Carlig subtire

Sfaturi, recomandari, sugestii despre lansete, mulinete accesorii si monturi.

Moderator: sorinhc

Avatar utilizator
sorinhc
Mesaje: 1802
Membru din: Vin Ian 16, 2015 8:33 pm
Localitate: Bucuresti

Carlig subtire

Mesajde sorinhc » Lun Ian 09, 2017 3:30 pm

Salutare!

Am nevoie de un sfat in alegerea unui carlig mare (nu marefer la numere de gen 18,16 ca fiind un carlig mare :lol: ) la pescuit cu multi viermi pusi direct pe carlig. In cazul in care doresc sa selectez carasul/platica mai dolofan dar mai intra si cate un crap mai rasarit. Am incercat in trecut dar cand intra ceva mai serios se indrepta ori era mult prea gros incat viermii se spargeau si/sau mureau mult prea repede.
Sper sa nu ma insel asupra modelului dar cred ca acest carlig (parca marimea 2) a fost ok ca grosime dar nu si ca si rezistenta. As vrea ceva in primul rand sa fie un carlig capabil sa duca si pesti mai imbracati dar sa pot folosi viermi multi, buchet mare.

Voi ce carlige folositi in astfel de stuatii sa zicem mai atipice ?

;)
"Nu te certa niciodată cu oamenii proşti. Te vor trage în jos la nivelul lor şi te vor bate prin experienţă." - Mark Twain

M-au dat banii afara din casa asa ca am plecat la pescuit !!!! :) :) :) Ce bine era :(

manaila florentin
Mesaje: 82
Membru din: Joi Noi 06, 2014 9:18 pm
Localitate: Braila
Contact:

Re: Carlig subtire

Mesajde manaila florentin » Lun Ian 09, 2017 3:58 pm

ce inseamna crap mai imbracat? cu modelul ala si chiar cu marimea 12 nu am avut probleme la crapi de 3-4 kg.poate o marime 8 te ajuta sa scoti si mai mari fara probleme.

Avatar utilizator
sorinhc
Mesaje: 1802
Membru din: Vin Ian 16, 2015 8:33 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Carlig subtire

Mesajde sorinhc » Lun Ian 09, 2017 4:18 pm

Sper sa nu fi gresit modelul dar cu nr 2 (cel mare) am pierdul pe la 4-5 max. Cu cat e deschiderea mai mare la aceeasi "sarma" cu atat se dezdoaie mai repede. Am incercat carligul si "la rece" si pot spune ca se dezdoaie foarte repede. Acum sper sa nu fi gresit modelul de carlig ca nu mai am plicul original :( .

PS. Eram sa uit nu ma intereseaza pretul pt ca il folosc in cazuri speciale si destul de rar, poate costa si 30 ron pliculetul :lol:
"Nu te certa niciodată cu oamenii proşti. Te vor trage în jos la nivelul lor şi te vor bate prin experienţă." - Mark Twain

M-au dat banii afara din casa asa ca am plecat la pescuit !!!! :) :) :) Ce bine era :(

catalinAR
Mesaje: 116
Membru din: Joi Noi 06, 2014 7:59 pm

Re: Carlig subtire

Mesajde catalinAR » Lun Ian 09, 2017 4:36 pm

Cele mai mari carlige din trusa personala: Drennan Red Maggot nr.14 :D ....si subtiri.

Avatar utilizator
sorinhc
Mesaje: 1802
Membru din: Vin Ian 16, 2015 8:33 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Carlig subtire

Mesajde sorinhc » Lun Ian 09, 2017 5:05 pm

Drennan Red Maggot nr.14 :D ....si subtiri.
Le am, cam micute pt cazul asta. Sunt carlige foarte bune (cam cele mai bune pe "rosu" din cate am folosit).
"Nu te certa niciodată cu oamenii proşti. Te vor trage în jos la nivelul lor şi te vor bate prin experienţă." - Mark Twain

M-au dat banii afara din casa asa ca am plecat la pescuit !!!! :) :) :) Ce bine era :(

Avatar utilizator
sorinhc
Mesaje: 1802
Membru din: Vin Ian 16, 2015 8:33 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Carlig subtire

Mesajde sorinhc » Mar Ian 10, 2017 9:28 am

Am identificat ce carlig este. Scuze pt confuzie nu este vorba de carligul de la Gamakatsu, este vorba depre Hayabusa H.YMM220 Blue.

;)
"Nu te certa niciodată cu oamenii proşti. Te vor trage în jos la nivelul lor şi te vor bate prin experienţă." - Mark Twain

M-au dat banii afara din casa asa ca am plecat la pescuit !!!! :) :) :) Ce bine era :(

Avatar utilizator
catalin232
Mesaje: 2062
Membru din: Joi Mar 27, 2014 2:05 pm
Localitate: Bucuresti - Berceni

Re: Carlig subtire

Mesajde catalin232 » Mar Ian 10, 2017 11:57 am

Pentru ce iti trebuie tine , sunt 2 modele pe care le folosesc si nu am ce le reprosa, ambele de la Owner si nu iti trebuiesc marimi de 1 sau 2 :

Cut Chinu 50328
http://www.feedershop.ro/carlig-owner-c ... 0328-nr-7/

Cut Chinu 50367
http://www.feedershop.ro/carlig-owner-c ... -round-cp/

Mai este si seria 40N Casini care la rece , grosime , curbura, sunt pretabile la asa ceva , singurul amendament ar fi ca nu le-am putut testa deocamdata si in teren. Ceva de retinut la seria asta : marimea nu este cea uzuala , un carlig Nr.14 este aproape echivalentul unui carlig de Nr.10 de la alti producatori.
http://www.feedershop.ro/italica-carlig ... 40n-nr-14/

Avatar utilizator
sorinhc
Mesaje: 1802
Membru din: Vin Ian 16, 2015 8:33 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Carlig subtire

Mesajde sorinhc » Mar Ian 10, 2017 2:39 pm

Pentru ce iti trebuie tine , sunt 2 modele pe care le folosesc si nu am ce le reprosa, ambele de la Owner si nu iti trebuiesc marimi de 1 sau 2 : /
Owner :? , nu stiu ce sa zic eu Owner in pescuitul crapului nu mai cumpar nici mort! Modelul carp C4 sau C3 (le-am luat impreuna si nu mai stiu care e). Cu rezultatul:
Imagine
Se vede clar cum sa departat dar totusi nu a cedat. am facut un carlig mai gape :lol: .Pestele nu era unul prea imbracat, cam pe la 4-7 kg, uzual, nimic spectaculos.
nu iti trebuiesc marimi de 1 sau 2 : /
:evil:
Nu am folosit acest carlig pana acum. De incercat.
:lol: Chiar carligul asta a juns de curnand intr-un penar cu monturi pt method - "pt viermi" :lol: legat cu Toray Exccelent 0,176 si alaturi de Hayabusa si Gamakatu A1 Team Feeder
Imagine
Mai este si seria 40N Casini care la rece , grosime , curbura, sunt pretabile la asa ceva , singurul amendament ar fi ca nu le-am putut testa deocamdata si in teren. Ceva de retinut la seria asta : marimea nu este cea uzuala , un carlig Nr.14 este aproape echivalentul unui carlig de Nr.10 de la alti producatori.
http://www.feedershop.ro/italica-carlig ... 40n-nr-14/
Interesant carligul.

Sa treaca iarna ! :evil: :evil: :evil:
"Nu te certa niciodată cu oamenii proşti. Te vor trage în jos la nivelul lor şi te vor bate prin experienţă." - Mark Twain

M-au dat banii afara din casa asa ca am plecat la pescuit !!!! :) :) :) Ce bine era :(

Avatar utilizator
admin
Site Admin
Mesaje: 523
Membru din: Joi Mar 27, 2014 1:46 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Carlig subtire

Mesajde admin » Joi Ian 12, 2017 12:46 pm

Catalin dar cele dropshot- e-soxcum sunt in practica? parca tu le-ai folosit...

Avatar utilizator
catalin232
Mesaje: 2062
Membru din: Joi Mar 27, 2014 2:05 pm
Localitate: Bucuresti - Berceni

Re: Carlig subtire

Mesajde catalin232 » Joi Ian 12, 2017 12:53 pm

Catalin dar cele dropshot- e-soxcum sunt in practica? parca tu le-ai folosit...

Sunt excelente mai ales pe monturi fir de par cu, cosulete pentru pasta sau momeli ceva mai mari . Monturile sunt fine pentru ca si carligele sunt subtiri si usoare. Treaba este ca Sorin cauta carlige in care sa bage direct viermi , iar ca forma , Drop-Shot-urile nu le consider a fi prima optiune ...e si chestie de gust, dar cand vine vorba de pescuit la Crap sau alti pesti cu gura rotunda si momeala intepata, sunt fan indarjit al carligelor cu o curbura pe rotund si stil Wide Gape :D


Înapoi la “Echipament si accesorii”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Bing [Bot] și 20 vizitatori