Lansete parabolice

Sfaturi, recomandari, sugestii despre lansete, mulinete accesorii si monturi.

Moderator: sorinhc

Solzescu
Mesaje: 189
Membru din: Mar Feb 21, 2017 9:02 pm

Lansete parabolice

Mesajde Solzescu » Dum Mar 26, 2017 8:00 am

Tocmai am imbolnavit pe cineva cu microbul, si dupa ce i-am trecut in revista tipurile de actiune ale lansetelor, mi-a zis ca e sigur ca vrea una parabolica. Mi-a dat sah :) Mie imi plac celelalte, si in afara de seria 7 de la Drennan nu prea stiu ce sa zic. Ma gandesc sa trisez, ii iau una progresiva si ii spun ca e parabolica, se invata cu ea si aia e :) Sau, na, daca aveti vreo idee mai "etica", dati-mi o mana de ajutor. Sa fie medium spre light, fina, usoara, pana in 600 de lei? Tubertini trinity/reflex cum sunt? Sau alte lansete parabolice misto, daca exista :)

Avatar utilizator
catalin232
Mesaje: 2062
Membru din: Joi Mar 27, 2014 2:05 pm
Localitate: Bucuresti - Berceni

Re: Lansete parabolice

Mesajde catalin232 » Dum Mar 26, 2017 8:34 am

Pai nu gandesti rau deloc :) .

Daca acum se apuca de pescuit, chiar e indicat sa ii iei ceva progresiv pentru ca il va ajuta in lansari. Daca ii pui o parabolica in brate si se mai intampla sa nu o echilibreze bine pe greutate de lansare , ii va fi foarte greu sa inteleaga ideea de vad restrans , distanta si lejeritate .... Va lansa cu frica sau va face buba lansetei.

Tot in acelas ton, ca este incepator , orice scula ii recomanzi , asigura-te ca exista pentru ea varfuri de schimb ;) .

Avatar utilizator
stanescu
Mesaje: 40
Membru din: Mar Mar 31, 2015 9:59 pm

Re: Lansete parabolice

Mesajde stanescu » Dum Mar 26, 2017 8:37 am

Salut ,o poza cu trinity light medium cu un ciortan de 2 kg
FB_IMG_1490510148971.jpg
Trimis de pe al meu SM-A300FU folosind Tapatalk

Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

biroena
Mesaje: 91
Membru din: Mie Oct 19, 2016 10:34 pm

Re: Lansete parabolice

Mesajde biroena » Dum Mar 26, 2017 10:50 am

Un shimano Cx feeder
Imagine


Inviato dal mio iPhone utilizzando Tapatalk

Marius eu
Mesaje: 11
Membru din: Lun Mai 05, 2014 7:07 pm

Re: Lansete parabolice

Mesajde Marius eu » Lun Mar 27, 2017 1:53 pm

Salutare. Detin shimano BM cx de 11 si e ok. Are rezerva de putere considerabila si chiar o recomand atata timp cat nu se depaseste 50 gr greutatea de lansare(merge si mai sus dar se pierde precizia).

Trimis de pe al meu SM-A510F folosind Tapatalk


Solzescu
Mesaje: 189
Membru din: Mar Feb 21, 2017 9:02 pm

Re: Lansete parabolice

Mesajde Solzescu » Lun Mar 27, 2017 6:16 pm

:twisted: :twisted: :twisted: :twisted:
Cum arată Beastmasterul, cred că îmi iau și eu una, mor de curiozitate să aflu cum se simte așa ceva în mână.
Cu aspirantul a rezolvat comerciantul, ca să zic așa. A intrat într-un magazin și a ieșit cu un Maver Abyss.
Bine măcar că nu e parabolică :) Serios acum, nu cred că e o alegere rea pentru început...
Mda...Unde dai și unde crap(ă)...Vreau un Beastmaster :D :D

Marius eu
Mesaje: 11
Membru din: Lun Mai 05, 2014 7:07 pm

Re: Lansete parabolice

Mesajde Marius eu » Lun Mar 27, 2017 6:33 pm

Lanseta e foarte placuta in dril, merge lejer pana in 35m, trebuie sa ai grija cu lansarile(e parabolica) are un blanc frumos finisat, subtire cu un aspect elegant, vine cu 3 varfuri din carbo cu diam la baza 2.35mm, inelele sunt ok ca si dimensiune. Ps: detin si modelul de 3.6m :) Daca vrei ceva poze: 0742617648

Trimis de pe al meu SM-A510F folosind Tapatalk


Avatar utilizator
Briceag Alin
Mesaje: 178
Membru din: Dum Mai 03, 2015 10:30 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Lansete parabolice

Mesajde Briceag Alin » Lun Mar 27, 2017 8:47 pm

Ma Solzescule tu nu ai ce face cu banii :D :mrgreen:
www.feedershop.ro

Committed To Total Quality

Solzescu
Mesaje: 189
Membru din: Mar Feb 21, 2017 9:02 pm

Re: Lansete parabolice

Mesajde Solzescu » Lun Mar 27, 2017 9:08 pm

Ma Solzescule tu nu ai ce face cu banii :D :mrgreen:
ma bag la schimburi. daca iese un bm la schimb - bine, daca nu, nu :)

Avatar utilizator
sorinhc
Mesaje: 1802
Membru din: Vin Ian 16, 2015 8:33 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Lansete parabolice

Mesajde sorinhc » Lun Mar 27, 2017 9:09 pm

@solzescu nu ai zis ce Abyss? Maver Abyss X Series 3.00m/80g e super si nu a facut o alegere aiurea daca e asta, restul din aceeasi gama nu stiu ca nu au ajuns pe mana mea. Desi pretul e mic (doua sute si ceva) bate multe lansete ....... Umila mea parere strict subiectiva :D . Eram sa uit ! Asa cum ai spus si tu bine ca nu e parabolica :lol: :lol: :lol:

;)
"Nu te certa niciodată cu oamenii proşti. Te vor trage în jos la nivelul lor şi te vor bate prin experienţă." - Mark Twain

M-au dat banii afara din casa asa ca am plecat la pescuit !!!! :) :) :) Ce bine era :(


Înapoi la “Echipament si accesorii”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori