

Solzescu
Mesaje: 189
Membru din: Mar Feb 21, 2017 9:02 pm

Re: Sonarul si feederul.

Mesajde Solzescu » Mie Mai 10, 2017 4:12 pm

Stai liniștit, Sorine, că și eu caut structurile, nu doar adâncimea. Și culmea, nu mi-e rușine să fiu văzut cu pixul în mână în timp ce fac sondarea. Și nu mi-e rușine nici de bank stickurile improvizate de mine, nici de "rujul" Maver pentru fir... :geek:

ramadri
Mesaje: 228
Membru din: Vin Apr 29, 2016 6:33 pm

Re: Sonarul si feederul.

Mesajde ramadri » Mie Mai 10, 2017 4:18 pm

Vorbe mari Sorine, dar unii... Hai mai bine sa zicem eu... Habar nu avem sa sondam. Adică sa arunci, sa mulinezi si sa... Simți... Pentru mine egal cu zero. As fi de acord cu Sonarul... Dar nu mi-l permit, asa ca nu apuc sa ajung si la problemele existentialiste.
Oricum pentru un amator care are o lunga lista de chestii pe care trebuie sa le învețe (si uneori nu poate, din lipsa de bani sau timp) mai merge sa o ia pe câteva scurtături.

Sent from my SM-G935F using Tapatalk


Avatar utilizator
catalin232
Mesaje: 2062
Membru din: Joi Mar 27, 2014 2:05 pm
Localitate: Bucuresti - Berceni

Re: Sonarul si feederul.

Mesajde catalin232 » Mie Mai 10, 2017 4:41 pm

Practice makes perfect ! Asadar, invatati sa sondati cu lanseta. Niciun sonar din lume nu este mai la indemana ca o lanseta si un plumb .

Sa nu mai vorbim de situatiile in care trebuie sa sondezi la 80-90m .... iti da eroare de retea sonaru` :)

Unde mai pui ca trebuie sa cari si o alta lanseta + mulineta ( sau cel putin un tambur ocupat doar cu un fir gros pe care nu il poti folosi la pescuit ) cu tine ca doar nu dai cu nucleara aia in balta folosind un ultralight :D

Urmatoarea fita o sa fie camera video subacvatica lasata pe vad cu drona ! Sa nu spuneti ca Nostradamus nu are mostenitori ! :twisted: :twisted:

ramadri
Mesaje: 228
Membru din: Vin Apr 29, 2016 6:33 pm

Re: Sonarul si feederul.

Mesajde ramadri » Mie Mai 10, 2017 7:23 pm

Dacă lansez plumbul si-mi dai o palma buna si ma întrebi simți plumbul?.... Tot nu, zic :)))

Sent from my SM-G935F using Tapatalk



Înapoi la “Echipament si accesorii”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori