Recomandare coada minciog peste mic/mediu peste 3m.

Sfaturi, recomandari, sugestii despre lansete, mulinete accesorii si monturi.

Moderator: sorinhc

Avatar utilizator
sorinhc
Mesaje: 1802
Membru din: Vin Ian 16, 2015 8:33 pm
Localitate: Bucuresti

Recomandare coada minciog peste mic/mediu peste 3m.

Mesajde sorinhc » Mie Iul 26, 2017 8:32 am

Salutare!

Apelez la voi in nevoia de a achizitiona (nu urgent, nu arde) o coada de minciog de peste 3m.

Conditii:
* Peste 3m lungime - de preferabil cat mai lunga dar nu sub 3m;
* Pestele tinta - mic si mediu;
* Solida - sa ma pot baza pe ea;
* Usoara;
* Legat de pret as putea sa cresc putin si sa o iau mai spre sfarsitul anului (nu duc lipsa de una in acest moment), deci un buget mediu. Nu as da niciodata 500 ron pe o coada de minciog :D .

Cam astea ar fi criteriile de alegere. Astept sfaturile voastre.

;)
"Nu te certa niciodată cu oamenii proşti. Te vor trage în jos la nivelul lor şi te vor bate prin experienţă." - Mark Twain

M-au dat banii afara din casa asa ca am plecat la pescuit !!!! :) :) :) Ce bine era :(

biroena
Mesaje: 91
Membru din: Mie Oct 19, 2016 10:34 pm

Re: Recomandare coada minciog peste mic/mediu peste 3m.

Mesajde biroena » Mie Iul 26, 2017 9:41 am

La 3m eu am luat de curind o Milo carp catcher din 2 tronsoane, are un tronson de 20cm care il poti scoate pt a manevra mai usor capul de minciog, pret pe la 40€


Inviato dal mio iPad utilizzando Tapatalk

Avatar utilizator
catalin232
Mesaje: 2062
Membru din: Joi Mar 27, 2014 2:05 pm
Localitate: Bucuresti - Berceni

Re: Recomandare coada minciog peste mic/mediu peste 3m.

Mesajde catalin232 » Mie Iul 26, 2017 11:15 am

Pai una dintre cele mai robuste si utile cozi de minciog ( ce o poti folosi si la crap si la peste mic intrucat are 2 bucse pe segmente ) este asta :

http://www.feedershop.ro/minciog-drenna ... -net-pole/

O au destul de multi si sunt foarte multumiti de ea , inclusiv Claudiu o are si o foloseste de ceva ani :D

Avatar utilizator
sorinhc
Mesaje: 1802
Membru din: Vin Ian 16, 2015 8:33 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Recomandare coada minciog peste mic/mediu peste 3m.

Mesajde sorinhc » Mie Iul 26, 2017 12:59 pm

La 3m eu am luat de curind o Milo carp catcher din 2 tronsoane, are un tronson de 20cm care il poti scoate pt a manevra mai usor capul de minciog, pret pe la 40€
Te referi la Milo Superba Carp Catcher da ?
"Nu te certa niciodată cu oamenii proşti. Te vor trage în jos la nivelul lor şi te vor bate prin experienţă." - Mark Twain

M-au dat banii afara din casa asa ca am plecat la pescuit !!!! :) :) :) Ce bine era :(

biroena
Mesaje: 91
Membru din: Mie Oct 19, 2016 10:34 pm

Re: Recomandare coada minciog peste mic/mediu peste 3m.

Mesajde biroena » Mie Iul 26, 2017 1:19 pm

Iep


Inviato dal mio iPhone utilizzando Tapatalk

Bumy
Mesaje: 56
Membru din: Joi Iul 16, 2015 8:10 am

Re: Recomandare coada minciog peste mic/mediu peste 3m.

Mesajde Bumy » Mie Iul 26, 2017 3:10 pm

La 3m eu am luat de curind o Milo carp catcher din 2 tronsoane, are un tronson de 20cm care il poti scoate pt a manevra mai usor capul de minciog, pret pe la 40€
Te referi la Milo Superba Carp Catcher da ?
Cred ca va referiti la Milo RedHeart Carp Catcher.
Varianta de 3m e din 2 segmente,cea de 3,3m din 3.Foarte faine,usoare si rigide.Nu stiu daca modelul de 3,30 se mai fabrica,dar biroena poate oferi un raspuns concret.

Culai Codreanu
Mesaje: 16
Membru din: Vin Iul 22, 2016 10:11 am
Localitate: Ceahlau - Bucuresti

Re: Recomandare coada minciog peste mic/mediu peste 3m.

Mesajde Culai Codreanu » Mie Iul 26, 2017 3:18 pm

Korum Tele Power - 135 lei

biroena
Mesaje: 91
Membru din: Mie Oct 19, 2016 10:34 pm

Re: Recomandare coada minciog peste mic/mediu peste 3m.

Mesajde biroena » Mie Iul 26, 2017 7:58 pm

[IMG]//uploads.tapatalk-cdn.com/201707 ... 562a74.png[/IMG]


Inviato dal mio iPhone utilizzando Tapatalk

Avatar utilizator
sorinhc
Mesaje: 1802
Membru din: Vin Ian 16, 2015 8:33 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Recomandare coada minciog peste mic/mediu peste 3m.

Mesajde sorinhc » Joi Iul 27, 2017 9:25 am

Am vazut pretul bun al cozii de la Milo inca de ieri cand am cautat pe net. Urma sa postez ca are un avantaj pt ca are un pret decent. Tot pe net am gasit referinte foarte bune despre ea.
Am vazut Korum Tele Power prin nu stiu ce magazin dar nu prea am fost impresionat.

Grea decizie dar hai se le trecem pe hartie asa cum par vazute "de departe" :lol: :

* Drennan - Coada minciog Serie 7 X/S Carp Match Landing Net Pole 3m. Lungime transport 1.2 m din 3 segmente pe sistem take a part si 275 grame (nu cred ca e real). Prima impresie pare mai mult o coada de crap. Aici merg dedicat cu coada de crap.
* Milo Superba Carp Catcher. Lungime transport 1,6m din 2 segmente si 3m lungime. Connector de demufare rapida a capului de minciog pt manevrare rapida a pestilor mai imbracati. Un plus. Se mufeaza tip rubeziana ?
* BROWNING Black Magic Slimstar Power Handle 4,00M din 3 tronsoane si 1,45 dimensiune de transport iar ca gramaj 310gr. Un avantaja ar fi ca e la 4m. Se mufeaza tip rubeziana ? O au destul feederisti si sunt multumit mai mult nu stiu.

Clasament pret: Browning-ul urmat de Drennan si cel mai ieftin din cele analizate este vorba de Milo.
Ar mai fi Black Spider-ul de la Energo dar pare foarte flexibila. Pret decent dar doar pt pesti mici.
In rest nu mai stiu, nu ma atras mai nimic prin magazine.

Iau in discutie si posibilitatea de a schimba tronsoane si costul acestora (procent din costul total). Cei de la Drennan ofera "piese" ? Milo habar nu am iar de Browning se pare ca nu ofera. Posibil sa ma insel in ambele situatii. Orice informatie este bine venita !!!!

Coazi pt crap (offtopic): Am trei modele destinate exclusiv cand merg la crap dintre care una care m-am chinuit sa o rup dar nu am reusit si anume: Anaconda Baitmaster II 180cm. Un tronson la 1,8m pacat ca nu fac si mai lungi. O recomand cu incredere in pescuitul pestilor mari. O coada de minciog de nota 10. Singurul minus ca e la 1.8 m si cand esti singur e cam greu de manevrat :D datorita lungimii nu altceva.
;)
"Nu te certa niciodată cu oamenii proşti. Te vor trage în jos la nivelul lor şi te vor bate prin experienţă." - Mark Twain

M-au dat banii afara din casa asa ca am plecat la pescuit !!!! :) :) :) Ce bine era :(

Marius eu
Mesaje: 11
Membru din: Lun Mai 05, 2014 7:07 pm

Re: Recomandare coada minciog peste mic/mediu peste 3m.

Mesajde Marius eu » Joi Iul 27, 2017 10:57 am

Salutare. Eu am o coada de la Midy(sper ca am scris corect) MTDI parca se cheama. O am de un sezon si sunt multumit de ea. Permite 3 variante de lungime/rezistenta si are si un tronson scurt pe capat(30 cm) pt manevrabilitate usoara. Pret achizitie: 170 lei

Trimis de pe al meu SM-A510F folosind Tapatalk



Înapoi la “Echipament si accesorii”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 12 vizitatori