Drennan Acolyte Feeder

Sfaturi, recomandari, sugestii despre lansete, mulinete accesorii si monturi.

Moderator: sorinhc

Avatar utilizator
mihaiboaca
Mesaje: 158
Membru din: Joi Noi 06, 2014 12:39 pm

Drennan Acolyte Feeder

Mesajde mihaiboaca » Vin Sep 25, 2015 4:15 pm

Drennan tocmai au lansat pe piata Acolyte Ultra Feeder in varianta de 10ft si 12ft.
http://drennantackle.com/viewProductDetails.php?id=723
M-am indragostit doar din descriere. Totusi pretul este unul pe masura - aproximativ 190 lire
Sunt curios ce diametru are varful la baza.

Stefan George
Mesaje: 178
Membru din: Dum Noi 16, 2014 8:42 pm
Localitate: Bucuresti/Popesti Leordeni

Re: Drennan Acolyte Feeder

Mesajde Stefan George » Sâm Sep 26, 2015 2:55 pm

The blank of the Ultra 12ft Feeder is super slim but, import­antly, main­tains enough back­bone to cast long dis­tances with greater accuracy. It also has a great para­bolic fish-playing action to cushion fish of all sizes, from roach and skim­mers to F1s and small carp.

Bun. Si apoi :

Three super slim,push-in carbon tips of 2oz,2.5oz and 3oz are suplied.

Cam multi ozi acolo?

gabitza
Mesaje: 30
Membru din: Joi Apr 03, 2014 7:33 am

Re: Drennan Acolyte Feeder

Mesajde gabitza » Lun Dec 07, 2015 11:47 am

@Catalin
Ai putea sa ne spui diametrul varfurilor la baza?

Avatar utilizator
catalin232
Mesaje: 2062
Membru din: Joi Mar 27, 2014 2:05 pm
Localitate: Bucuresti - Berceni

Re: Drennan Acolyte Feeder

Mesajde catalin232 » Lun Dec 07, 2015 1:50 pm

Din pacate nu am subler ... dar ca si linie de ghidaj comparativ cu ce am ma vazut su de 2 sua 2.2mm la baza ...

gabitza
Mesaje: 30
Membru din: Joi Apr 03, 2014 7:33 am

Re: Drennan Acolyte Feeder

Mesajde gabitza » Lun Dec 07, 2015 3:08 pm

Din pacate nu am subler ... dar ca si linie de ghidaj comparativ cu ce am ma vazut su de 2 sua 2.2mm la baza ...
Ok, multumesc.
Ii suficient pt moment.

candes
Mesaje: 28
Membru din: Vin Noi 07, 2014 9:21 am

Re: Drennan Acolyte Feeder

Mesajde candes » Lun Dec 07, 2015 5:00 pm

Sunt curios daca sunt colegi de forum care au achiționat Acolyte. Mi-ar plăcea ne împărtășească un feedback.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Avatar utilizator
catalin232
Mesaje: 2062
Membru din: Joi Mar 27, 2014 2:05 pm
Localitate: Bucuresti - Berceni

Re: Drennan Acolyte Feeder

Mesajde catalin232 » Lun Dec 07, 2015 5:47 pm

Nu stiu daca cei care au achizitionat batul au si cont pe forum .. dar iti pot spune eu o parere personala despre el.

Acolyte Ultra 12 ft este ridicol de usoara si subtire ( este cel mai usor bat de 12ft pe care am pus mana si am pipait cateva la viata mea :D ) . De calitatea materialelor nu cred ca trebuie sa pun accent prea mare , majoritatea cunosc produsele drennan si seria aceasta este varful lor de gama.

La partea cu aplicatiile practice ale batului, ca astea ne intereseaza pe noi, Acolyte 12ft este o lanseta destinata preponderent pescuitului pe lacuri . Pe rauri poate fi folosita doar de cei carora le sunt "permise" cosulete de 30-50gr .... adica un curent destul de mic dupa standardele din Sud-ul tarii :D .
Foarte buna lanseta pentru pesti de talie medie , inclusiv ciortan, foarte buna pentru method , face fata si la crap mare dar sa ai loc de drill.
Pentru mine unul, faptul ca are o actiune parabolica ( lucreaza pe toata lungimea) constituie un minus, eu fiind adeptul lansetelor progresive sau chiar de varf , dar pentru ceilalti pescari ce nu au competitiile in vedere si care urmaresc placerea pura a unui drill si a partidelor de pescuit in general, acest minus poate deveni un plus.
Faptul ca este parabolica ( a NU se citi "fleasca" ) o si limiteaza ca lungime de lansare la punct fix undeva la 40m in majoritatea conditiilor, la 50m in conditii de vant slab sau zero. Evident , poti lansa si peste distanta aceasta, dar se va pierde putin din precizie.

Acolyte Plus 11ft este o cu totul alta mancare de peste. Este la fel de subtire si usoara insa este un bat mai pe sufletul meu. Desi ei spun ca este "parabolica" dar mai puternica decat modelele Ultra , eu spun ca este un bat cu actiune progresiva, cu revenire foarte rapida , tinuta foarte buna si rezerva mare de putere.

Ca si aplicatii, poate fi folosit fara nicio panica pe toate pistele de concurs unde un 11ft ar fi necesar, geniala pentru platica si caras, extraordinara pe ciortan.

Pentru a face o comparatie cu un bat foarte bun aflat deja "in circulatie" Garbolino G-System 11ft, despre care am spus ca este in opinia mea cel mai bun bat de 11ft care exista in piata, Drennan Acolyte Plus 11ft il surclaseaza. Daca ar fi sa optez intre cele doua as opta pentru Acolyte.

Motivul este unul destul de simplu, desi Acolyte-ul este foarte putin mai "moale" decat G-System-ul, lanseaza la fel de bine dar preia socurile si mai bine. O diferenta destul de importanta pe care am inceput sa o bag in seama pentru ca m-am lovit de ea, este faptul ca Acolyte Plus 11ft este din 2 buc. asadar il poti avea pregatit cu mulineta pe el intr-o husa semi-rigida si nu in ultimul rand, avand o mufare in minus ( fata de G-System ) , se poate vedea in timpul unui drill, se comporta vizibil mai bine, mai fluent.

Sper ca din expunerea mea sa nu inteleaga cineva ca G-ul a devenit brusc un bat prost. Nici pe de parte, este un bat extraordinar, dar facand comparatie intre cele doua am ajuns la concluzia scrisa mai sus.

Avatar utilizator
RazvanFeeder
Mesaje: 898
Membru din: Vin Noi 07, 2014 1:34 am
Localitate: Bucuresti

Re: Drennan Acolyte Feeder

Mesajde RazvanFeeder » Mie Dec 09, 2015 12:17 am

Azi am "pipait" si eu la Feeder Shop doua bete: Drennan Acolyte de 11" si Drennan Medium Combo de 11,6- 12,8
Parere proprii si personale:
- Drennan Acolyte de 11' : un bat extrem de usor si fin, materiale de calitate si inele "match"- sincer nu stiu de ce e tendinta asta la feeder, avand in vedere ca inelele match au piciorul mai lung doar pentru a tine firul departe de blank si a castiga distanta in aruncarea cu pluta. In rest nimic de reprosat, singurul dezavantaj fiind pretul :lol: :lol: :lol:
Sincer, daca as fi destul de nebun sa dau mai mult de 1000 lei pe o lanseta l-as lua fara sa stau pe ganduri ;)
- Drennan Medium Combo: un bat versatil, universal pentru balta si rauri cu curent mic- mediu, cu doua varfuri de fibra de sticla si doua de carbon cu diametrul la baza in jur de 2 mm.(probabil 2,2 mm).
Avantaje: lungimea mica de transport (in jur de 1,10m daca se scoate primul tronson din cotor) si posibilitatea de a-l folosi in ambele lungimi in functie de conditiile de pescuit.
Dezavantaje: segmentarea in prea multe tronsoane si inelele foarte mici- inclusiv cel de plecare mai mic decat la Acolyte.
Per total un bat de calitate care isi merita banii si un bun raport calitate/ pret
APS Feeder Club

Avatar utilizator
mihaiboaca
Mesaje: 158
Membru din: Joi Noi 06, 2014 12:39 pm

Re: Drennan Acolyte Feeder

Mesajde mihaiboaca » Mie Dec 09, 2015 1:55 am

- Drennan Medium Combo: un bat versatil, universal pentru balta si rauri cu curent mic- mediu, cu doua varfuri de fibra de sticla si doua de carbon cu diametrul la baza in jur de 2 mm.(probabil 2,2 mm).
Salut,
Razvan ai gresit diametrul la MP, este 3,5mm

Mihai Boaca

Avatar utilizator
catalin232
Mesaje: 2062
Membru din: Joi Mar 27, 2014 2:05 pm
Localitate: Bucuresti - Berceni

Re: Drennan Acolyte Feeder

Mesajde catalin232 » Mie Dec 09, 2015 2:41 am

Cateva mentiuni :D

Ai vazut asa :

Drennan Medium Combo 11`6-12`6
Drennan Acolyte Plus
Varfurile de la DMC sunt pe 3.5mm
Varfurile de la Acolyte ( Ultra si Plus) sunt pe 2 sau 2.2mm ( trebuie sa fac rost de un subler :D ) .


Înapoi la “Echipament si accesorii”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori