Lanseta telescopica la method feeder,merita?

Sfaturi, recomandari, sugestii despre lansete, mulinete accesorii si monturi.

Moderator: sorinhc

AdRaat
Mesaje: 8
Membru din: Dum Iun 10, 2018 9:49 pm

Lanseta telescopica la method feeder,merita?

Mesajde AdRaat » Mar Iun 12, 2018 11:10 pm

Pentru un incepator la method care cara echipamentul fara masina la balta, merita aceasta piesa ca sa se initieze in pescuit la feeder method, adica il ajuta sa persevereze sau il ajuta sa se lase de method?

Admin edit : nu sunt permise link-urile catre alte magazine

Avatar utilizator
RazvanFeeder
Mesaje: 898
Membru din: Vin Noi 07, 2014 1:34 am
Localitate: Bucuresti

Re: Lanseta telescopica la method feeder,merita?

Mesajde RazvanFeeder » Mar Iun 12, 2018 11:31 pm

Nu recomand telescopicele la feeder, daca vrei sa-l faci fericit pe amicul tau uite aici o lanseta de buget:
https://www.feedershop.ro/korum-feeder- ... 3-6m-60gr/
sau varianta mai scurta daca neaparat vrea de 3.30m:
https://www.feedershop.ro/korum-feeder- ... -35m-45gr/
;)
APS Feeder Club

AdRaat
Mesaje: 8
Membru din: Dum Iun 10, 2018 9:49 pm

Re: Lanseta telescopica la method feeder,merita?

Mesajde AdRaat » Mar Iun 12, 2018 11:46 pm

Multumesc de raspuns dar lungimea de transport e cruciala si compromisul pentru asta e acceptat, doar ca fiind incepator ideea e sa nu compromita si placerea pescuitului la pesti medii (caras si poate crap pana la 5Kg) de obicei, pe balti in 90% din cazuri, rau rar, o lanseta mai scurta ajuta la exersarea aruncarilor cand nu esti mesesrias.
Ar mai fi si asta care chiar intra intr-un rucsac, e de 3,6 dar aia e, intra in rucsac, compromisuri, nu e cazul de mai mult decat hobby.

Admin edit : nu sunt permise link-urile catre alte magazine

Avatar utilizator
pivo
Mesaje: 250
Membru din: Mar Mar 21, 2017 11:09 pm

Re: Lanseta telescopica la method feeder,merita?

Mesajde pivo » Mie Iun 13, 2018 1:24 am

In general diferenta de lungime la transport intre o lanseta telescopica de feeder si una din 3 bucati e de cca10cm. Lanseta telescopica nu are, in general, nici o legatura cu feederul asa ca..... concluziile le tragi singur.
Cele mai bune locuri de pescuit le alege intotdeauna pestele!

topser
Mesaje: 22
Membru din: Sâm Noi 15, 2014 6:46 pm

Re: Lanseta telescopica la method feeder,merita?

Mesajde topser » Mie Iun 13, 2018 6:40 am

Mai era ceva de la Daiwa ! Am cochetat si eu cu ideea ,dar sunt mult mai ok cele din 3 buc !

Avatar utilizator
catalin232
Mesaje: 2062
Membru din: Joi Mar 27, 2014 2:05 pm
Localitate: Bucuresti - Berceni

Re: Lanseta telescopica la method feeder,merita?

Mesajde catalin232 » Joi Iun 14, 2018 6:48 am

Sunt atat de putine " pretentii" din partea noastra pentru acest forum incat imi este greu de crezut ca nu pot fi memorate ... exprimare decenta, fara link-uri in exterior si fara link-uri catre forum-uri ce nu permit link-uri de la noi .... adica 3 reguli mari si late. Eu chiar va rog frumos sa tineti cont de ele , nu e greu !

Lansetele telescopice pentru pescuit la feeder ofera avantajul ca sunt compacte , dar nu sunt atat de compacte incat sa fie bagate intr-un rucksac, asadar , oricum va trebui sa o care in mana sau intr-o husa cu bretea atarnata de gat. Mai au si o alta " buba" cel putin in momentul de fata, nu prea exista lansete telescopice pentru feeder bune , adica sunt mult prea moi , esti limitat mereu de o anumita distanta / acuratete.

Asadar, cea mai buna optiune este o lanseta din 3 bucati si asta aleasa in functie de locurile pe care le acceseaza pescarul cel mai des , presupun ca nu sunt zeci de balti / rauri unde se poate ajunge fara masina...intreaba-l pe ce balti/rauri merge cel mai des , cum si la ce prefera sa pescuiasca ( specii , distante , greutati lansate, method sau cosulet ) si in mod cert vei primi cel mai bun sfat si vei putea face cea mai buna alegere in ceea ce priveste lanseta.

Dupa cum ne-am convins cu totii cei care practicam pescuitul la feeder de ceva ani si dupa cum au sa realizeze in timp si cei care sunt la inceput de drum, nu exista lanseta perfecta, exista doar lanseta potrivita pentru situatiile x, y si z ....

PS: Mai sunt in afara lansete de feeder " Travel " adica lansete din 4-5 bucati care au o lungime mai mica la transport si care sunt mai bune decat cele telescopice. Pretul insa nu justifica achizitionarea unei astfel de lansete pentru ca are undeva la 65 cm lungime de transport si ajungem in acelas punct ca cel expus mai sus, nu o poti baga in geanta si daca tot e sa o cari in mana / pe umar, e mai ok una din 3 bucati.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

AdRaat
Mesaje: 8
Membru din: Dum Iun 10, 2018 9:49 pm

Re: Lanseta telescopica la method feeder,merita?

Mesajde AdRaat » Joi Iun 14, 2018 8:24 am

Mea culpa, nu mai pun linkuri,scuze pt. greseala, revenind la problema, 65-70 cm lungime de transport intra foarte bine intr-un rucsac, asta e ideea, in mana iei undite dar un feeder din 3 buc e finut, are husa lui nu-l poti lega cu tevile si coada de mincioc impreuna chiar daca pui cilindrul cu varfuri in rucsac.
Hai sa rezum un pic, pescuit de hobby pentru un incepator la feeder (de formatie e unditar) si in general la aruncat cu lanseta, distanta 20-40 poate max 50 m , pana invata sa arunce (aici trebuie sa nu-si piarda rabdarea si batul sa-l ajute), pestii vizati sunt carasii si poate ciortani pana la 3 KG in general, mai mari foarte rar dar nu imposibil, apa e statatoare dar exista sanse sa ajunga si pe cate un rau dar asta e exceptie, investitia sa fie minimul necesar ca sa poata exersa noul stil de pescuit fara penalizari majore care sa-l descurajeze.

Multumesc pentru raspunsuri si inca o data scuze pentru greseli.

Avatar utilizator
catalin232
Mesaje: 2062
Membru din: Joi Mar 27, 2014 2:05 pm
Localitate: Bucuresti - Berceni

Re: Lanseta telescopica la method feeder,merita?

Mesajde catalin232 » Joi Iun 14, 2018 5:55 pm

Poti cara lejer lanseta cu varga si coada de minciog ... oricum iti trebuie o husa pentru ele ca nici pe alea nu le poti baga in traista... o teava de PVC de la orice magazin de bricolaje , 2 capace ( care tot acolo le gasesti) si o curea sa o poti pune de umar si aia este ... daca nu vrea sa investeasca intr-o husa semi rigida... Ideea este ca oricum cara varga si coada de minciog ... asa ca...

O lanseta feeder Travel este undeva la 60 lire cea mai ieftina + transportul din UK pana in tara ( 20-30 lire ) , o lanseta feeder Telescopica undeva la 150 lei , o lanseta mai mult decat decenta din 3 bucati pe undeva sub 300 lei. Doar de el depinde ce buget are si ce doreste.... dar daca tot cocheteaza cu stilul asta , sa isi ia ceva care se si apropie de un bat de feeder, fara compromisuri ... zic si eu acum ..

AdRaat
Mesaje: 8
Membru din: Dum Iun 10, 2018 9:49 pm

Re: Lanseta telescopica la method feeder,merita?

Mesajde AdRaat » Joi Iun 14, 2018 10:48 pm

Bun, gata, ma dau batut, cand mai multi oameni iti spun ca esti beat, te duci la culcare, o sa citesc forumul in cautare de lansete din 3 buc. +3 varfuri, sper sa-l conving sa mearga pe varianta asta, speram sa fie cat de cat in regula si una telescopica dar asta e, daca voi ziceti nu, ascult pe cei ce se pricep si nu mai insist. Cred ca se poate inchide daca nu mai are nimeni nimic de zis.

AdRaat
Mesaje: 8
Membru din: Dum Iun 10, 2018 9:49 pm

Re: Lanseta telescopica la method feeder,merita?

Mesajde AdRaat » Sâm Iun 16, 2018 9:11 pm

Pot sa-i recomand pentru inceput Benzar allaround 3,3 sau 3,6, o sa fie multumit e altceva mai bun la gama asta de pret pentru un incepator?
Sau sa merg pe recomandarile lui RazvanFeeder din postul doi?


Înapoi la “Echipament si accesorii”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Google [Bot] și 8 vizitatori