Scaun Nufish/Rive station feeder club

Sfaturi, recomandari, sugestii despre lansete, mulinete accesorii si monturi.

Moderator: sorinhc

Avatar utilizator
catalin232
Mesaje: 2062
Membru din: Joi Mar 27, 2014 2:05 pm
Localitate: Bucuresti - Berceni

Re: Scaun Nufish/Rive station feeder club

Mesajde catalin232 » Dum Feb 18, 2018 7:14 pm

Bucsele din aluminiu sunt un avantaj, dar si plasticul e ok daca e de calitate. Oricum, avand in vedere dif mica de pret, as opta pt un scaun cu bucse din aluminiu. Cred ca browning-ul e mai confortabil, avand in vedere ca are spatarul putin mai inalt si sezutul putin mai lat, asta fiind cam singurul lui avantaj din cate imi dau seama.
Pentru un pescuit activ pe 8-10 ore , adica motivul pentru catre iti iei un scaun de acest tip , iti spun ca media de timp cat o sa stai sprijinit pe spatar este undeva la 30-50 min la 8-10 ore. Iti spun din experienta ca forma spatarului sau materialul din care este facut sunt total irelevante. Tot ce trebuie sa faca este sa te scape de presiunea muschilor de la spate , si alea 30 de secunde de sprijin la fiecare jumatate de ora fac toata diferenta din lume . Dot pe rationamentul asta , faptul ca un spatar de tipul asta este " reglabil" nu te ajuta cu nimic. Daca il folosesti cum trebuie si pentru ce trebuie, nu vei avea decat o singura pozitie in care il vei monta.

Daca in pescuitul pe care il practici stai mai mult de 2 ore sprijinit , atunci ar fi indicat sa te orientezi spre un scaun tip fotoliu ... este mult mai comod si mai potrivit pentru un pescuit " relaxat" .

Ideea cu scaunele este sa iti iei ceea ce se muleaza bine pe tipul pescuitului practicat , nu pe ce scrie pe el sau cum arata . Aici foarte multi gresesc , considerand ca X bate pe Y si ca un scaun trebuie achizitionat ca are nu stiu cine sau ca e la moda ... Evident , dupa ce te decizi asupra modelului / tipului de scaun , urmatorul criteriu este calitatea si anduranta...

alexandruv

Re: Scaun Nufish/Rive station feeder club

Mesajde alexandruv » Dum Feb 18, 2018 7:52 pm

O adevarata secta.. :))
Aduc apa apa sfintita....


Trimis de pe al meu SM-G950F folosind Tapatalk


alexandruv

Re: Scaun Nufish/Rive station feeder club

Mesajde alexandruv » Dum Feb 18, 2018 7:59 pm

Uite... talpicile la nufish nu mi-au placut...
Un pic cam mici si au o mobilitate doar fata spate, la browning miscarea e aproape 360...


Trimis de pe al meu SM-G950F folosind Tapatalk


alexandruv

Re: RE: Re: Scaun Nufish/Rive station feeder club

Mesajde alexandruv » Dum Feb 18, 2018 8:07 pm




Cand ajungi sa iti cumperi accesorii si in general mai orice dupa criteriul " cat de bine arata " , nu cred ca mai are sens sa ceri mai multe detalii altele care nu le poti vedea intr-o poza :) . O rezolvi simplu pe asta !

.
Pentru unele persoane chiar conteaza sa arate si bine ... pt mine unul chiar ma intereseaza si acest aspect... dar nu as cumpara ceva care e frumos dar care nu e si practic.
Referitor la bucse , nu am avut probleme cu ele si am 100 kg.. si chiar ma misc pe scaun... faptul ca brwoning -ul e mai usor e inca un plus pt mine ...
Iti zic eu ca daca primeai scaunul (nufish) pe care l-am primit eu imi dadeai dreptate... nu am fost niciodata atat de dwzamagit de un produs laudat de atata lume...


Trimis de pe al meu SM-G950F folosind Tapatalk

Avatar utilizator
Briceag Alin
Mesaje: 178
Membru din: Dum Mai 03, 2015 10:30 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Scaun Nufish/Rive station feeder club

Mesajde Briceag Alin » Dum Feb 18, 2018 10:05 pm

Probabil ai fost singurul care l a primit asa, ca nu iti recomanda si nu lauda nimeni un scaun daca nu era ok mai ales din punct de vedere al stabilitatii. 😉
www.feedershop.ro

Committed To Total Quality

Solzescu
Mesaje: 189
Membru din: Mar Feb 21, 2017 9:02 pm

Re: Scaun Nufish/Rive station feeder club

Mesajde Solzescu » Dum Feb 18, 2018 10:09 pm

Am deja 1 an pe nufish si nici prin cap nu imi trece sa imi iau altceva. Am incercat browningul si nu vreau sa imi spun parerea sa nu par prea vehement. Sau, ca sa fiu diplomat, spun ca l-as folosi doar daca mi s-ar face cadou, si doar daca as avea undeva la 80kg. Nufish e un device gandit cap coada, are o logica foarte coerenta si, daca il judeci in afara ei, e ca si cand ai judeca un peste ca nu e bun la catarat in copac. Sau ca tii mortis sa ai dreptate...(talpici prea mici sau non360, gen).

IBN
Mesaje: 75
Membru din: Vin Ian 26, 2018 5:56 pm

Re: Scaun Nufish/Rive station feeder club

Mesajde IBN » Dum Feb 18, 2018 10:17 pm

Pentru un pescuit activ pe 8-10 ore , adica motivul pentru catre iti iei un scaun de acest tip , iti spun ca media de timp cat o sa stai sprijinit pe spatar este undeva la 30-50 min la 8-10 ore. Iti spun din experienta ca forma spatarului sau materialul din care este facut sunt total irelevante. Tot ce trebuie sa faca este sa te scape de presiunea muschilor de la spate , si alea 30 de secunde de sprijin la fiecare jumatate de ora fac toata diferenta din lume . Dot pe rationamentul asta , faptul ca un spatar de tipul asta este " reglabil" nu te ajuta cu nimic. Daca il folosesti cum trebuie si pentru ce trebuie, nu vei avea decat o singura pozitie in care il vei monta.
In putinele dati cand ''fideresc'' pe balta, categoric stau destul de mult rezemat pe spatar. Pe rau practic un pescuit mai activ, spatarul nefiindu-mi neaparat necesar. In ceea ce priveste reglarea spatarului, nici la scaunul de carp nu-l reglez in mai mule pozitii, am o singura pozitie favorita. Poate si pt ca la crap merg cu cortul si dorm in pat.... Legat de bucse, aluminiu vs plastic, daca-i musai se pot confectiona separat bucse din aluminiu la orice scaun. Mai importanta este calitatea materialelor din care e confectionat scaunul, cat de multa ''carne'' au picioarele, ca sa nu se subrezeasca dupa cateva utilizari, de ex.
Scaun tip fotoliu nu stiu cat este de comod sa te tot ridici din el, avand in vedere ca sezutul se lasa cand te asezi.
Din pacate in Tm nu am unde sa le vad live, asa ca alegerea se bazeaza strict pe info primite de pe forumuri si vizionarile de pe youtube.
Imi pare rau ca nu m-a mancat in c.r de scaun cand am fost la expo de la Budapesta, unde m-am holbat doar dupa produse pt carp.....

Avatar utilizator
catalin232
Mesaje: 2062
Membru din: Joi Mar 27, 2014 2:05 pm
Localitate: Bucuresti - Berceni

Re: Scaun Nufish/Rive station feeder club

Mesajde catalin232 » Dum Feb 18, 2018 10:36 pm

Sau varianta mai simpla :)
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

ramadri
Mesaje: 228
Membru din: Vin Apr 29, 2016 6:33 pm

Re: Scaun Nufish/Rive station feeder club

Mesajde ramadri » Dum Feb 18, 2018 10:36 pm

Daca ma tine pe mine la 128kg si care am si obiceiul sa dau din picior si sa ma frichinesc pe loc ...zic ca are carne. Eu am avut scaun de crapar inainte pentru ca ce e drept cam somez la partide...si simteam nevoia sa stau pe spate relaxat. Problema era ca a doua zi eram ca un bosorog cu mijlocul rupt ...imi lua 15 minute sa ma dau jos din pat.
In concluzie..."carne" are.... nu e cel mai comod scaun dar tine, are stabilitate si te tine in pozitia corecta (pentru cei cu probleme de spate)

Sent from my SM-N950F using Tapatalk


alexandruv

Re: RE: Re: Scaun Nufish/Rive station feeder club

Mesajde alexandruv » Dum Feb 18, 2018 11:04 pm


:) .

Dar asta sunt eu , asa gandesc eu , nu am pretentia ca toti sa gandeasca la fel si este bine ca suntem diferiti .
Mai catalin.. nu stiu ce sa zic despre asta...
:))



Trimis de pe al meu SM-G950F folosind Tapatalk




Înapoi la “Echipament si accesorii”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori