Benzar Method Feeder

Sfaturi, recomandari, sugestii despre lansete, mulinete accesorii si monturi.

Moderator: sorinhc

Dennis_TL
Mesaje: 102
Membru din: Dum Ian 18, 2015 10:04 am
Localitate: TULCEA

Re: Benzar Method Feeder

Mesajde Dennis_TL » Mie Mai 09, 2018 5:59 am

M-ai pierdut aici...am avut si o noapte de rahat.
Daca masor 50m pe mal apoi clipsez , arunc, stop in clips...nu am 50m de fir in apa?

Avatar utilizator
catalin232
Mesaje: 2062
Membru din: Joi Mar 27, 2014 2:05 pm
Localitate: Bucuresti - Berceni

Re: Benzar Method Feeder

Mesajde catalin232 » Mie Mai 09, 2018 6:29 am

M-ai pierdut aici...am avut si o noapte de rahat.
Daca masor 50m pe mal apoi clipsez , arunc, stop in clips...nu am 50m de fir in apa?
Nu ai :) Pierderea la faza asta este direct proportionala cu distanta... cu cat esti clipsat mai departe, cu atat pierzi mai mult din distanta reala de pescuit... mai ales daca ai vant lateral , chiar si din fata...

dozzzer
Mesaje: 27
Membru din: Joi Apr 12, 2018 8:35 am

Re: Benzar Method Feeder

Mesajde dozzzer » Dum Oct 28, 2018 12:31 pm

salut...
am nevoie sa aruc peste 100m...
am deja in bagaj un Trabucco Perfecta ATC Advanced Power 3.90m/160g...
am incercat cu diferite gramaje si diferite modele de method sa obtin incarcarea perfecta si distanta maxima posibila...si m am oprit la methodurile drennan 45g...cu ele zic eu am obtinut maximul...daca maresc sau micsorez gramajul nu obtin nici o diferenta...
oricat m as infinge in ea sau orice metoda de aruncare am incercat distanta pare a fi pe un 80m - max.90m

de ce sunt tentat sa mi iau inca un bat special pentru aruncari distanta mare...?

desi sunt deacord ca pescuitul la feeder nu inseamna daca e sa l cietz cu aproximatie pe Catalin “ aruncatul in vazduh de sa ti sara bratele din uneri “...DAR...in unele momente ma face cu nervii situatia in care sunt...adica neputinta de a ajunge sa dau in malul vecin sau langa un plaur sau o structura care e la distanta prea mare pentru batul care il am...

am fost pe o balta ieri...singurii care au prins pe toata balta cantitati considerabile nu 1-2 buc...au fost 2 tipi care plantau...desi plantau mai multi doar cei 2 au stiut cu ce anume sa planteze in perioada asta rece si au prins peste 20kg crap...dar era important si UNDE plantau...plantau LIPIT de malul vecin...cand zic lipit duceau barcutza pana se izbea de malul vecin si atunci doar atunci prindeau ceva...

pe locul 3 daca e sa zic asa am fost eu...cu 1 buc feeder toate sculele...dar frecventza a fost delasatoare desi am creat paturi de nada in diferite zone...zic eu am incercat cam tot ce ma tinea pe mine atunci capul.
DAR...
de fiecare data cand reuseam sa fac o lansare aproape “perfecta” si ma duceam foarte sau cat mai aproape de malul vecin aveam prezentate in 5min...
cu plumb picatura 45-50g la sondare am dat pana in malul vecin fara probleme...daca nu puneam clips dadeam in copacii din livada de pe malul vecin...dar cu methodul nu era la fel...si exact in zona aia langa malul vecin e o fasie de substrat tare argilos...acolo la soare la apa mica pe substrat tare a stat toata ziua crapul...

legat de o achizitie noua...
am vazut acum ceva timp filmarea lui Catalin de pe Doripesco...si la intrebarea mea daca se merita Benzar Method Feeder zic ca pot incerca mai aleas ca 300lei nu e un capat de tzara...dar ce nu ma pot hotara e 360 sau 390...inteleg motivatia data de Catalin cu adusul la minciog la mal...dar distantza cea mai mare ???

e cineva care are si 390 ???
a facut ceva “aruncari in vazduh” ???
sincer inclin catre 360...
dar cei 30 cm fac sau nu diferenta majora in aruncari ?


sper ca nu v am plictisit cu aberatiile mele si sper sa ma lamuriti putin...

K
merci

Avatar utilizator
sorinhc
Mesaje: 1802
Membru din: Vin Ian 16, 2015 8:33 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Benzar Method Feeder

Mesajde sorinhc » Lun Oct 29, 2018 10:55 am

salut...
Salut si bine ai venit ! Am vazut ca ai facut prima postare ! La mai multe !
am nevoie sa aruc peste 100m...
Normal ca ai nevoie sa dai si la distanta. Spre deosebire, si este o realitate uneori, de englezi unde merge sa dai la distata mica dar foarte precis la noi merge "tare si in fata" nu mai conteaza ce si cum numai pe mal sa nu ajunga :lol: .
am deja in bagaj un Trabucco Perfecta ATC Advanced Power 3.90m/160g...
Frumoas bat. Eu il am pe fratele Distance si mi se pare foarte ok batul.
am incercat cu diferite gramaje si diferite modele de method sa obtin incarcarea perfecta si distanta maxima posibila...si m am oprit la methodurile drennan 45g...cu ele zic eu am obtinut maximul...daca maresc sau micsorez gramajul nu obtin nici o diferenta...oricat m as infinge in ea sau orice metoda de aruncare am incercat distanta pare a fi pe un 80m - max.90m
Daca ai gasti gramajul cu care batul se incarca cel mai bine e ok. Nu stiu daca poate batul sau ce poate batul pt ca nu am pescuit cu el dar stiu sigur ca sunt aici pescari care au acest bat sau care au incercat acest bat si cel mai bine ar fi sa intervina aici si sa ne spuna ce si cum.....
de ce sunt tentat sa mi iau inca un bat special pentru aruncari distanta mare...?
Pt ca sunt situatii cand nu merge altfel.
desi sunt deacord ca pescuitul la feeder nu inseamna daca e sa l cietz cu aproximatie pe Catalin “ aruncatul in vazduh de sa ti sara bratele din uneri “...DAR...in unele momente ma face cu nervii situatia in care sunt...adica neputinta de a ajunge sa dau in malul vecin sau langa un plaur sau o structura care e la distanta prea mare pentru batul care il am...
Perfect de acord.
am fost pe o balta ieri...singurii care au prins pe toata balta cantitati considerabile nu 1-2 buc...au fost 2 tipi care plantau...desi plantau mai multi doar cei 2 au stiut cu ce anume sa planteze in perioada asta rece si au prins peste 20kg crap...dar era important si UNDE plantau...plantau LIPIT de malul vecin...cand zic lipit duceau barcutza pana se izbea de malul vecin si atunci doar atunci prindeau ceva...
pe locul 3 daca e sa zic asa am fost eu...cu 1 buc feeder toate sculele...dar frecventza a fost delasatoare desi am creat paturi de nada in diferite zone...zic eu am incercat cam tot ce ma tinea pe mine atunci capul.
O situatie reala intalnita in multe pardite. Sa stii ca sunt si momente invers, ai sa le prinzi si pe alea.
cu plumb picatura 45-50g la sondare am dat pana in malul vecin fara probleme...daca nu puneam clips dadeam in copacii din livada de pe malul vecin...dar cu methodul nu era la fel...si exact in zona aia langa malul vecin e o fasie de substrat tare argilos...acolo la soare la apa mica pe substrat tare a stat toata ziua crapul...
Nu ai incercat sa dai doar cu plum acolo la baza stufului daca cu method nu ajungeai ?
sper ca nu v am plictisit cu aberatiile mele si sper sa ma lamuriti putin...
Nu si noi speram sa te lamuresti si sa progresezi cu distanta.

;)
"Nu te certa niciodată cu oamenii proşti. Te vor trage în jos la nivelul lor şi te vor bate prin experienţă." - Mark Twain

M-au dat banii afara din casa asa ca am plecat la pescuit !!!! :) :) :) Ce bine era :(

dozzzer
Mesaje: 27
Membru din: Joi Apr 12, 2018 8:35 am

Re: Benzar Method Feeder

Mesajde dozzzer » Lun Oct 29, 2018 11:05 am

Salut...
Abia cand scriam acest post, mi a venit ideia sa fi dat simplu doar plumb si ac sau cu un momitor mic cu tija de care nu am in trusa dar o sa iau macar acolo 2-3 buc de eventualitate. Asta e data viitoare :roll:

Avatar utilizator
sorinhc
Mesaje: 1802
Membru din: Vin Ian 16, 2015 8:33 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Benzar Method Feeder

Mesajde sorinhc » Lun Oct 29, 2018 11:25 am

Merita incercat sa vezi daca "sta unul peste altul" acolo si refuza sa vina in fata.

;)
"Nu te certa niciodată cu oamenii proşti. Te vor trage în jos la nivelul lor şi te vor bate prin experienţă." - Mark Twain

M-au dat banii afara din casa asa ca am plecat la pescuit !!!! :) :) :) Ce bine era :(

Avatar utilizator
catalin232
Mesaje: 2062
Membru din: Joi Mar 27, 2014 2:05 pm
Localitate: Bucuresti - Berceni

Re: Benzar Method Feeder

Mesajde catalin232 » Mar Oct 30, 2018 11:03 pm



e cineva care are si 390 ???
a facut ceva “aruncari in vazduh” ???
sincer inclin catre 360...
dar cei 30 cm fac sau nu diferenta majora in aruncari ?


sper ca nu v am plictisit cu aberatiile mele si sper sa ma lamuriti putin...

K
merci
Salut,

Eu am pescuit si cu 3,6 si cu 3,9 m Benzar Method Feeder si iti pot spune ca diferente foarte mari in materie de distanta obtinuta nu sunt ... e adevarat ca 5-10m in plus conteaza dar deja vorbim de extreme .... adica deja am un maxim de 127m cu 3,6m ( principal de 0.18mm) , nu vad motivul pentru care as vrea sa pescuiesc la o distanta si mai mare.

Singurul lucru pe care trebuie sa il iei in seama cand alegi este acela ca 3,9 are cotorul cu vo 3-4cm mai lung decat 3,6 care oricum e prea scurt pentru ce poate batul ... in rest ... cu tehnica si practica eu spun ca te descurci cu oricare :D

Avatar utilizator
sorinhc
Mesaje: 1802
Membru din: Vin Ian 16, 2015 8:33 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Benzar Method Feeder

Mesajde sorinhc » Mie Oct 31, 2018 9:28 am

principal de 0.18mm
Ce fir ai folosit?
"Nu te certa niciodată cu oamenii proşti. Te vor trage în jos la nivelul lor şi te vor bate prin experienţă." - Mark Twain

M-au dat banii afara din casa asa ca am plecat la pescuit !!!! :) :) :) Ce bine era :(

Avatar utilizator
sony_exodus
Mesaje: 82
Membru din: Joi Ian 04, 2018 3:55 pm
Localitate: Timisoara

Re: Benzar Method Feeder

Mesajde sony_exodus » Mie Oct 31, 2018 11:54 am

principal de 0.18mm
Ce fir ai folosit?

Sorine, presupun ca a folosit inaintas textil sau monofilament mai gros. Cu 0.18 nu cred ca poti lansa la asa distanta si sa nu cedeze :)
nihil est verum, omnia licere...

Avatar utilizator
catalin232
Mesaje: 2062
Membru din: Joi Mar 27, 2014 2:05 pm
Localitate: Bucuresti - Berceni

Re: Benzar Method Feeder

Mesajde catalin232 » Mie Oct 31, 2018 12:10 pm

principal de 0.18mm
Ce fir ai folosit?
Sorine, presupun ca a folosit inaintas textil sau monofilament mai gros. Cu 0.18 nu cred ca poti lansa la asa distanta si sa nu cedeze :)
In mod logic nu ai cum sa te lasi pe lanseta pe un 0.18mm Monofilament :D . In situatiile astea bag direct inaintas textil de 0.20-0.22mm ;) mai ales ca se folosesc si momitoare grele 60-80gr + nada .

Firul mono folosit pe mulineta este asta :
https://www.feedershop.ro/cralusso-fir- ... 0m-0-18mm/


Înapoi la “Echipament si accesorii”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator