Acolyte Distance Feeder 13ft

Sfaturi, recomandari, sugestii despre lansete, mulinete accesorii si monturi.

Moderator: sorinhc

IBN
Mesaje: 75
Membru din: Vin Ian 26, 2018 5:56 pm

Re: Acolyte Distance Feeder 13ft

Mesajde IBN » Vin Mai 18, 2018 7:57 am

Noroc, mulineta mea este daiwa cast'izm 25qda la care i-am facut upgrade la galet si manivela. Nu avea rulmenti si i-am pus eu, din japonia.

Iar acolyte distanceul nu e bat fin. E bat de distanta si de rau.

Sanatate.
Fin in sensul ca e f ușo. Înseamnă ca merge împerecheat si cu daiwa emcast. Mulțumesc!

biroena
Mesaje: 91
Membru din: Mie Oct 19, 2016 10:34 pm

Re: Acolyte Distance Feeder 13ft

Mesajde biroena » Dum Mai 20, 2018 7:34 am

Intradevar nu merge la fineturi, cel putin eu nu m-am descurcat


Inviato dal mio iPad utilizzando Tapatalk

Avatar utilizator
Tiby Baschet
Mesaje: 586
Membru din: Dum Oct 19, 2014 10:35 am
Localitate: Giurgiu
Contact:

Re: Acolyte Distance Feeder 13ft

Mesajde Tiby Baschet » Dum Mai 20, 2018 9:03 am

Am pescuit ieri la ciortan cu el. Se indoaie maxim pana la jumatate, toata forta de lansare este din tronsonul lung cu mulineta. De aici si impresia ca nu il fortez in lanseu

Sincer nu ma deranjeaza, l-am luat in principal pentru dunare si imi place cu atat mai mult

Avatar utilizator
catalin232
Mesaje: 2062
Membru din: Joi Mar 27, 2014 2:05 pm
Localitate: Bucuresti - Berceni

Re: Acolyte Distance Feeder 13ft

Mesajde catalin232 » Lun Mai 21, 2018 7:20 am

Catalin, mulineta emcast 25A e mare pt cat de fin e batul sau e ok?
Eu am spus in multe randuri ca nu ma intereseaza greutatea unei mulinete sa o corelez cu cea a unui bat...ma intereseaza functionalitatea, Echilibrarea ansamblului ii vad sensul in stilurile de pescuit unde stai cu lanseta in mana . Pentru pescuit la feeder, singurul criteriu de " imperechere" al unui bat cu o mulineta pentru mine este functionalitatea ...si cam atat... :) . Si da, poti pune un Emcast 25A pe el fara probleme ... batul este foarte usor pentru un 3,90m si nu stiu cum si ce intelegeti voi prin bat " fin " ... Este facut pentru a fi folosit exact cum scrie la " manual " , distanta , crap / peste mediu si apa curgatoare. Faptul ca este usor si subtire vine din calitatea materialelor folosite , dar isi mentine calitatile pentru care a fost facut...

B.Roland
Mesaje: 3
Membru din: Lun Mai 21, 2018 9:27 am

Re: Acolyte Distance Feeder 13ft

Mesajde B.Roland » Lun Mai 21, 2018 9:28 am

Am vazut la cativa emcast-u...dar eu detin 1 shimano ultegra 5500 xtd,si mai vreau o mulineta.
A detinut vreunu ambele mulinete?si pe care la ales?presupun ca shimano


Trimis de pe al meu SM-G930F folosind Tapatalk


Neamtul
Mesaje: 38
Membru din: Mar Noi 17, 2015 7:35 am

Re: Acolyte Distance Feeder 13ft

Mesajde Neamtul » Lun Mai 21, 2018 5:19 pm

De ce presupui asta?
Du-te si pune mana pe Emcast. E o mulineta ceva mai solida si puternica decat XTD 5500.

B.Roland
Mesaje: 3
Membru din: Lun Mai 21, 2018 9:27 am

Re: Acolyte Distance Feeder 13ft

Mesajde B.Roland » Mar Mai 22, 2018 12:53 am

Nu am in zona mea mumineta emcast...
Ca sa fi vazut cum e unu langa altu.


Trimis de pe al meu SM-G930F folosind Tapatalk


Avatar utilizator
Tiby Baschet
Mesaje: 586
Membru din: Dum Oct 19, 2014 10:35 am
Localitate: Giurgiu
Contact:

Re: Acolyte Distance Feeder 13ft

Mesajde Tiby Baschet » Dum Iun 17, 2018 5:21 pm

Salut băieți. Astăzi la Dunăre, utilizând Acolyte Distance-ul am tras următoarele concluzii:

Am pescuit cu coșuri de 85-90 jumătate din partidă. O frumusețe, drill, semnalizare, lanseu, până când mi-a plecat o barjă și brusc a trebuit să urc la 120 de gr să stea coșul.
Bățul nu mai amortiza cum trebuie și nici drillul nu era extraordinar. Cei care au ajuns la minciog aveau gura ruptă. Cam aici ar fi limita, desi mi-a aruncat coș de 150 în teste.
Presiunea exercitată asupra blankului la recuperare cu coș greu și pește, anulează porțiunea destinată amortizării (tronsonul lung cu mulineta nu lucreaza decat la distante pe lac in lanseu iar cealalta jumătate preia șocurile).

Acestea sunt părerile mele și deși sunt un pic dezamăgit mă așteptam la acest lucru. Bățul nu lucrează pe tot blankul, așa a fost gândit/construit.

Desigur, pot fi niște baliverne de la cineva care habar nu are să pescuiască.

Vă salut și fire întinse.

Avatar utilizator
catalin232
Mesaje: 2062
Membru din: Joi Mar 27, 2014 2:05 pm
Localitate: Bucuresti - Berceni

Re: Acolyte Distance Feeder 13ft

Mesajde catalin232 » Dum Iun 17, 2018 8:25 pm

Intrebarea este , ce bat capabil sa lanseze lanseze cosuri de 120 gr amortizeaza excelent in drill cu strune de 0,12-0,14mm ?
Toate betele au o limita , unele plusuri altele minusuri , ideea este ca un bat care poate pescui perfect cosuri de la 50 la 100gr si iti poate oferi siguranta drill-ului vine cu un plus , nu un minus. Un bat care il folosesti de la 100 gr cosuri in sus , deja ai alte cerinte de la el , compromisuri trebuie facute :)

Avatar utilizator
Tiby Baschet
Mesaje: 586
Membru din: Dum Oct 19, 2014 10:35 am
Localitate: Giurgiu
Contact:

Re: Acolyte Distance Feeder 13ft

Mesajde Tiby Baschet » Dum Iun 17, 2018 9:52 pm

Ai dreptate. :)


Înapoi la “Echipament si accesorii”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori