Utilizare method impreuna cu nada bazata pe TTX

Moderator: sorinhc

Avatar utilizator
socate
Mesaje: 94
Membru din: Lun Iul 10, 2017 2:48 pm
Localitate: Bucuresti

Utilizare method impreuna cu nada bazata pe TTX

Mesajde socate » Mar Sep 05, 2017 4:13 pm

Salut,

Am vizionat de curand acest filmulet despre tehnica de pescuit la fitofag:
https://youtu.be/pKw4HwuqpbI

De aici m-am gandit cum as putea sa adopt acest stil cu nada similara in pescuitul pe lac. Este oare posibil sa utilizez un method large sau xl impreuna cu o nada care sa aiba la baza Ttx + elementele de atractie?
Ma gandesc ca in aceasta poveste, folosind method-ul este o lansare mai usoara si nu facem risipa prea mare de nada.

Am mai utilizat TTX -ul pe momitoare "standard"; oare este posibil si cu method? A folosit cineva asa ceva?

Avatar utilizator
sorinhc
Mesaje: 1802
Membru din: Vin Ian 16, 2015 8:33 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Utilizare method impreuna cu nada bazata pe TTX

Mesajde sorinhc » Joi Sep 07, 2017 9:53 am

Buna,

Am urmarit si eu clipul, nu sunt un fan si nu urmaresc in partidele mele acest peste. Am prins in trecut acest peste dar nu exemplare mari. Nu ma atrage desi acest peste atinge greutati impresionante. Recordul european parca e pe la 70 kg daca nu ma insel. Oricum la noi nu va ajunge la aceste dimesiuni pt ca e permis a se lua acasa pe foarte multe balti. Sacosarii il triaza... Ar fi foarte atractiv daca ar exista si la noi pesti foarte mari din aceasta specie. Momentan spun pas la aceasta specie.

Din filmulet nu rezulta ca nada ar fi pe baza de TTC sau mai bine spus are concentratie mare de TTX :? ?

Nu am inteles clar daca vrei sa vizezi fitofagul (si derivati) sau vrei sa mergi cu TTX-ul pe method? Fi putin mai explicit.

Merci.
"Nu te certa niciodată cu oamenii proşti. Te vor trage în jos la nivelul lor şi te vor bate prin experienţă." - Mark Twain

M-au dat banii afara din casa asa ca am plecat la pescuit !!!! :) :) :) Ce bine era :(

Avatar utilizator
socate
Mesaje: 94
Membru din: Lun Iul 10, 2017 2:48 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Utilizare method impreuna cu nada bazata pe TTX

Mesajde socate » Dum Oct 15, 2017 5:19 pm

...
Nu am inteles clar daca vrei sa vizezi fitofagul (si derivati) sau vrei sa mergi cu TTX-ul pe method? Fi putin mai explicit.
Sorin, ma interesa pescuitul la crap! am testat sistemul si a functionat! am avut 2 partide unde am testat: una a scos 9 crapi si in alta nimic! depinde foarte multe de balta; asa am invatat ca o nada nu merge la fel pe orice balta.

Dennis_TL
Mesaje: 102
Membru din: Dum Ian 18, 2015 10:04 am
Localitate: TULCEA

Re: Utilizare method impreuna cu nada bazata pe TTX

Mesajde Dennis_TL » Dum Oct 15, 2017 5:28 pm

Ttx intotdeauna a mers pe method la caras crap si exemplare mari platica pe ape salbatice. Din cauza mecanicii. Dar nu orice ttx , doar cel colant gen profi mix.

Avatar utilizator
socate
Mesaje: 94
Membru din: Lun Iul 10, 2017 2:48 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Utilizare method impreuna cu nada bazata pe TTX

Mesajde socate » Mar Oct 17, 2017 6:50 am

Daca dupa aproape un an de practica am inceput sa lansez cat de cat exact (daca nu apare cate un vant care sa ma puna sa fac si calcule :shock: ), partea cu nada este un subiect nedescoperit inca foarte bine. Am incercat intens UB datorita faptului ca pot sa o pregatesc usor si are mecanica buna, dar am inceput sa fac si propriile mix-uri plecand de la un TTX sitat cat mai fin.
Cateodata a mers, cateodata nu.
Am reusit in aceasta perioada sa ies aproape in fiecare weekend pe balta, dar rezultatele sunt irelevante deoarece am observat ca toti proprietarii lucreaza la ceva care in final afecteaza calitatea partidei.

Despre nada si tehnici de nadire se va discuta intens...eu anul asta am invatat ca nici o nada nu lucreaza la fel pe doua balti.

deusex
Mesaje: 38
Membru din: Mar Mar 21, 2017 1:42 pm

Re: Utilizare method impreuna cu nada bazata pe TTX

Mesajde deusex » Mar Iun 19, 2018 5:07 pm

Ttx intotdeauna a mers pe method la caras crap si exemplare mari platica pe ape salbatice. Din cauza mecanicii. Dar nu orice ttx , doar cel colant gen profi mix.
din nevoie am incercat pt. prima data ttx la method deoarece din lene nu am verificat sa s-a scurs toata apa din vasul in care preparam peletele si a iesit un terci.Neavand alte pelete doar o punga de tttx uitata prin bagaje m-am pus pe framantat impresuna cu terciul de pelete. A iesit o bila de consistenta platsilinei la care am luat 6 ciortani .La nada de krill si o alta de capsuna folosita in aceiasi partida dar pe alt loc luasem 4 ciortani cam in aceiasi perioada de timp. TTx-ul a fost profi mix si il voi mai incerca sa vedem daca va mai da rezultate .

Avatar utilizator
sorinhc
Mesaje: 1802
Membru din: Vin Ian 16, 2015 8:33 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Utilizare method impreuna cu nada bazata pe TTX

Mesajde sorinhc » Joi Aug 09, 2018 5:17 pm

Mereu uitam de TTX si de multe ori e o supernada ! Numai puzderii de pesti mici sa nu ai ca atunci chiar nu ai sanse prea mari cu selectia. Chiar sunt curios cum ar merge pe Magura 9 (adica balta fara pesti de genul somn pitic, frunze, carasei..) o nadire masiva cu TTX..... ma tenteaza ....




Sent from my iPhone using Tapatalk
"Nu te certa niciodată cu oamenii proşti. Te vor trage în jos la nivelul lor şi te vor bate prin experienţă." - Mark Twain

M-au dat banii afara din casa asa ca am plecat la pescuit !!!! :) :) :) Ce bine era :(


Înapoi la “Pescuitul pe balti, lacuri si baraje. Tactici si tehnici.”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori