Sonarul si feederul.

Sfaturi, recomandari, sugestii despre lansete, mulinete accesorii si monturi.

Moderator: sorinhc

Avatar utilizator
sorinhc
Mesaje: 1802
Membru din: Vin Ian 16, 2015 8:33 pm
Localitate: Bucuresti

Sonarul si feederul.

Mesajde sorinhc » Mie Ian 27, 2016 9:15 am

Salutare !

In urma vizionarii clipului de mai jos am decis sa "arunc" discutia in Ringul DependentDeFeeder!

https://vimeo.com/151912805

Sonarul si feederul! Cum vedeti voi situatia data? Folsoiti ? Daca da cum e,....... Discutam ulterior de Brand-uri, pt moment doar pe subiect.

;)
"Nu te certa niciodată cu oamenii proşti. Te vor trage în jos la nivelul lor şi te vor bate prin experienţă." - Mark Twain

M-au dat banii afara din casa asa ca am plecat la pescuit !!!! :) :) :) Ce bine era :(

Florin Munteanu01
Mesaje: 4
Membru din: Mar Ian 12, 2016 11:11 am

Re: Sonarul si feederul.

Mesajde Florin Munteanu01 » Mie Ian 27, 2016 10:54 am

Salut!
Am vazut si eu filmarea acum cateva zile. Am oprit filmuletul cand am vazut ca avea sonarul legat.
Personal nu sunt de acord, nu agreeaz folosirea acestuia. Consider ca diminuezi placerea de a pescui si satisfactia de a prinde fie si carasi cat palma.
Pacalesti sportul. Daca nu pescuiesti pt ca nu ai alta sursa de hrana, nu pot fi de scord cu folosirea lui

Nu am folosit, nu folosesc si nici nu voi folosi.




Sent from my iPhone using Tapatalk

Avatar utilizator
catalin232
Mesaje: 2062
Membru din: Joi Mar 27, 2014 2:05 pm
Localitate: Bucuresti - Berceni

Re: Sonarul si feederul.

Mesajde catalin232 » Mie Ian 27, 2016 11:10 am

Adevarul este ca simti putin cum trisezi :) . E ca si cum ai merge la vanatoare si te asezi la panda in locurile de hranire...Din vanatoare activa , placerea de a cauta , de a lua urma , de a face miscare in aer liber se reduce brusc la placerea de a ucide ...

Acum, lasand la o parte latura "morala" a sonarului , eu cred ca va fi util pentru a educa un pescar in ceea ce priveste sondarea unui loc... practic te chinui sa faci o sondare analog si iti confirmi cu sonarul :) . In timp iti poti forma "mana" si vei sti ce structuri / tipuri de substrat ai in apa , vei aproxima mai bine adancimea, nu vei mai avea nevoie de Sonar ....

Avatar utilizator
sorinhc
Mesaje: 1802
Membru din: Vin Ian 16, 2015 8:33 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Sonarul si feederul.

Mesajde sorinhc » Mie Ian 27, 2016 9:20 pm

Acum, lasand la o parte latura "morala" a sonarului
Corect! Asteptam si parerile celor care au folosit/folosesc fara a se rusina si a rezista la: "se va da cu pietre" :lol: .

;)
"Nu te certa niciodată cu oamenii proşti. Te vor trage în jos la nivelul lor şi te vor bate prin experienţă." - Mark Twain

M-au dat banii afara din casa asa ca am plecat la pescuit !!!! :) :) :) Ce bine era :(

Avatar utilizator
sebi37
Mesaje: 99
Membru din: Mie Mai 07, 2014 7:51 pm
Localitate: Bistrita

Re: Sonarul si feederul.

Mesajde sebi37 » Joi Ian 28, 2016 8:37 pm

Să dai cu pietre? În ce, cine și pentru ce? Eu am avut, l-am folosit de două ori, asta nu înseamnă că nu e bun, dar l-am vândut. Prefer sondarea clasică, cu plumb, fir, lanseta. Atâta tot...până la a fi rușinos, să ai și să folosești un sonar, e cale lungă!

Avatar utilizator
sorinhc
Mesaje: 1802
Membru din: Vin Ian 16, 2015 8:33 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Sonarul si feederul.

Mesajde sorinhc » Vin Ian 29, 2016 8:37 am

Să dai cu pietre?
Nu sa dau eu, se da. In general cei cu experienta mare in sondare si aici ma refer la cei care merg frecvent la concursuri nu agreeaza aceasta metoda.

;)
"Nu te certa niciodată cu oamenii proşti. Te vor trage în jos la nivelul lor şi te vor bate prin experienţă." - Mark Twain

M-au dat banii afara din casa asa ca am plecat la pescuit !!!! :) :) :) Ce bine era :(

Avatar utilizator
mihaiboaca
Mesaje: 158
Membru din: Joi Noi 06, 2014 12:39 pm

Re: Sonarul si feederul.

Mesajde mihaiboaca » Vin Ian 29, 2016 4:03 pm

Daca vorbim de pescuitul de pe mal pe balta sincer nu-i vad rostul. Daca e vorba de rau nu-l poti folosi din cauza curentului deci air nu-i vad rostul. Datele problemei se schimba cand pescuiesti pe rau din barca. Un sonar te ajuta sa identifici structurile.
Personal folosesc sonar la pescuitul din barca pe Dunare.
20160126_070624.jpg
Mihai Boaca
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Avatar utilizator
sorinhc
Mesaje: 1802
Membru din: Vin Ian 16, 2015 8:33 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Sonarul si feederul.

Mesajde sorinhc » Vin Ian 29, 2016 4:51 pm

Daca vorbim de pescuitul de pe mal pe balta sincer nu-i vad rostul. Daca e vorba de rau nu-l poti folosi din cauza curentului deci air nu-i vad rostul
Poti sa detaliezi ? De ce nu ar ajuta (sa zicem pe o balta staina si cu un timp scurt de pescuit si bineinteles la pescuit de placere.....) ?

;)
"Nu te certa niciodată cu oamenii proşti. Te vor trage în jos la nivelul lor şi te vor bate prin experienţă." - Mark Twain

M-au dat banii afara din casa asa ca am plecat la pescuit !!!! :) :) :) Ce bine era :(

Avatar utilizator
mihaiboaca
Mesaje: 158
Membru din: Joi Noi 06, 2014 12:39 pm

Re: Sonarul si feederul.

Mesajde mihaiboaca » Vin Ian 29, 2016 4:55 pm

Daca vorbim de pescuitul de pe mal pe balta sincer nu-i vad rostul. Daca e vorba de rau nu-l poti folosi din cauza curentului deci air nu-i vad rostul
Poti sa detaliezi ? De ce nu ar ajuta (sa zicem pe o balta staina si cu un timp scurt de pescuit si bineinteles la pescuit de placere.....) ?

;)
Nu am zis ca nu ajuta, am zis ca nu-i vad rostul. Sondarea cu plumbul ia mai putin timp decat cu sonarul.

Mihai Boaca

Avatar utilizator
catalin232
Mesaje: 2062
Membru din: Joi Mar 27, 2014 2:05 pm
Localitate: Bucuresti - Berceni

Re: Sonarul si feederul.

Mesajde catalin232 » Vin Ian 29, 2016 7:10 pm

Da ma Bocanila , dar Sorin vrea sa bata acolo " domne .. vezi baboii pe ecran .. nu dai asa ca in cada " :D . Defapt asta este mirajul principal pentru care inca unii pescari nu au somn noaptea :D .

Ideea este ca desi iti arata baboii pe ecran , nu poti sti niciodata ce pesti sunt.. pe balti mai ales .. poti sa vezi cum misuna tone de bucati numa la 1 m lungime :D si cand colo ce sa vezi ? ..... Fitofag domne` :D


Înapoi la “Echipament si accesorii”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator