Abordare partida de pescuit la Clean pe lacuri de acumulare.

Moderator: sorinhc

Avatar utilizator
sorinhc
Mesaje: 1802
Membru din: Vin Ian 16, 2015 8:33 pm
Localitate: Bucuresti

Abordare partida de pescuit la Clean pe lacuri de acumulare.

Mesajde sorinhc » Vin Feb 13, 2015 8:39 pm

Salutare dependenti!

Ca se tot vorbeste de platici,.. vin si eu cu: Pam, Pam! un subiect interesant pt mine si anume "Cum abordati o partida la Clean pe lacuri de acumulare (ape foarte adanci/medii spre coada lacului) pescuind cu feederul ?" Primavara/Vara/Toamna si selectie pe Clean. Nade, momeli, popapuri....

Nu am incercat niciodata cu feederul o astfel de abordare strict la clean. Am incercat cu ceva reusite inainte sa ma apuc de feeder cu "bambinele" :lol: .

Nu ma luati cu raspunsuri de genul vobler ca acum scot tolba cu ele :lol: .

;)

PS Era sa uit de intrebarea Daca se preteaza feederul la asa pescuit? :shock: :o :? :lol:
"Nu te certa niciodată cu oamenii proşti. Te vor trage în jos la nivelul lor şi te vor bate prin experienţă." - Mark Twain

M-au dat banii afara din casa asa ca am plecat la pescuit !!!! :) :) :) Ce bine era :(

Avatar utilizator
sebi37
Mesaje: 99
Membru din: Mie Mai 07, 2014 7:51 pm
Localitate: Bistrita

Re: Abordare partida de pescuit la Clean pe lacuri de acumul

Mesajde sebi37 » Vin Feb 13, 2015 9:59 pm

Dacă ai un sonar,sau un prieten cu sonar și mai bine, prieten cu barca și sonar e ideal, poți să faci niște partide superbe pe barajele de acumulare. Mă refer clar la agataturi și substrat. Dacă nu, e absolut necesar să cunoști locurile de pe vremea când pescuiai la spin sau plută! Altfel... nu faci nimic altceva decât să mai adaugi niște plumb, peste tonele de jiguri, voblere, etc. lăsate de alții!

Avatar utilizator
catalin232
Mesaje: 2062
Membru din: Joi Mar 27, 2014 2:05 pm
Localitate: Bucuresti - Berceni

Re: Abordare partida de pescuit la Clean pe lacuri de acumul

Mesajde catalin232 » Vin Feb 13, 2015 10:48 pm

Se preteaza feeder-ul la un pescuit dedicat pe clean , dar trebuie mers in coada barajului unde intra apa .. practic .. tot pe rau o sa pescuiesti . Sunt o groaza de locuri in care poti incerca sa prinzi si pe baraj , dar de obicei sta in agataturi groaznice si nu prea ai ce-i face daca pescuiesti pe substrat.. la pluta il mai pacalesti cu ploaie de viermi , dar pe substrat cam greu ...

Avatar utilizator
sebi37
Mesaje: 99
Membru din: Mie Mai 07, 2014 7:51 pm
Localitate: Bistrita

Re: Abordare partida de pescuit la Clean pe lacuri de acumul

Mesajde sebi37 » Sâm Feb 14, 2015 12:30 am

Cătălin, exact asta am vrut să spun și eu, doar că m-am exprimat altfel. Pot să spun că am încercat și eu, am avut chiar o fixație cu feederul pe lacurile de acumulare. Rateu total, chiar nu merita, pluta și spinul fac legea!

Avatar utilizator
sorinhc
Mesaje: 1802
Membru din: Vin Ian 16, 2015 8:33 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Abordare partida de pescuit la Clean pe lacuri de acumul

Mesajde sorinhc » Sâm Feb 14, 2015 5:34 am

Se preteaza feeder-ul la un pescuit dedicat pe clean , dar trebuie mers in coada barajului unde intra apa .. practic .. tot pe rau o sa pescuiesti . Sunt o groaza de locuri in care poti incerca sa prinzi si pe baraj , dar de obicei sta in agataturi groaznice si nu prea ai ce-i face daca pescuiesti pe substrat.. la pluta il mai pacalesti cu ploaie de viermi , dar pe substrat cam greu ...
Cataline, ar mai fi ceva ce vreai sa incerci (dar la alta specie) ;). Te las in suspans.

La pluta a fost pacalit dar nu la ploaie de viermi, la ploaie de grau !

;)
"Nu te certa niciodată cu oamenii proşti. Te vor trage în jos la nivelul lor şi te vor bate prin experienţă." - Mark Twain

M-au dat banii afara din casa asa ca am plecat la pescuit !!!! :) :) :) Ce bine era :(

Avatar utilizator
catalin232
Mesaje: 2062
Membru din: Joi Mar 27, 2014 2:05 pm
Localitate: Bucuresti - Berceni

Re: Abordare partida de pescuit la Clean pe lacuri de acumul

Mesajde catalin232 » Sâm Feb 14, 2015 8:37 am

Eu am pescuit pe baraj la Paltinu si Vidraru. In ambele situatii am ales o zona de platou cu apa undeva la 2-3 m ( depinde de nivelul apie) si am luat numai caras si foarte multi raci ( Paltinu ) . In ambele baraje nu mergea pestele decat primele 2-3 ore de cum dadea geana de lumina si ultima ora inainte sa se faca bezna.

Am avut ocazia odat pe Paltinu , cand a fost o cota mica , sa observ comportamentul pestilor si sa vad exact zona in care pescuiam. Lansam chiar la marginea platoului unde era o cadere foarte mare de nivel. Dimineata, carasii urcau de la apa adanca pe marginea platoului dar nu se departau la mai mult de vreo 10m de marginea aceea :) . Foarte ciudat ...

Avatar utilizator
sorinhc
Mesaje: 1802
Membru din: Vin Ian 16, 2015 8:33 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Abordare partida de pescuit la Clean pe lacuri de acumul

Mesajde sorinhc » Sâm Feb 14, 2015 5:30 pm

Te las in suspans.
Ia priveste:
https://www.youtube.com/watch?v=3G5dkR_MK8Y

Poate te razgandesti, lasi crapul ala chinezesc si treci pe clean.

;)
"Nu te certa niciodată cu oamenii proşti. Te vor trage în jos la nivelul lor şi te vor bate prin experienţă." - Mark Twain

M-au dat banii afara din casa asa ca am plecat la pescuit !!!! :) :) :) Ce bine era :(

CAI99
Mesaje: 246
Membru din: Dum Noi 09, 2014 10:42 am
Localitate: Bucuresti-Berceni

Re: Abordare partida de pescuit la Clean pe lacuri de acumul

Mesajde CAI99 » Sâm Feb 14, 2015 6:24 pm

SAL !!! Cand zburdam pe raurile patriei toamna dupa clean :lol: :shock: RESPECT !!!
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Avatar utilizator
Mugurel Georgescu
Mesaje: 177
Membru din: Joi Ian 29, 2015 1:27 pm
Localitate: București

Re: Abordare partida de pescuit la Clean pe lacuri de acumul

Mesajde Mugurel Georgescu » Sâm Feb 14, 2015 10:45 pm

Ma scuzati dar nu m-am putut abtine. Pozele sunt facute in 2010 la Belis-Fantanele :P
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.



Înapoi la “Pescuitul pe balti, lacuri si baraje. Tactici si tehnici.”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori