Fir Shimano Technium.

Sfaturi, recomandari, sugestii despre lansete, mulinete accesorii si monturi.

Moderator: sorinhc

catalinAR
Mesaje: 116
Membru din: Joi Noi 06, 2014 7:59 pm

Re: Fir Shimano Technium.

Mesajde catalinAR » Joi Noi 15, 2018 2:46 pm

Ce as vrea sa stiu / sa fiu lamurit:
1. Diametru este unul real? Adica 0,185 este 0,185 ?
2. Este acelasi fir (rola mare VS rola mica) ? Unii spun ca cel la role mici nu e acelasi fir. Nu e la fel de bun, rezistent ...... aspecte de genul asta. Pareri ?
3. Ce diferente sunt intre ele ? Tehnium / Tehnium Invisitec, modelele prezentate mai sus.
3. Recomandarea voastra care ar fi ?
4. Se "aude" ca unele role "plesnesc" chiar si la testul facut la rece cu mana. A patit cineva asta ?

1. Nu este real. Firul este usor supradimensionat.
2. Da, este acelasi fir.
3. Invisitec este o idee mai sarmos.
4. Ambele.
5. Lasa "auzitul".....pentru cei care nu "vad". Eu nu cunosc pe nimeni la care sa fi plesnit dar probabil exista si role uzate ceea ce nu-i bine. Deloc.

PS: 0,205 il folosc la pescuitul pe Mures sau casting. Nu am rupt niciodata.

Avatar utilizator
sorinhc
Mesaje: 1802
Membru din: Vin Ian 16, 2015 8:33 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Fir Shimano Technium.

Mesajde sorinhc » Joi Noi 15, 2018 4:18 pm

Sunt sigur ca nepescuibilul e Guru Pulse :lol:
Pulse nu am folosit, drag line nu ma dat pe spate si am renuntat la el.

Da @CAtalinAR din pacate sunt si role uzate :( nu numai la Shimano. Ar fi interesant de vazut cum am putea sa evitam asta :? .

;)
"Nu te certa niciodată cu oamenii proşti. Te vor trage în jos la nivelul lor şi te vor bate prin experienţă." - Mark Twain

M-au dat banii afara din casa asa ca am plecat la pescuit !!!! :) :) :) Ce bine era :(

Avatar utilizator
catalin232
Mesaje: 2062
Membru din: Joi Mar 27, 2014 2:05 pm
Localitate: Bucuresti - Berceni

Re: Fir Shimano Technium.

Mesajde catalin232 » Vin Noi 16, 2018 10:54 am

Sunt sigur ca nepescuibilul e Guru Pulse :lol:
Pulse nu am folosit, drag line nu ma dat pe spate si am renuntat la el.

Da @CAtalinAR din pacate sunt si role uzate :( nu numai la Shimano. Ar fi interesant de vazut cum am putea sa evitam asta :? .

;)
Prin rola uzata a se intelege fir vechi sau stocat in conditii improprii. Nu vei putea niciodata sa sti daca un fir este vechi sau a fost stocat in conditii improprii decat de la vanzator / magazin. Evident, aici intervin chestiile alea abstracte regasite in Romania : onestitate, grija fata de client, corectitudine .... aberatii SF de genul asta :)

kemahaw
Mesaje: 82
Membru din: Mie Mai 20, 2015 6:54 am

Re: Fir Shimano Technium.

Mesajde kemahaw » Vin Noi 16, 2018 1:35 pm

Ce inseamna conditii improprii pentru un fir monofilament?
Si ce inseamna vechi,1 an-5 ani? Si,...chiar asa,daca un fir sta pe raft 3 ani nu mai e bun?Tind sa cred ca ce este prost este prost din fabrica

Avatar utilizator
catalin232
Mesaje: 2062
Membru din: Joi Mar 27, 2014 2:05 pm
Localitate: Bucuresti - Berceni

Re: Fir Shimano Technium.

Mesajde catalin232 » Vin Noi 16, 2018 5:21 pm

Ce inseamna conditii improprii pentru un fir monofilament?
Si ce inseamna vechi,1 an-5 ani? Si,...chiar asa,daca un fir sta pe raft 3 ani nu mai e bun?Tind sa cred ca ce este prost este prost din fabrica
Conditii impropii :

- umezeala
- expunere la UV ( stat in vitrine , in geam etc )
- caldura in exces vara

Vechi : mai mult de 12 luni de la data fabricatiei

Fa un test ... cumpara in acelas timp , din acelas loc, 2 role de fir identice. Nu conteaza firma , diametrul , culoarea etc... O rola o pui imediat ce ai cumparat-o si o pescuiesti, cealalta rola o pui pe pervaz la lumina soarelui si o folosesti dupa 2-3 luni . Ne anunti de rezultat :)

kemahaw
Mesaje: 82
Membru din: Mie Mai 20, 2015 6:54 am

Re: Fir Shimano Technium.

Mesajde kemahaw » Sâm Noi 17, 2018 7:24 pm

Parca ai fi producator de fire,asa le tii partea,sunt proaste mai nene,pai merg la pescuit,apa soare,apa soare,frig,umezeala.e mai rau ca in vitrina,nu?
12 luni auzi,pai o sacosa sau o sticla de plastic putrezeste in 400 ani si sunt fire mentionate pe aici care baraie sau pliciuie dupa 10 partide

Avatar utilizator
catalin232
Mesaje: 2062
Membru din: Joi Mar 27, 2014 2:05 pm
Localitate: Bucuresti - Berceni

Re: Fir Shimano Technium.

Mesajde catalin232 » Dum Noi 18, 2018 10:26 am

Parca ai fi producator de fire,asa le tii partea,sunt proaste mai nene,pai merg la pescuit,apa soare,apa soare,frig,umezeala.e mai rau ca in vitrina,nu?
12 luni auzi,pai o sacosa sau o sticla de plastic putrezeste in 400 ani si sunt fire mentionate pe aici care baraie sau pliciuie dupa 10 partide
Nu le tin partea Nelule, doar am raspuns la intrebarile de pe forum. Evident ca un fir prost este prost si daca e proaspat si daca e vechi , dar nu despre asta era vorba... Este vorba despre fire bune care pot deveni foarte proaste tocmai din cauza conditiilor improprii de stocare sau a vechimii....

Este adevarat ca un fir, la pescuit, este expus tuturor vitregiilor si dupa un sezon este recomandat sa il schimbi, dar imagineaza-ti acelas fir care te-a servit un sezon fara cusur, il vei cumpara anul viitor , dar a stat aiurea la soare, umezeala, caldura in magazin si deja are un an de copt. Nu o sa fie tot una sa folosesti firul proaspat, stocat in conditii bune, cu a-l folosi dupa 1 an de " abuzuri " ...

Comparatia cu plasticul care putrezeste in 400 de ani nu are nici cea mai mica relevanta, pentru ca tu folosesti un fir pentru anumite calitati , nu doar ca plasticu iti dispare de pe tambur in 400 de ani :) . Toate proprietatile astea se pot pierde.

Repet, eu vorbesc aici despre fire bune care pot deveni extrem de proaste nu din cauza producatorului care il face la aceeasi calitate, folosind aceleasi materiale.

Un fir prost nu poate deveni bun, dar un fir bun poate deveni prost :)


Înapoi la “Echipament si accesorii”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori