Daiwa J-Braid !!!

Sfaturi, recomandari, sugestii despre lansete, mulinete accesorii si monturi.

Moderator: sorinhc

ticairlandezu
Mesaje: 378
Membru din: Vin Feb 06, 2015 4:41 pm

Daiwa J-Braid !!!

Mesajde ticairlandezu » Vin Ian 01, 2016 2:39 pm

Am achizitionat zilele trecute acest braid in grosimea de 0,10mm(real un pic mai gros poate 0,12mm) care impresioneaza cel putin la pret. Pentru un fir din clasa PE x8 ....si la rola de 300m zic eu ca are pretul "corect". Deja sta asezat frumos pe trei tamburi TDR(100m pe fiecare) in asteptarea confruntarii cu "realitatea" din teren, care ne doare ;) Sa-i uram si lui totusi un "La Multi Ani!!!" asa cum se cuvine ;) unei noi aparitii. Sa speram ca nu ajunge la "groapa" de gunoi a Istoriei!!! :lol: :lol: :lol: :mrgreen:

Avatar utilizator
catalin232
Mesaje: 2062
Membru din: Joi Mar 27, 2014 2:05 pm
Localitate: Bucuresti - Berceni

Re: Daiwa J-Braid !!!

Mesajde catalin232 » Vin Ian 01, 2016 2:54 pm

Cum mi-ai luat-o tu inainte :D Deh .. avantajul locatiei :D Sie ma uitam pe el si este cu adevarat super ok la pret ...17.99 lire / 150m . Eu sunt curios de 0.06mm , avand in vedere ca nu exista la 0.08mm am presupus eu ca este putin supradimensionat ( si tinand cont de rezistenta lui ) .

Sa vedem cum se aliniaza planetele poate ii fac un loc si eu pe niste tamburi :D

ticairlandezu
Mesaje: 378
Membru din: Vin Feb 06, 2015 4:41 pm

Re: Daiwa J-Braid !!!

Mesajde ticairlandezu » Vin Ian 01, 2016 3:46 pm

Cum mi-ai luat-o tu inainte :D Deh .. avantajul locatiei :D ... :D
Pai cum "avantajul locatiei" :o :shock: ...pai care se "trezesc primii" ;) ...daca nu Rusii(dupa care voi) ;) ca sunteti cei mai la est :lol: :lol: :mrgreen:
Americhanii zic de treaba asta ca-i : " Pretty Scary !!" :lol: :lol: ...pana se trezesc ei dimineata...rusii au trimis de mult "bomba atomica" !!! :twisted:

ticairlandezu
Mesaje: 378
Membru din: Vin Feb 06, 2015 4:41 pm

Re: Daiwa J-Braid !!!

Mesajde ticairlandezu » Vin Ian 01, 2016 6:21 pm

...Sa vedem cum se aliniaza planetele poate ii fac un loc si eu pe niste tamburi :D
Deci tot pe mine a cazut "magaoaia"!!!....io m-a "sacrific" sa testez....dupa care. te anunt ;) :lol: :lol: :lol: :mrgreen:

Avatar utilizator
admin
Site Admin
Mesaje: 523
Membru din: Joi Mar 27, 2014 1:46 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Daiwa J-Braid !!!

Mesajde admin » Mar Ian 05, 2016 10:26 am

Ai cumparat dark green?
Sunt curios daca ar avea vreo aplicatie reala cel multicolor la feeder , sa zicem pentru estimarea distantei...(nu prea as crede, dar pe de alta parte sunt deschis unei argumentari solide)
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

ticairlandezu
Mesaje: 378
Membru din: Vin Feb 06, 2015 4:41 pm

Re: Daiwa J-Braid !!!

Mesajde ticairlandezu » Mar Ian 05, 2016 11:14 am

Curios este ca mi-a mai fost sesizata problema asta cu diametrele firelor si de altcineva. Eu am cumparat un 0,10mm!!!, dark green,rola de 300m...care nici macar nu apare in tabelul tau si am inteles ca in general pe piata USA/JAP.Deci deocamdata nu se stie realitatea!!!insa...dea lungul vremii am comparat mai multe fire de aceeasi grosime(inscriptionata) si de departe cel mai subtire a fost Nanofilul de la berkley. Asa ca eu l-am luat ca si unitate de referinta cand ma raportez la celelalta. PE-Turnament de la Daiwa a fost cel mai aproape de "realitate"(adica Nanofil) urmat de acesta...cel mai departe sa zic asa este Matrix care chiarsi la 0,8mm!!!este muuult mai gros decat Nanofilu ;)
Eu prefer de cand am Power Pro yellow, culorile deschise pentru o vizibilitate mai buna...dar din pacate numai pe acesta il am asa!!!

Avatar utilizator
catalin232
Mesaje: 2062
Membru din: Joi Mar 27, 2014 2:05 pm
Localitate: Bucuresti - Berceni

Re: Daiwa J-Braid !!!

Mesajde catalin232 » Mar Ian 05, 2016 11:31 am

Pai da mai Tica dar noi aici comparam putin mere cu pere... Nanofil nu este fir impletit, Power Pro si Matrix sunt PE-uri , Daiwa J-Braid si Tournament sunt 8 Braid ... Eu spun ca la Ochiometric ( si chiar si real) intotdeauna un 8 Braid o sa fie "supra dimensionat, pentru ca nu este fuzzionat , ci impletit. In sarcina si ud , probabil ca ai observat si tu ca are un diametru mai mic decat il are cand este uscat .

Si eu am folosit Power Pro si am fost multumit de el per general.. atat ca trebuie sa ii dai forja pana cand se inmoaie si se mai lasa putin . Matrix-ul mi s-a parut un fel de panza de traforaj, cred ca gasesti pe AliBaba acelas fir cu denumiri de filme cu karate :D .

De departe , cel mai bun fir pe care l-am folosit si il am si acum pe mulineta este Daiwa Tournament 8 Braid . Extrem de moale , rezistent , se lanseaza excelent. Ceva deficiente la scufundare dar presupun eu ca din cand in cand mai trebuie sa ii dai si un degresant , pentru ca atunci cand a fost nou nu am sesizat problema asta.... Foarte, foarte scump in schimb.. la 0.08mm a ajuns pe la 180-200 lei / rola / 135m si recomandat ar fi sa il dai la apa 1 sezon dupa care sa il schimbi....

Daca J Braid-ul este 70-80 % din ce este Tournamentu-ul o sa fie senzatie mai ales luand in calcul ca 150m este undeva la 110 lei ... ceea ce este un pret decent pentru un fir bun....

PS: Stiu ca am mai spus asta ..dar nu ma pot abtine sa nu avertizez... cel mai prost fir textil folosit vreodata a fost Shimano Anthares Special Sinking Braid . Care il vedeti , fugiti de el in orice directie vreti :D

catalinAR
Mesaje: 116
Membru din: Joi Noi 06, 2014 7:59 pm

Re: Daiwa J-Braid !!!

Mesajde catalinAR » Mar Ian 05, 2016 12:52 pm

Intru in al treilea an 'de matrix' si este in continuare perfect pentru feeder (0,08 si mai rar 0,10)......aceleasi role. Uscat, pare mai gros, dar nu-l pot masura. Nu este zgomotos si se scufunda bine. In afara de pescuitul crapului (uneori si la acesta) folosesc, aproape exclusiv, textil indiferent de apa si pesti. Personal nu ma intereseaza cum arata ci doar cum se comporta. Mai folosesc si varivas milky 0,08 (deocamdata 2 partide) si mi se pare foarte ok.

ticairlandezu
Mesaje: 378
Membru din: Vin Feb 06, 2015 4:41 pm

Re: Daiwa J-Braid !!!

Mesajde ticairlandezu » Mie Ian 06, 2016 2:59 pm

Pai da mai Tica dar noi aici comparam putin mere cu pere... Nanofil nu este fir impletit, Power Pro si Matrix sunt PE-uri , Daiwa J-Braid si Tournament sunt 8 Braid ...
Io stiu ca sa zic :? ...ia mai uitate ce scrie pe rolele din poza pusa de Claudiu(sus de tot,micut de tot ;) )....daca eram pe un alt forum iti spuneam direct...ce ai orbu gainii!!! :lol:

Avatar utilizator
catalin232
Mesaje: 2062
Membru din: Joi Mar 27, 2014 2:05 pm
Localitate: Bucuresti - Berceni

Re: Daiwa J-Braid !!!

Mesajde catalin232 » Mie Ian 06, 2016 3:13 pm

Pai da mai Tica dar noi aici comparam putin mere cu pere... Nanofil nu este fir impletit, Power Pro si Matrix sunt PE-uri , Daiwa J-Braid si Tournament sunt 8 Braid ...
Io stiu ca sa zic :? ...ia mai uitate ce scrie pe rolele din poza pusa de Claudiu(sus de tot,micut de tot ;) )....daca eram pe un alt forum iti spuneam direct...ce ai orbu gainii!!! :lol:
Stii bine la ce ma refer .. exista PE si Super PE si pe langa asta am mentionat acolo ca exista diferenta intre impletit in 8 si fuzionat ... fuzionatul fiind mai rigid ;) . Stiu eu unde bati , dar si eu stiu ce am scris :D Ca nu sunt eu chiar asa de explicit cateodata .. da :D


Înapoi la “Echipament si accesorii”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori