Umbrela Brolly

Sfaturi, recomandari, sugestii despre lansete, mulinete accesorii si monturi.

Moderator: sorinhc

IBN
Mesaje: 75
Membru din: Vin Ian 26, 2018 5:56 pm

Umbrela Brolly

Mesajde IBN » Lun Iul 30, 2018 4:06 pm

salut,

Ce umbrela ati folosit si ati recomanda-o?
Lasand la o parte specif date de catre producator, ma intereseaza recomandari de la cei care au/au avut umbrela pe care o recomanda.
Am pastrat umbrela pe care o foloseam cand mergeam la crap (anaconda spy nubrolly), dar mi se pare prea mare pt a o lua in partide de cateva ore (are 3m).
Pe rauri folosesc o umbrela cumparata din super market si care are in jur de 10 ani. Si-a trait traiul, a inceput sa pocneasca pe la incheieturi. Vreau sa-mi iau ceva care sa-si faca treaba si sa ma fereasca cat mai bine de soare (pe langa crema de protectie).
Spy nubrolly are ventilatie, e super faina, doar ca la 3m e cam mare, cum am spus.... Ceva de 1.5m ar fi perfect.
Si mai o chestie, mi-as lua un suport pt umbrela, pt scaunul Restabox, dar, cred eu, umbrela pusa in suport imi rastoarna toata instalatia daca ma ridic de pe scaun si bate vantul. asa-i?

Avatar utilizator
sorinhc
Mesaje: 1802
Membru din: Vin Ian 16, 2015 8:33 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Umbrela Brolly

Mesajde sorinhc » Mar Aug 07, 2018 10:19 pm

Acum depinde de buget, ai de unde alege. Eu am doua diferite de la Decathlon (banale) si sunt f ok vs pret. Una ramane non stop in masina si e folosita de “backup” si in functie de unde merg o mai iau si pe cea mare.




Sent from my iPhone using Tapatalk
"Nu te certa niciodată cu oamenii proşti. Te vor trage în jos la nivelul lor şi te vor bate prin experienţă." - Mark Twain

M-au dat banii afara din casa asa ca am plecat la pescuit !!!! :) :) :) Ce bine era :(

Avatar utilizator
catalin232
Mesaje: 2062
Membru din: Joi Mar 27, 2014 2:05 pm
Localitate: Bucuresti - Berceni

Re: Umbrela Brolly

Mesajde catalin232 » Dum Aug 12, 2018 10:58 am

salut,

Ce umbrela ati folosit si ati recomanda-o?
Lasand la o parte specif date de catre producator, ma intereseaza recomandari de la cei care au/au avut umbrela pe care o recomanda.
Am pastrat umbrela pe care o foloseam cand mergeam la crap (anaconda spy nubrolly), dar mi se pare prea mare pt a o lua in partide de cateva ore (are 3m).
Pe rauri folosesc o umbrela cumparata din super market si care are in jur de 10 ani. Si-a trait traiul, a inceput sa pocneasca pe la incheieturi. Vreau sa-mi iau ceva care sa-si faca treaba si sa ma fereasca cat mai bine de soare (pe langa crema de protectie).
Spy nubrolly are ventilatie, e super faina, doar ca la 3m e cam mare, cum am spus.... Ceva de 1.5m ar fi perfect.
Si mai o chestie, mi-as lua un suport pt umbrela, pt scaunul Restabox, dar, cred eu, umbrela pusa in suport imi rastoarna toata instalatia daca ma ridic de pe scaun si bate vantul. asa-i?
Orice umbrela calitativa , din material gros, iti serveste foarte bine scopul .

Da , este o problema cu utilizarea umbrelelor mari ( 2-2,5m diametru) prinse de scaun ( indiferent de care , cele tip Nufish sau fotolii ) deoarece au portanta foarte mare , un vant de 15-20 km/h iti ia echipamentul pe sus . La o briza usoara de vara nu ai probleme. Acolo unde este posibil, este recomandat sa o infigi in pamant si absolut indiferent de conditii este indicat sa o ancorezi.

Vara in principal nu prea ai probleme cu vantul, decat cu lipsa lui :) si daca ancorezi umbrela nu o sa ai probleme in 90 % dintre iesirile in toropeala.

Materialul gros, opac , are rolul de " protecti UV " . De aia ai fost " nevoit" sa folosesti crema de protectie cand foloseai un banala umbrela de plaja ... prin ea trece " soarele" , te bonzezi sub astfel de umbrele ;) .

Adrian Sabo
Mesaje: 11
Membru din: Lun Oct 30, 2017 9:57 pm

Re: Umbrela Brolly

Mesajde Adrian Sabo » Mar Aug 14, 2018 9:23 pm

Eu iti recomanda Daiwa Powerbeam Umbrella

Specificatii:
8mm fibreglass ribs
Double coated 125cm seam sealed canopy
Brass angle tilt
Telescopic spike
Supplied with a sleeve
Colour: Dark Navy

Eu o am de un an de zile si sunt foarte multumit
Pe timp ploios si vant face fata cu brio
Pe timp de canicula se comporta excelent
Materialul este UV
Spatiu de stocare; au incaput si 2 persoane sub ea cu 2 scaune
Pret: acum este undeva la £70 in UK echivalentul a 360ron o gasesti si in RO
O poti folosi cu piciorul extensibil infipt in pamant sau cu accessoriu atatsata de scaun sau modular
Are si extensii pe lateral pentru cuie ca sa fie mai bine ancorata la sol;
Materialul impermeabil se curata/spala foarte usor

O recomand cu toata increderea

IBN
Mesaje: 75
Membru din: Vin Ian 26, 2018 5:56 pm

Re: Umbrela Brolly

Mesajde IBN » Joi Aug 16, 2018 11:28 am

Materialul gros, opac , are rolul de " protecti UV "
Care umbrela o recomanzi pe baza celor de mai sus?
Diametrul 1,5 - 2m (1,5m ar fi ideala)

Avatar utilizator
sorinhc
Mesaje: 1802
Membru din: Vin Ian 16, 2015 8:33 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Umbrela Brolly

Mesajde sorinhc » Joi Aug 16, 2018 4:52 pm

Ce parere aveti despre forma asta:

[IMG]//uploads.tapatalk-cdn.com/201808 ... 2d07ba.png[/IMG]

Am vazut umbrela intr-un magazin si pare chiar foarte ok. Legat de forma va intreb ca nu am folosit niciodata umbrele de forma asta. Stiu ca o sa ziceti sa e ok pt rubeziana .... dar ma intereseaza pt feeder daca e ok.

Imagine


Sent from my iPhone using Tapatalk
"Nu te certa niciodată cu oamenii proşti. Te vor trage în jos la nivelul lor şi te vor bate prin experienţă." - Mark Twain

M-au dat banii afara din casa asa ca am plecat la pescuit !!!! :) :) :) Ce bine era :(

Avatar utilizator
sony_exodus
Mesaje: 82
Membru din: Joi Ian 04, 2018 3:55 pm
Localitate: Timisoara

Re: Umbrela Brolly

Mesajde sony_exodus » Joi Aug 16, 2018 8:08 pm

Salut, eu am umbrela asta de la Preston si ti-o recomand cu incredere, o detin de vreo doi ani si nu da semne de oboseala.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
nihil est verum, omnia licere...


Înapoi la “Echipament si accesorii”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 16 vizitatori