Combo.

Sfaturi, recomandari, sugestii despre lansete, mulinete accesorii si monturi.

Moderator: sorinhc

Avatar utilizator
sorinhc
Mesaje: 1802
Membru din: Vin Ian 16, 2015 8:33 pm
Localitate: Bucuresti

Combo.

Mesajde sorinhc » Mar Iul 14, 2015 12:28 pm

Salutare Dependenti,

Sunt interesat sa achizitionez pentru sezonul viitor :oops: un COMBO. Stiu si cred ca nu este o solutie prea buna dar vreau sa limitez cat de mult pot bagajeria implicit si partea cu lanseletele.... poveste lunga :lol: Ca actiune Light Mediu sau Mediu. Pescuit pe balti sau rauri. Ma intereseaza si lungimea de transport sa fie cat mai "buna" pt porbagaj. Ce am acum e o lungime mult mai mare si nu incape in pobagaj (asta va fi o problema pt viitor). Cam cer lucruri in cotradictie dar hai sa vorbim si despre compromisuri.

Cam la ce m-am gandit eu:

** Drennan S7 Puddle Chucker Carp Feeder Combo 10ft (3,05m) - 11ft (3,35m)
Pro (pt mine) - 95 cm lungime transport demontat, pret ok;
Contra - doar 2 varfuri de 2 si 3 oz;

** Drennan Series 7 Method Feeder Combo 11ft (3.35m) to 12ft(3.66m)
Contra - Lungime transport 1,73 :evil:

** Drennan Medium Feeder Combo 11`6-12`6ft (3.50-3.80m)
Pro - gama de putere ideala pt mine 25-70 gr, vine cu 4 virfuri;
Contra - Lungime de transport exagerat de mare pt ce vreau eu - 1,83 m. Este adevarata lungimea de trasport?
http://www.feedershop.ro/lanseta-drenna ... aTdCfm-OT8

**Maver Powerlite SX Feeder System 3.3/3.6/3.9M 70-140g
Pro - Sper lungimea de transport pe care nu am gasit-o pe net. Ma ajuta cineva?
Contra - 70-140 g pare cam rigida pt mine sau ma insel? Cam scumpa dar ....
Nu cunosc foarte bine lansetele Maver asa ca astept pareri de la voi

** Preston Carbonactive C-TECH Feeder 11'-13' / Lanseta Classic Carbon Active 11 / 13 ft
Contra - Nu sunt fan preston

** TF Gear Banshee Allrounder Rod 11-13'
Nu stiu nimic de TF

Astept parerile si propunerile voastre. Trebuie sa fie si de la altii (matrix, ...). Scuze pt graba in care am facut acest post.

Multumesc !

;)
"Nu te certa niciodată cu oamenii proşti. Te vor trage în jos la nivelul lor şi te vor bate prin experienţă." - Mark Twain

M-au dat banii afara din casa asa ca am plecat la pescuit !!!! :) :) :) Ce bine era :(

Avatar utilizator
Tiby Baschet
Mesaje: 586
Membru din: Dum Oct 19, 2014 10:35 am
Localitate: Giurgiu
Contact:

Re: Combo.

Mesajde Tiby Baschet » Mar Iul 14, 2015 2:40 pm

Drennanu medium feeder combo , daca vrei sa stai cu montura gata pusa da, are 1,80. Daca il faci in multe bucati are 1,40. Este batul meu de suflet (multumesc catalin). Duce si 100 de grame + nada, testat de mine :)

C-tech te rog sa te orientezi, e prea moale pentru gustul meu. Am pescuit vreun sezon varianta de 12 picioare si ma chinuiam sa arunc 50 de grame 40 de metri .

Maver-ul uita de el :)

Celalalte combouri de la drennan sunt ok si alea.

Nu lua un bat pe NV, du-te si joaca-te cu ele,vezi care iti place.

Avatar utilizator
sorinhc
Mesaje: 1802
Membru din: Vin Ian 16, 2015 8:33 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Combo.

Mesajde sorinhc » Mie Iul 15, 2015 2:18 pm

Merci de raspuns !
Daca il faci in multe bucati are 1,40. Este batul meu de suflet (multumesc catalin). Duce si 100 de grame + nada, testat de mine :)
Foarte bine !!!! 1,4 m e perfect, exact ce vreau.
Am vazut aici un video numai ca in descriere scria Drennan Matchpro Medium Combo. Este acelasi bat?
Nu lua un bat pe NV, du-te si joaca-te cu ele,vezi care iti place.
Clar nu iau un bat pe "nepipaite". Timpul e cu mine asa ca nu ma grabesc foarte tare. Sunt curios de pareri si de alte bete din piata !
"Nu te certa niciodată cu oamenii proşti. Te vor trage în jos la nivelul lor şi te vor bate prin experienţă." - Mark Twain

M-au dat banii afara din casa asa ca am plecat la pescuit !!!! :) :) :) Ce bine era :(

Avatar utilizator
Levente
Mesaje: 30
Membru din: Mie Apr 08, 2015 4:02 pm
Localitate: Cluj Napoca

Re: Combo.

Mesajde Levente » Mie Iul 15, 2015 3:48 pm

Drennan Medium Feeder Combo are o lungime de transport, desfacut in bucati de 127 cm, pe masurate.
Este o lanseta de exceptie, o am si nu as da-o pe nimic. Pentru curgatoare este un partener pe cinste si pe lacuri se descurca. Este una foarte versatila.
http://drennantackle.com/thelatest/dren ... -12ft-6in/ este aceeasi lanseta cu Medium Feeder Combo. In descriere mai apare cuvantul Matchpro, pe inscriptionarea pe blank lipseste.
"Catching the impossible"

catalinAR
Mesaje: 116
Membru din: Joi Noi 06, 2014 7:59 pm

Re: Combo.

Mesajde catalinAR » Mie Iul 15, 2015 4:34 pm

Toate sunt Ok cat timp le compari virtual sau iei in considerare recomandarile cele mai stufos elaborate. Asta-i un fel de Miorita pescareasca. Musa-i sa le vezi si sa le pipai inainte. Asa mai scad, dar nu dispar sansele sa iei ceva ce nu ti se potriveste. Cel mai 'poliglot' :lol: ramane drennanu' recomandat de Levente. De fapt si singurul din categoria cu multi epoleti. Pe balta prinzi si controlezi cu el cam orice peste. Pe rau este si mai OK. Ideea este ca fiecare va raporta betele la caracteristicile apelor din arealul lui si exista riscul sa nu se potriveasca cu apele pe care le vei pescui tu. Cunosc N cazuri in care X a pescuit cu batul Y pe diverse ape si parea sa fie iubire vesnica intre ei, pana a descoperit batul Z si iubirea a disparut rapid si tot asa......si nici nu mai conta ca diferentele dintre bete, percepute de X, erau sau nu acoperite de vreun raport pret calitate. Si problema nu era la bete ci la asteptarile si preconceptile X-lui despre cum ar fi trebuit sa fie batu' mult visat. Asa ca... spor :D

Avatar utilizator
sorinhc
Mesaje: 1802
Membru din: Vin Ian 16, 2015 8:33 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Combo.

Mesajde sorinhc » Lun Mar 13, 2017 2:21 pm

Drennanu medium feeder combo , daca vrei sa stai cu montura gata pusa da, are 1,80. Daca il faci in multe bucati are 1,40.
Revin dupa doi ani la topicula asta :lol: :lol: :lol: . Din ce zici tu se intelege ca acel element intermediar ar avea inel. Din cate stiu eu nu are ? Deci lungimea de transport este 1.40 m pt ca oricum demufezi elementul intermediar.

;)
"Nu te certa niciodată cu oamenii proşti. Te vor trage în jos la nivelul lor şi te vor bate prin experienţă." - Mark Twain

M-au dat banii afara din casa asa ca am plecat la pescuit !!!! :) :) :) Ce bine era :(


Înapoi la “Echipament si accesorii”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori