Piticii mei cer o lansetă nouă!

Sfaturi, recomandari, sugestii despre lansete, mulinete accesorii si monturi.

Moderator: sorinhc

Bumy
Mesaje: 56
Membru din: Joi Iul 16, 2015 8:10 am

Re: Piticii mei cer o lansetă nouă!

Mesajde Bumy » Sâm Feb 25, 2017 1:29 pm

Solzescu, un alt solzos(Carass) prefera Tricast-u' in favoarea Acolyte-ului :roll:


https://vimeo.com/205235667

Solzescu
Mesaje: 189
Membru din: Mar Feb 21, 2017 9:02 pm

Re: Piticii mei cer o lansetă nouă!

Mesajde Solzescu » Sâm Feb 25, 2017 2:51 pm

Bumy, le-am văzut, m-au enervat. Au finishul de zici ca e hand made, blankul e chelit de lac, are doar puțin lac peste etichetă și la matisajele de la inele. Dar zici că e dat cu degetul, în mă-sa, și mult, și urât. Nici inelele nu sunt cele mai aliniate. La ochi închiși, la feeling, sunt mișto. Și nu e chestie de fiță, să știi, mă deranjează principial, nu estetic, când o lansetă premium arată așa- parcă își bat joc de mine. Bă, dacă îți dau 200 și ceva de lire, mai pune mă 10 lire și fă finisajele alea mai ok...Acum, na, o fi vreun lot mai amărât ăsta de e acum în România...Oricum, mulțam de idee. O pot pescui, chiar vreau acum să o imprumut de la cineva, poate fac și niște poze cu ea...
P.S. Mi-am luat acolyte-ul acum 15 minute. Piticii dorm...deocamdată :lol:

catalinAR
Mesaje: 116
Membru din: Joi Noi 06, 2014 7:59 pm

Re: Piticii mei cer o lansetă nouă!

Mesajde catalinAR » Dum Feb 26, 2017 12:46 am

Tricast, cu ceva mai mult lac decat acolyte-ul..... ;)
IMG_0446.JPG
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Solzescu
Mesaje: 189
Membru din: Mar Feb 21, 2017 9:02 pm

Re: Piticii mei cer o lansetă nouă!

Mesajde Solzescu » Dum Feb 26, 2017 7:13 am

Hm...asta-mi place :lol: Nu e photoshopata, nu? :) Ma duc maine sa ma mai uit inca o data la ele, ce naiba...

catalinAR
Mesaje: 116
Membru din: Joi Noi 06, 2014 7:59 pm

Re: Piticii mei cer o lansetă nouă!

Mesajde catalinAR » Dum Feb 26, 2017 8:31 pm

Hm...asta-mi place :lol: Nu e photoshopata, nu? :) Ma duc maine sa ma mai uit inca o data la ele, ce naiba...
Nu, nu e! ;)
tricast.jpg
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Avatar utilizator
nicu2
Mesaje: 21
Membru din: Sâm Aug 01, 2015 10:01 pm
Localitate: Iasi

Re: Piticii mei cer o lansetă nouă!

Mesajde nicu2 » Mar Feb 28, 2017 10:55 pm

Sa nu zici Catalin ca ai luat Tricast Ultralight 4x4...
Am urmarit-o ceva in putinele poze si filmari, dar cand am vazut cotorul scurt am zis pas..., asta pt ca ma gandeam si la pescuit de distanta.

catalinAR
Mesaje: 116
Membru din: Joi Noi 06, 2014 7:59 pm

Re: Piticii mei cer o lansetă nouă!

Mesajde catalinAR » Mar Feb 28, 2017 11:51 pm

Sa nu zici Catalin ca ai luat Tricast Ultralight 4x4...
Am urmarit-o ceva in putinele poze si filmari, dar cand am vazut cotorul scurt am zis pas..., asta pt ca ma gandeam si la pescuit de distanta.
:D

Foarte interesanta lanseta :!: ....2 portvarfuri de lungimi diferite, avand mufari diferite pt varfuri anume vârfurile de carbon intra in portvarful destinat lor respectiv varfurile de sticla se mufeaza peste portvarful destinat lor.....diametrul vârfurilor de carbon il estimez la 2,8 mm......vârfuri subțiri si foarte sensibile, dar nevopsite.....segment intermediar fără inel, ce se mufeaza aproape de baza......inele ca pe vremuri.....blank cu o conicitate desavarsita......mandrina urâta dar practica....cotor scurt, dar nu afectează castul.....cred ca stiu cu cine a făcut "copilul" Arnout van der S..... :lol: .....mda la finisaje cred ca vor ei sa scoată in evidentă ca sunt handmade, sau sunt finisate la lampa de veghe :mrgreen: :roll: Pe scurt, 4 bete intr-unu' ;)

Alta întrebare :!: :lol:

Avatar utilizator
sorinhc
Mesaje: 1802
Membru din: Vin Ian 16, 2015 8:33 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Piticii mei cer o lansetă nouă!

Mesajde sorinhc » Mie Mar 01, 2017 9:15 am

Alta întrebare :!: :lol:
Cum te descurci cu varfurile nevopsite ?

;)
"Nu te certa niciodată cu oamenii proşti. Te vor trage în jos la nivelul lor şi te vor bate prin experienţă." - Mark Twain

M-au dat banii afara din casa asa ca am plecat la pescuit !!!! :) :) :) Ce bine era :(

catalinAR
Mesaje: 116
Membru din: Joi Noi 06, 2014 7:59 pm

Re: Piticii mei cer o lansetă nouă!

Mesajde catalinAR » Mie Mar 01, 2017 12:20 pm

Alta întrebare :!: :lol:
Cum te descurci cu varfurile nevopsite ?

;)
Pana acum nu s-a plans nimeni!

ramadri
Mesaje: 228
Membru din: Vin Apr 29, 2016 6:33 pm

Re: Piticii mei cer o lansetă nouă!

Mesajde ramadri » Mie Mar 01, 2017 12:46 pm

Eu sunt al doilea prieten cu Acolyte Plus de 11. Nu am apucat inca sa o pescuiesc, dar când am luat-o a fost in urma unei cercetări intense.
Vârfurile desi "mari" sunt perfecte pentru lanseu mai mare de 35-45m. Părerea mea este ca daca pui si o mulineta cu tambur mare (un 4000 uzual) si fir textil cu înaintaș mono te vor ajuta enorm în precizie. Multe lansete pot duce 50-55m chiar dacă nu sunt destinate acestor distanțe DAR noi pescuim cu vad fix (de cele mai multe ori), consider mult mai important sa și ajungi de fiecare data in acelasi loc decât sa te împrăștii pe toată balta. Daca nu preferi textilul si vrei cu mono, este posibil sa fie dificil sa ajungi 55m cu Acolyte. Este o lanseta cu un preț accesibil si de calitate. Teoretic si TriCastul si Equis merita.. dar... Deja sunt pe lista ta de nu.
Poti sa iei in considerare si Browning King Feeder Ultralight


LE: Vârfurile sunt de 2, 2,5 si 3. Iar puterea de aruncare declarata de 60g e pentru vârful de 2 Oz. Lanseta e realizata în asa fel încât și vârful de 3 sa semnalizeze bine
Sent from my SM-G935F using Tapatalk




Înapoi la “Echipament si accesorii”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori