Cea mai buna lanseta Ultralight.

Sfaturi, recomandari, sugestii despre lansete, mulinete accesorii si monturi.

Moderator: sorinhc

CISMAS
Mesaje: 630
Membru din: Dum Dec 21, 2014 7:54 am

Re: Cea mai buna lanseta Ultralight.

Mesajde CISMAS » Sâm Mar 25, 2017 6:29 pm

Claudiu, ai toate sansele sa ma convingi, gata, n-o mai folosesc daca te zgaraie asa rau, dar sa sti ca si pe mine ma zgaraie la fel de rau cand pe un forum de pescuit...feeder citesc de distante de 170m in acest gen de pescuit, asta nu inseamna ca nu trebuie sa se scrie despre asa ceva, totusi este forumul unui magazin si cred eu ca vanzarile pe zona CU, sant mult mai mari decat pe zona LA, (evident ma refer la numarul de adepti, eu personal sant cam 30% in zona LA si 70% in zona CU)

claudiue
Mesaje: 271
Membru din: Joi Aug 21, 2014 2:15 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Cea mai buna lanseta Ultralight.

Mesajde claudiue » Sâm Mar 25, 2017 8:38 pm

Dl Cismas mulțumesc mult pt intelegere!
Cel mai bine este sa pescuim fiecare cum ne place, cu ce tip de scule dorim si sa prindem ce peste vrem noi fără să fim catalogati !
Mie imi place sa prind peste mare, dvs peste mic! Atat timp cat nu suntem într-un concurs cu reguli impuse , nimeni nu stie mai bine decat mine ce imi place si cum !
Personal, dacă as prinde ceva peste cum e in pozele de mai sus, as da vina pe ghinion ca sa nu recunosc ca undeva am greșit
Ca sa fiu si putin on topic, cea mai light lansată din trusă mea e un red range de 11 cu vârf de 1.5 sticla. Este arhisufiecient de sensibilă pt ce pescuiesc eu si nu as lua ceva mai jos momentan.
Totusi citesc cu interes si placere astfel de topicuri!

RM
Sent using Tapatalk


Avatar utilizator
mihaiboaca
Mesaje: 158
Membru din: Joi Noi 06, 2014 12:39 pm

Re: Cea mai buna lanseta Ultralight.

Mesajde mihaiboaca » Dum Mar 26, 2017 12:23 am

#claudiue minti ca ai ceva mai light. Un energo blade daca nu ma insela memoria


Mihai Boaca

claudiue
Mesaje: 271
Membru din: Joi Aug 21, 2014 2:15 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Cea mai buna lanseta Ultralight.

Mesajde claudiue » Dum Mar 26, 2017 8:04 am


Asa e!Mint!
Parca nu e blade...e bream sau ceva de genul! Tu ar trebui să știi mai bine ca esti singurul care a pescuit cu ea!
Ia sa o caut...

RM
Sent using Tapatalk


Avatar utilizator
sorinhc
Mesaje: 1802
Membru din: Vin Ian 16, 2015 8:33 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Cea mai buna lanseta Ultralight.

Mesajde sorinhc » Dum Mar 26, 2017 2:35 pm

Tu ar trebui să știi mai bine ca esti singurul care a pescuit cu ea!
Ia sa o caut...
Tare asta Imagine.



Sent from my iPhone using Tapatalk
"Nu te certa niciodată cu oamenii proşti. Te vor trage în jos la nivelul lor şi te vor bate prin experienţă." - Mark Twain

M-au dat banii afara din casa asa ca am plecat la pescuit !!!! :) :) :) Ce bine era :(

Avatar utilizator
sorinhc
Mesaje: 1802
Membru din: Vin Ian 16, 2015 8:33 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Cea mai buna lanseta Ultralight.

Mesajde sorinhc » Mie Mar 29, 2017 8:59 pm

Matrix Legend Slim Feeder Rod 3.5m, 40g daca e ultralight ? si daca a fost pescuita de cineva?
"Nu te certa niciodată cu oamenii proşti. Te vor trage în jos la nivelul lor şi te vor bate prin experienţă." - Mark Twain

M-au dat banii afara din casa asa ca am plecat la pescuit !!!! :) :) :) Ce bine era :(

CISMAS
Mesaje: 630
Membru din: Dum Dec 21, 2014 7:54 am

Re: Cea mai buna lanseta Ultralight.

Mesajde CISMAS » Lun Apr 03, 2017 3:31 pm

in sfarsit azi am ajuns sa pun mana pe Middy XK55, este o lanseta din alta lume, ( asa cum am dedus si din filmul de testare a celor 6 lansete ) am stat mult in cumpana sa o iau, sa nu o iau...si mi-am dat seama ca este o lanseta pentru pescari adevarati, nu ca mine, asa ca nu am luat-o
se supara sau nu TIBY pe mine, este mult peste Acolyte
este o lanseta usoara, foarte finuta. In descriere scrie ca at fi parabolica , dar nu e chiar asa, oricum TRI-CASTUL cu care am comparat-o este mult mai moale, actiunea se apropie mult de Powerlite SX 11ft, varfurile sant de 2.2 ( asa cred, nu le-am masurat), cele de la Powerlite sant mult mai finute
suprafata lansetei nu este neteda, la fel ca si la TRI-CAST, probabil pentru a nu incarca inutil cu rasina (nu stiu daca este asa, sau din alte ratiuni)
de asemeni manerul de pluta este mult mai subtire si mai scurt decat ce am vazut pana acum
desi este foarte subtire si finuta, da impresia de multa putere si n-as zica ca nu merge la pescuitul cu methodul la crap
cu lanseta asta am cam iesit din topic, nu este o ULTRALIGHT ca actiune ci doar ca finete si greutatea proprie
dar nu am plecat cu mana goala, am mai luat in 4GS, combo, care este un fel de 3 in 1, inca nu am vazut ce lungimi de lansete se fac
sper ca miercuri sa o scot in probe...

CISMAS
Mesaje: 630
Membru din: Dum Dec 21, 2014 7:54 am

Re: Cea mai buna lanseta Ultralight.

Mesajde CISMAS » Lun Apr 03, 2017 4:05 pm

PS.
Am masurat, se poate monta in 4 lungimi, aproximativ 2.50; 2.80;3.60 si 3.90, evident, actiunea se schimba, de la parabolic la progresiv, in functie de lungime

biroena
Mesaje: 91
Membru din: Mie Oct 19, 2016 10:34 pm

Re: Cea mai buna lanseta Ultralight.

Mesajde biroena » Lun Apr 03, 2017 5:45 pm

Am avut de 2 ori lanseta aia , numai light nu e


Inviato dal mio iPhone utilizzando Tapatalk

biroena
Mesaje: 91
Membru din: Mie Oct 19, 2016 10:34 pm

Re: Cea mai buna lanseta Ultralight.

Mesajde biroena » Lun Apr 03, 2017 5:46 pm

Parabolic nu are nimic , e o lanseta de crap nu de albitura/ plătica


Inviato dal mio iPhone utilizzando Tapatalk


Înapoi la “Echipament si accesorii”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori