Marker pentru fir

Moderator: sorinhc

Avatar utilizator
mihaiboaca
Mesaje: 158
Membru din: Joi Noi 06, 2014 12:39 pm

Re: Marker pentru fir

Mesajde mihaiboaca » Vin Ian 16, 2015 5:41 pm

Mihaitza eu la Doripesco am facut urmatorul lucru care m-a ajutat: am clipsat pe la 20-25m, cand aruncam faceam stopul cu lanseta mult spre spate ca sa-mi lase destul fir ptr 3-4 rotiri de tambur. Sincer nu am avut nevoie sa declipsez decat o singura data - daca mai tin bine minte

Mihai Boaca

MatchFeeder
Mesaje: 1
Membru din: Joi Ian 21, 2016 7:21 pm

Re: Marker pentru fir

Mesajde MatchFeeder » Joi Ian 21, 2016 8:54 pm

Cumparati mulinete de la MAP, au ACS Clip system si nu mai pierdeti nici un peste din cauza clipsului. Firul va iesi foarte usor din clips, evitand ruperea liniei.

Avatar utilizator
admin
Site Admin
Mesaje: 523
Membru din: Joi Mar 27, 2014 1:46 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Marker pentru fir

Mesajde admin » Sâm Ian 23, 2016 11:12 am

Personal prefer solutia pe care o foloseste si Mihai Boaca si pe care o recomanda si pescarii englezi de competite. Stopul mai sus si ai 2-3 ture de manivela care sunt ultrasuficiente in cazulfoarte rar in care trebuie sa te declipsezi (la crapi mai nervosi).

ticairlandezu
Mesaje: 378
Membru din: Vin Feb 06, 2015 4:41 pm

Re: Marker pentru fir

Mesajde ticairlandezu » Sâm Ian 23, 2016 3:55 pm

Nu stiu ce atata tevatura pe motivul ca vezi doamne ce te faci daca trebuie sa te declipsezi!!!Te declipsezi si gata...scoti capcaunul car te-a fortat s-o faci ...dupa care in 1-2 minute pe stick-urile montate/infipte la fix 3 metri distanta intre ele ....aflate desigur de la inceputul partidei, in spatele tau pe mal,m-a gandesc ca toata lumea are si stie cum sa le foloseasca!!! :o :lol: ...refaci distanta exacta la care ai pescuit... si gata ;) :lol: :lol: :lol:
Io de cand s-au inventat astea, numai asa mai pescuiesc...dar e drept ca nu am citit inca pe nici un forum, vreo postare, care sa faca referire la ele...de parca nici n-ar "iecsista" pe lume :lol: :lol: :lol: :mrgreen:
Dupa mine, in pescuit, sunt cea mai mare inventie de la ..."roata"(mulineta) incoace :twisted:

Avatar utilizator
sorinhc
Mesaje: 1802
Membru din: Vin Ian 16, 2015 8:33 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Marker pentru fir

Mesajde sorinhc » Lun Ian 25, 2016 8:34 am

Mihaitza eu la Doripesco am facut urmatorul lucru care m-a ajutat: am clipsat pe la 20-25m, cand aruncam faceam stopul cu lanseta mult spre spate ca sa-mi lase destul fir ptr 3-4 rotiri de tambur. Sincer nu am avut nevoie sa declipsez decat o singura data - daca mai tin bine minte Imagine

Mihai Boaca
Ceva de genul faceam la crap in trecut. Cand am "povestit" unora ca ar fi si asta o varianta toti au dat cu pietre ! E o metoda eficienta si ai acel ragaz care face diferenta. Si cand ma refer la diferenta e suficient sa faca doar o data ! Doar un peste e recordul :lol:
Cumparati mulinete de la MAP, au ACS Clip system si nu mai pierdeti nici un peste din cauza clipsului. Firul va iesi foarte usor din clips, evitand ruperea liniei.
Sunt exceente pt partidele cand lenevesti si astepti mult. Mai ai si tu timp sa te ivarti de un gratar. Sunt posesorul a doua buc MAP ACS P4000FD REEL SI MAP ACS P3000FD REEL. Personal sunt f multumit de ele !
Nu stiu ce atata tevatura pe motivul ca vezi doamne ce te faci daca trebuie sa te declipsezi!!!Te declipsezi si gata...scoti capcaunul car te-a fortat s-o faci ...dupa care in 1-2 minute pe stick-urile montate/infipte la fix 3 metri distanta intre ele ....aflate desigur de la inceputul partidei, in spatele tau pe mal,m-a gandesc ca toata lumea are si stie cum sa le foloseasca!!! :o :lol: ...refaci distanta exacta la care ai pescuit... si gata ;) :lol: :lol: :lol:
Io de cand s-au inventat astea, numai asa mai pescuiesc...dar e drept ca nu am citit inca pe nici un forum, vreo postare, care sa faca referire la ele...de parca nici n-ar "iecsista" pe lume :lol: :lol: :lol: :mrgreen:
Dupa mine, in pescuit, sunt cea mai mare inventie de la ..."roata"(mulineta) incoace :twisted:
Noi Ro suntem mai lenesi :lol: :lol: Nu ne plac tepusele in spate :lol: :lol:
"Nu te certa niciodată cu oamenii proşti. Te vor trage în jos la nivelul lor şi te vor bate prin experienţă." - Mark Twain

M-au dat banii afara din casa asa ca am plecat la pescuit !!!! :) :) :) Ce bine era :(

ticairlandezu
Mesaje: 378
Membru din: Vin Feb 06, 2015 4:41 pm

Re: Marker pentru fir

Mesajde ticairlandezu » Lun Ian 25, 2016 10:24 am

Dar sincer nu pot intelege cum te poti prezenta la un pescuit sau si mai mult la un concurs fara asa ceva :shock:
Uite mai sus, Mihai, zicea ca sa clipsat pe la 20-25m!!! :o ...pai 5m diferenta e mult...ca de la cer la pamant ;)
Personal cand ajung in timpul de pregatire la etapa desfacut husa de bete....primul lucru ce-l scot sunt tepusele, dupa care le implant. Cand sondez apa...si tot timpul o fac...la fiecare structura/prag pe care-l gasesc...ma duc la tepuse si aflu exact distanta in metrii pana acolo. Cate odata gasesc chiar si 2-3 praguri!!!!setez cate un bat pe fiecare prag ;) Astfel pot face pescuituri precise pe fiecare prag in parte cautand pestele acolo unde i place lui sa stea in ziua respectiv...Tot ce am de facut e sa memorez distantele(sau daca esti uituc sa le notezi cu pixu pe frunte :lol: )
Markerul e bun daca trebuie sa te declipsezi sa zicem la un peste mare!!! Dar daca te rupe de undeva de la mijloc...fie pestele,agatatura sau orice altceva!!!...la ce mai foloseste semnul facut de marker!!!eu zic ca la nimic ;) Practic ramai debusolat!!! :lol: pentru o vreme.
Nu trebuie sa dai o caruta de bani pe ele...ca cele de la Preston(frumoase dealtfel)...doua stick-uri/posturi sau cum le numiti voi...cu o sfoara legata intre ele la 3-4-5m...sfoara pe care si pe ea faci semne (cu ce vrei) la fiecare metru in parte.
Ieftin ca braga!!!!Precis, "Ielegant", tac,pac!!! :lol:


Avatar utilizator
mihaiboaca
Mesaje: 158
Membru din: Joi Noi 06, 2014 12:39 pm

Re: Marker pentru fir

Mesajde mihaiboaca » Lun Ian 25, 2016 10:08 pm

Uite mai sus, Mihai, zicea ca sa clipsat pe la 20-25m!!! :o ...pai 5m diferenta e mult...ca de la cer la pamant ;)
Tica ce treaba are distanta de pescuit cu felul in care pun "stop" monturii?
Daca vrei sa ma certi ca nu am distantier o poti face ca nu am.





Mihai Boaca

ticairlandezu
Mesaje: 378
Membru din: Vin Feb 06, 2015 4:41 pm

Re: Marker pentru fir

Mesajde ticairlandezu » Joi Ian 28, 2016 9:36 am

Mihai nu-i vorba de a certa sau nu pe cineva!!!! te-am mentionat pe tine(si putea fi oricine), pentru ca la modul cum ai conceput postarea, era clar pentru mine ca nu aveai "distantier" ;) Daca ai fii scris ca te-ai clipsat la 25m si prin faptul ca stopand batul mai pe spate, in fapt pescuiai pe la 20m(5m se pierd acolo mai mult ca sigur)...n-as fii putut zice nimic !!!era-i perfect acoperit de "regulament" :lol: Si da aceasta este metoda "logica" de a stopa batul atunci cand ai nevoie de un surplus de "siguranta"(fir).
Acum ca topicul a plecat de la un subiect"markerul"...a trecut prin sisteme de "clipsare"...si s-a ajuns la modalitatea de "stopare"...este adevarat ;) ....cred ca nu se supara nimeni ca am mentionat si eu despre aceste "distantiere", mai ales ca eu nu vazusem de vreo 2 ani, nici o referire la ele, de fapt nu am vazut niciodata!!!desi in multe postari se face referire la distanta la care se pescuieste/lanseaza ;)
Uite ieri parca, pe un alt forum, cineva facea referire la faptul ca lanseaza cu un F1, la 40-45m ;) ...crezi ca are "distantier"? :lol:
Sau mai erau discutiile interminabile despre distanta de lansare daca acest "distantier" era ceva comun printre pescarii din romania!!!CAIU99 s-a si filmat ca sa demonstreze cat lanseaza...nu-i rau...dar 3m de sfoara cu 2-ua tepuse cred ca e mai ieftin decat counterul :lol:
Acum o sa ma intrebe CAI de ce l-am mentionat :roll: :lol: :mrgreen:
NUmai cine vreau eu sa scrie doua vorbe...nu scrie ;) ...se simte cu musca pe caciula cumva :?: deci nici tu n-ai :lol: :mrgreen:

Avatar utilizator
catalin232
Mesaje: 2062
Membru din: Joi Mar 27, 2014 2:05 pm
Localitate: Bucuresti - Berceni

Re: Marker pentru fir

Mesajde catalin232 » Joi Ian 28, 2016 10:25 am

Nu se simte cu musca pe caciula :D .

Eu nu am pus niciodata pret pe distanta exacta de pescuit , mai precis , sa ma intereseze / stiu ca am pescuit sau pescuiesc la exact 22,5m sau la 41,7 metri. Intodeauna distanta de pescuit o iau in functie de ce gasesc la sondare, sondez foarte atent zona si imi fac o harta in cap :

- caut baza pragului , clipsez . Urmatoarea lansarea va fi cu lanseta stopata mai in spate , verificat adancime. In functie de ce imi da la adancime stiu sa ma retrag sa pescuiesc pe prag . Cum niciodata nu trebuie sa te retragi mai mult de 0.5 - 2 m , ma folosesc de blank-ul lansetei pentru ghidaj, ma declipsez si scad / cresc ( daca vreu sa pescuiesc mai departe de baza pragului) segmente a cate 50cm de fir de pe mulineta in functie de ce lungime am de dat in plus sau de recuperat, apoi clipsez din nou .

- folosesc si eu niste picheti infipti in mal fara nicio ata intre ei si fara a fi speciali sau pusi la o distanta anume pentru a clipsa lansetele redundante pe distanta gasita la baza pragului si faci acelas lucru .. si la distantierele cu sfoara si lungime fixa precum si la picheti simpli , tot te intereseaza numarul de curse pe care il faci cu firul intre ele... asadar memorezi acelas lucru...

Daca pistele de la noi erau perfect egale , atunci da , ma interesa distanta de pescuit sa nu mai pierd atata vreme cu sondarea. Stiam ca la 33,3 metri este prag indiferent unde trag pe pista , atunci le clipsam pe toate cu ajutorul pichetilor distantati la o lungime fixa.


Cat priveste subiectul de marcare al firului , in afara de pescuitul la crap mare , nu am gasit ca esti nevoit sa faci asa ceva. La Doripesco este singurul loc in care am pescuit cu firul marcat pentru a nu folosi clipsul. Distanta de pescuit fiind destul de mica si avand pe mansa cel putin 2-3 plecari de crap de nu apucai nici sa ridici lanseta din suport, clipsul iesea din discutie.

Este adevarat ca marcajul pe fir nu il faceam la buza mulinetei ci il faceam intre inelul de plecare si urmatorul , marcam pe o portiune de minim 40-50 cm . Logica este ca dupa lansare, stai cu ochii pe tambur si esti atent cand incepe sa iasa firul marcat pentru a sti cand sa il opresti cu mana... Exista un " Delay" intre ochi si mana si pentru a opri montura pe un vad de 1mp nu poti marca firul la buza mulinetei :D ... pana cand vezi tu ca iese marcajul si pana il opresti , deja a zburat peste vad.

In consecinta, daca iil marchezi mai departe de mulineta , ai timp sa vezi si sa reactionezi in momentul in care marcajul iese de pe tambur. Chiar daca nu ai fiecare lansare micrometric in acelas loc, oricum la crap nu te intereseaza asa ceva . In 1-2mp ( in functie de densitate) este foarte ok de pescuit.


Înapoi la “Pescuitul pe balti, lacuri si baraje. Tactici si tehnici.”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori