Lanseuri

Moderator: sorinhc

Florin
Mesaje: 42
Membru din: Mie Apr 09, 2014 11:08 am
Localitate: Bucuresti

Lanseuri

Mesajde Florin » Dum Feb 01, 2015 1:58 pm

Va salut!
Am intampinat o problema in lunile reci atunci cand am pescuit cu method-ul la distante de 60-70 m si anume rasucirea firului in jurul varfului lansetei si implicit rupturi ale firului principal. La distante scurte nu am probleme dar folosesc si alta tactica, fac lanseul ditr-o singura miscare, ducand methodul prin laterala stanga. Pentru a face un lanseu la distanta eu personal nu reusesc decat cu lanseta deasupra capului, din doua miscari. Adica asez lanseta, astept sa se opreasca methodul din miscarea de pendul si lansez. Folosesc fir de 0.22, las cam 60 cm de la varf la method si ca lansete de obicei folosesc un mini power carp de la preston si mai rar un Daiwa procaster de 3.9 si 120 g. Mi s-a intamplat chiar si cu varful de carbon de la Daiwa.
Unde gresesc sau daca imi puteti da un link in care sa vad cum se fac lanseurile la distanta cu feederul :).
Multumesc!

Avatar utilizator
catalin232
Mesaje: 2062
Membru din: Joi Mar 27, 2014 2:05 pm
Localitate: Bucuresti - Berceni

Re: Lanseuri

Mesajde catalin232 » Dum Feb 01, 2015 2:54 pm

Cateva situatii in care se intampla necazul de care spui si pe care le poti analiza singur , pe balta sau din amintiri :

1. Lansarea aceea in 2 timpi pe care ai descris-o . Iarna , sau in lunile reci , ai perioade mai dese in care bate vantul ... daca folosesti momitoare plate , in momentul cand duci lanseta in spate si ai vant lateral , acesta iti va face method-ul sa se rasuceasca, implicit iti va rasuci firul. De aici si faptul ca atunci cand arunci "dintr-o bucata" nu patesti acelas lucru. Nu dai ocazia rasucirii method-ului.

2. Un fir prost ( care devine mai rigid decat ar fi cazul atunci cand temperatura este mica.. orice material plastic/nylon se contracta la temperaturi joase) si o tehnica de lansare deficitara . Cu firul e clara treaba , o sa explic lansare ...

Daca dupa lansare, lanseta este tinuta doar cu o singura mana , varful lansetei va oscila foarte mult ( va avea acel tremur) si in miscarile astea, cu un fir prost si/sau rasucit din pricina de la punctul ( 1 ) ti se agata de inelul de varf si il rupe. Este posibil sa se intample asta chiar daca firul principal nu este torsionat...

O tehnica de lansare corecta : dupa lansarea momitorului , mana stanga ( pentru dreptatci sau dreapta pentru stangaci) ce tine capatul de jos al cotorului trebuie sa mentina lanseta fixata pe antebrat. In felul acesta lanseta va avea o revenire mai buna , nu va mai "dansa" , implicit varful nu va mai avea acele miscari de oscilatie.

Cand vremea se va mai imbuna putin voi incerca sa fac un tutorial pe tema care ai adus-o in discutie....

Florin
Mesaje: 42
Membru din: Mie Apr 09, 2014 11:08 am
Localitate: Bucuresti

Re: Lanseuri

Mesajde Florin » Dum Feb 01, 2015 3:15 pm

O sa testez sambata:). Cred ca aici erau greselile, lasam timp methodului sa rasuceasca firul si mai ales nu ajutam lanseta sa-si revina dupa lanseu.
O sa revin cu impresii!
Multumesc!

Avatar utilizator
Razvan Pop
Mesaje: 147
Membru din: Lun Noi 10, 2014 7:12 pm

Re: Lanseuri

Mesajde Razvan Pop » Dum Feb 01, 2015 8:14 pm

Cata, eu in locul tau as organiza o iesire "atelier" doar pentru lanseuri. :)


Sent from my iPhone using Tapatalk

Avatar utilizator
catalin232
Mesaje: 2062
Membru din: Joi Mar 27, 2014 2:05 pm
Localitate: Bucuresti - Berceni

Re: Lanseuri

Mesajde catalin232 » Dum Feb 01, 2015 8:20 pm

Cata, eu in locul tau as organiza o iesire "atelier" doar pentru lanseuri. :)


Sent from my iPhone using Tapatalk

Trebuie sa gasim si o locatie corespunzatoare. Spre deosebire de atelierele de "casting" ale craparilor, la noi este o diferenta destul de mare intre a lansa cu plumb si a lansa cu un cosulet. Trebuie mers pe o apa unde sa fie ceva structura la 25-35m . Pe camp nu rezolvi nimic lansand cu plumb si daca pui cosulete , e clar ca le faci zob :)

Avatar utilizator
Razvan Pop
Mesaje: 147
Membru din: Lun Noi 10, 2014 7:12 pm

Re: Lanseuri

Mesajde Razvan Pop » Dum Feb 01, 2015 8:24 pm

Da, trebuie o balta clar. Crezi ca cei de la Greaca nu ar fi deschisi la asa ceva? Nu cred ca am ocupa mai mult de 30 m de mal.

La Greaca insa eu nu am gasit structuri, am cautat si ieri si degeaba.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Avatar utilizator
catalin232
Mesaje: 2062
Membru din: Joi Mar 27, 2014 2:05 pm
Localitate: Bucuresti - Berceni

Re: Lanseuri

Mesajde catalin232 » Dum Feb 01, 2015 9:18 pm

Da, trebuie o balta clar. Crezi ca cei de la Greaca nu ar fi deschisi la asa ceva? Nu cred ca am ocupa mai mult de 30 m de mal.

La Greaca insa eu nu am gasit structuri, am cautat si ieri si degeaba.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Ideala este o balta cum este Solacolu . Sa ai malul de vis-a-vis la o distanta rezonabila , dar cu aia eu nu mai vorbesc decand cu japca ce ne-au dat-o cand am organizat concursul acolo .... si nici ca mai calc pe la ei.

Cand spun de structuri vizibile ma refer la copaci / stuf / insule care sa se afle la o distanta decenta pentru lansari ... undeva pana la 35-40m ... chiar si la distanta asta , pentru a deprinde o tehnica corecta , trebuie sa nu avem parte de vant.....

Vedem noi cum o facem pana la urma... daca stau sa ma gandesc ... pana la urma merge si pe camp .... tehnica in sine se poate deprinde si folosind un plumb , numai ca o sa li se para ciudat atunci cand o sa foloseasca un cosulet ca nu mai este acelas lucru ... Eh .. Practice makes perfect :D

CISMAS
Mesaje: 630
Membru din: Dum Dec 21, 2014 7:54 am

Re: Lanseuri

Mesajde CISMAS » Lun Feb 02, 2015 8:37 am

Cred ca in parcul Pantelimon, in spatele statiei de metrou, ar fi destul de bine

georgatos
Mesaje: 13
Membru din: Vin Noi 07, 2014 7:15 pm

Re: Lanseuri

Mesajde georgatos » Lun Feb 02, 2015 8:52 am

Sau în parcul Titan, pe insula pescarilor :)

Avatar utilizator
catalin232
Mesaje: 2062
Membru din: Joi Mar 27, 2014 2:05 pm
Localitate: Bucuresti - Berceni

Re: Lanseuri

Mesajde catalin232 » Lun Feb 02, 2015 9:19 am

Ok, se face , ochii pe vreme , daca prindem o gaura de timp frumos mergem ! Dupe ce stabilim data, locatie si ora , o sa va dau o lista cu cele de trebuinta ;) .


Înapoi la “Pescuitul pe balti, lacuri si baraje. Tactici si tehnici.”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori