Fire textile VS clips - bine de stiut.

Sfaturi, recomandari, sugestii despre lansete, mulinete accesorii si monturi.

Moderator: sorinhc

Avatar utilizator
sorinhc
Mesaje: 1802
Membru din: Vin Ian 16, 2015 8:33 pm
Localitate: Bucuresti

Fire textile VS clips - bine de stiut.

Mesajde sorinhc » Vin Aug 04, 2017 3:24 pm

Salutare,

As dori sa stiu daca clipsul urmatoarelor mulinete deterioreaza, ciupeste, nu sunt prea prietenoase cu firul textil sau chiar apare problema ruperii firului. Lista poate continua si nu ar fi rau sa adunam informatii care sa ne ajute pe viitor. Orice informatie e binevenita !

Shimano Exage - clipsul normal si mai important clipsul metalic rotund. Am avut Exage acum cativa ani dar nu am pescuit cu textil. Ma tenteaza sa-mi iau una si sa o incarc cu textil :D.
Preston PCR - am "auzit" ca nu prea e prietenos cu clipsul. Ma tenta mulineta pt forta de care dispune (asa se lauda multi) dar am auzit ca clipsul ciupeste textilul camulea. E adevarat?

Lista poate continua....

;)
"Nu te certa niciodată cu oamenii proşti. Te vor trage în jos la nivelul lor şi te vor bate prin experienţă." - Mark Twain

M-au dat banii afara din casa asa ca am plecat la pescuit !!!! :) :) :) Ce bine era :(

Avatar utilizator
Tiby Baschet
Mesaje: 586
Membru din: Dum Oct 19, 2014 10:35 am
Localitate: Giurgiu
Contact:

Re: Fire textile VS clips - bine de stiut.

Mesajde Tiby Baschet » Vin Aug 04, 2017 10:41 pm

Salut socate, eu iti vorbesc din experienta si nu din auzite.
AM pcr de 2 sezoane si nu iti recomand textil pe ea, deoarece sub clips este o parte taioasa si cand te clipsezi til taie. Trebuie dat jos clipsul si slefuit fin acolo partea aia, e bataie de cap :).

Iar pe exage mergi fara frica, e forta mulineta pentru feedereala :)
Iar partea cu deteriotatul clipsului de la textil......mai repede cedeaza textilul. Daca esti la inceput nu il folosi, trebuie lansat usor, intepat fin. Iti trebuie mana.

Sanatate

ramadri
Mesaje: 228
Membru din: Vin Apr 29, 2016 6:33 pm

Re: Fire textile VS clips - bine de stiut.

Mesajde ramadri » Vin Aug 04, 2017 10:56 pm

@Tibi... de data asta nu era socate
@ Sorin ... bai un sambure de adevar e am avut un PCR 4000 pe mana, cateva partide, si ma cam chinuiam sa bag firul in clips.. da era mono. Puteau sa-l puna si ei mai sus cu 1mm fata de santul din jur... in rest numai de bine

Sent from my SM-G935F using Tapatalk


Avatar utilizator
Tiby Baschet
Mesaje: 586
Membru din: Dum Oct 19, 2014 10:35 am
Localitate: Giurgiu
Contact:

Re: Fire textile VS clips - bine de stiut.

Mesajde Tiby Baschet » Vin Aug 04, 2017 11:44 pm

A, era sorin, scuze, eram obosit.
:D
Da, mono intra greu in clips. Mulineta costa 600 de ron ca are forta si merge bine, atat.

Avatar utilizator
sorinhc
Mesaje: 1802
Membru din: Vin Ian 16, 2015 8:33 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Fire textile VS clips - bine de stiut.

Mesajde sorinhc » Sâm Aug 05, 2017 7:40 am

Merci baieti! Sa confirmat treaba cu Preston PCR si firele textile. PCR-ul ma tenta pt ca are forta dar nu mai mai tenteaza :lol: pt ca doresc ca un tambur sa fie pe textil. La cate mulinete sunt pe piata ..... avem de unde alege.
Topicul a venit ca o in ideea de a strange informatii usor de gasit de catre oricine utilizeaza atat forumul cat si google. E o informatie benefica asa ca asteptam si alte pareri legate de alte mulinete.

;)
"Nu te certa niciodată cu oamenii proşti. Te vor trage în jos la nivelul lor şi te vor bate prin experienţă." - Mark Twain

M-au dat banii afara din casa asa ca am plecat la pescuit !!!! :) :) :) Ce bine era :(

Avatar utilizator
sorinhc
Mesaje: 1802
Membru din: Vin Ian 16, 2015 8:33 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Fire textile VS clips - bine de stiut.

Mesajde sorinhc » Vin Aug 11, 2017 3:01 pm

Mai asteptam si alte pareri sa marim lista. Ar fi ok si pareri pozitive de genul am pescuit cu mulineta "X" si fir textil fara probleme nu numai cele negative.

;)
"Nu te certa niciodată cu oamenii proşti. Te vor trage în jos la nivelul lor şi te vor bate prin experienţă." - Mark Twain

M-au dat banii afara din casa asa ca am plecat la pescuit !!!! :) :) :) Ce bine era :(

Costin Mirea
Mesaje: 243
Membru din: Vin Mai 16, 2014 12:12 pm
Localitate: Bucureşti

Re: Fire textile VS clips - bine de stiut.

Mesajde Costin Mirea » Vin Aug 11, 2017 3:42 pm

Shimano Arc aero 4000, Shimano Sustain, astea le folosesc cu textil si nu am avut probleme.
Costin Mirea

Avatar utilizator
sorinhc
Mesaje: 1802
Membru din: Vin Ian 16, 2015 8:33 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Fire textile VS clips - bine de stiut.

Mesajde sorinhc » Vin Aug 11, 2017 3:44 pm

Multumim @Costin Mirea.
"Nu te certa niciodată cu oamenii proşti. Te vor trage în jos la nivelul lor şi te vor bate prin experienţă." - Mark Twain

M-au dat banii afara din casa asa ca am plecat la pescuit !!!! :) :) :) Ce bine era :(

Bumy
Mesaje: 56
Membru din: Joi Iul 16, 2015 8:10 am

Re: Fire textile VS clips - bine de stiut.

Mesajde Bumy » Vin Aug 11, 2017 3:56 pm

H.I.P-ul de la Daiwe...ai rezolvat problema...
Imagine

Avatar utilizator
sorinhc
Mesaje: 1802
Membru din: Vin Ian 16, 2015 8:33 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Fire textile VS clips - bine de stiut.

Mesajde sorinhc » Vin Aug 11, 2017 7:20 pm

Da :lol: :lol: :lol: si ai rezolvat si problema soldului pe card :lol: :lol: :lol: . La asta si la cel cu ARC Aero nu-mi faceam probleme :lol:, sa auzim si de modele mai omenesti ;) .

;)
"Nu te certa niciodată cu oamenii proşti. Te vor trage în jos la nivelul lor şi te vor bate prin experienţă." - Mark Twain

M-au dat banii afara din casa asa ca am plecat la pescuit !!!! :) :) :) Ce bine era :(


Înapoi la “Echipament si accesorii”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator