Pescuit la platica

Moderator: sorinhc

ticairlandezu
Mesaje: 378
Membru din: Vin Feb 06, 2015 4:41 pm

Re: Pescuit la platica

Mesajde ticairlandezu » Mar Aug 11, 2015 9:53 am

No bine, hai sa va spun cateva cuvinte.
Particularitatea acestui concurs consta in faptul ca in Rep. Irlanda, inafara de pista din Cork unde sa tinut anul trecut CM Feeder, nu exista nici o alta pista lineara in care sa incapa peste 100 de participanti. Asa ca se tine pe mai multe lacuri unele mai bune altele mai proaste.practic odata cu extragerea biletului din caciulita poti decide daca sa mergi linistit acasa sau merita sa incerci marea cu sarea. :lol: .De ca nu se tine in Cork atunci, ve-ti intreba!!!In cazul asta trebuie sa intram putin in politica!!! Precum stiti exista doua Irlande...rep. Irlanda de sine statatoare, cu presedinte, parlament si tot tacamul...si Irlanda de Nord, care apartine de politic de Marea Britanie. Desi ele functioneaza ca doua tari distincte, la pescuit sunt impreuna , adica cluburile din Nord s-au afiliat federatiei Irlandeze (NCFFI) cu toate ca ar fii putut avea chiar si federatia lor ,vezi cazul Scotia, Tara Galilor!!! care vin la Mondiale separat de Anglia. In Nord sunt vreo doua piste corespunzatoare, insa acolo trebuie sa te supui legilor GB si anume sa deti permis de pescuit individual ,25£ pe an...iar sudistii nu vor sa mai faca si cheltuiala asta. La fel Cork-ul e la 350 km de granita cu Nordul...asa ca cei din nord zic ca e prea departe pentru ei!!!
Si asa se ajunge la acest compromis!!! se tine pe mai multe lacuri!!!. Eu am tras cel mai prost lac!!!am avut 2m apa la 45m ...iar cu 4,100Kg am fost pe nicaieri!!!...in conditiile in care pe cel mai bun lac se fac cantitati de 20kg!!!
Cam asta a fost, acuma stiti :lol: :lol: :lol:

pescar72
Mesaje: 9
Membru din: Mar Aug 05, 2014 2:52 pm
Localitate: Medgidia

Re: Pescuit la platica

Mesajde pescar72 » Mie Aug 12, 2015 5:29 pm

Maamaaa lui de lac, curat ghinion monser ;) !!!

Avatar utilizator
Tiby Baschet
Mesaje: 586
Membru din: Dum Oct 19, 2014 10:35 am
Localitate: Giurgiu
Contact:

Re: Pescuit la platica

Mesajde Tiby Baschet » Mar Sep 08, 2015 10:46 am

Salut, luna viitoare o sa imi iau garbolino G-system. Am pus mana pe varianta de 3,30 si m-am indragostit. Mereu mi-au placut betele progresive si cu revenire rapida in lanseu.
O sa il folosesc mai mult pe dunare in curent slab spre moderat, cosulete de maxim 60 de grame

As avea cateva intrebari :

1. Sa iau varianta de 3,30 sau 3,60? E asa mare diferenta intre ele?
2. in gama lui de pret exista o varianta mai buna pentru platica?

Avatar utilizator
mihaiboaca
Mesaje: 158
Membru din: Joi Noi 06, 2014 12:39 pm

Re: Pescuit la platica

Mesajde mihaiboaca » Mar Sep 08, 2015 11:06 am

Salut Tiby,
Daca tin eu bine minte tu ai varianta de 11-13ft de la Drennan.
Daca da eu zic ca varianta Garbolino de 3.30 este ok. Recunosc ca nu am pescuit cu 3,60. Cata o are si poate sa-ti dea mai multe detalii de diferente.
Legat de intrebarea a 2 a nu-si are rostul ca aici e vorba de gusturi. La pretul asta cu diferente mici de - sau + sunt mai multe lansete foarte bune pentru pescuit platica. Nu-ti ramane decat sa pui mana pe ele si sa alegi.

Avatar utilizator
Tiby Baschet
Mesaje: 586
Membru din: Dum Oct 19, 2014 10:35 am
Localitate: Giurgiu
Contact:

Re: Pescuit la platica

Mesajde Tiby Baschet » Mar Sep 08, 2015 11:10 am

Dap, am drennanul medium combo, e lanseta mea de suflet pt dunare.
G-systemu e varianta mea mai fina.

Catalin nu raspunde la telefon si d-asta am postat

Avatar utilizator
catalin232
Mesaje: 2062
Membru din: Joi Mar 27, 2014 2:05 pm
Localitate: Bucuresti - Berceni

Re: Pescuit la platica

Mesajde catalin232 » Mar Sep 08, 2015 6:45 pm

Dap, am drennanul medium combo, e lanseta mea de suflet pt dunare.
G-systemu e varianta mea mai fina.

Catalin nu raspunde la telefon si d-asta am postat
Scuze cu telefonul , eram intr-o convorbire , apoi inca una si inca una si am uitat sa sun inapoi :D

Ai deja un 3.6m medium ( Drennan-ul pe 11.6 ) asa ca ce iti lipsesti si ti-ar folosi fara a fi redundanta este o versiune de 3.3m ;)

ticairlandezu
Mesaje: 378
Membru din: Vin Feb 06, 2015 4:41 pm

Re: Pescuit la platica

Mesajde ticairlandezu » Mar Sep 08, 2015 7:54 pm

No, dao'n su...la :? ...de la 3,3m la 11,6" e un floc distanta ;) ...da, da, stiu ce o sa zici :lol: ...de-al meu 8-) :lol: :lol:

Avatar utilizator
Tiby Baschet
Mesaje: 586
Membru din: Dum Oct 19, 2014 10:35 am
Localitate: Giurgiu
Contact:

Re: Pescuit la platica

Mesajde Tiby Baschet » Mar Sep 08, 2015 9:27 pm

Ce am intrebat eu si ce a-ti raspuns voi.
G systemu este mult mai fin decat matchproul , e mai mult un medium light. Cel putin asta am simtit la mana cand m-am jucat cu el.
Drennanul suporta lejer 90 de grame + nada daca arunci corect .

Am zis asa : ESTE diferenta asa mare intre 3,30 si 3,60?

Un sfat cautam :)

Avatar utilizator
catalin232
Mesaje: 2062
Membru din: Joi Mar 27, 2014 2:05 pm
Localitate: Bucuresti - Berceni

Re: Pescuit la platica

Mesajde catalin232 » Mie Sep 09, 2015 7:56 am

Pai nu stiu daca e vina noastra ca nu intelegem ... Dai doua brand-uri , le compari apoi ceri informatii despre ce ?

Vrei o comparatie intre G-System 3.30 si 3.60 ?

Avatar utilizator
mihaiboaca
Mesaje: 158
Membru din: Joi Noi 06, 2014 12:39 pm

Re: Pescuit la platica

Mesajde mihaiboaca » Mie Sep 09, 2015 7:58 am

Tiby atentie ca ce zici tu cu ce zice producatorul nu se pupa. Mai exact daca nu ma insel Drennan-ul are CW-ul de 60gr. Garbolino are 70gr. Si el la randul lui suporta greutati mai mari daca "arunci corect".
Deci concluzie - Garbolino este medium curat.
Ma repet - intre 3,30 si 3,60 nu pot sa-ti spun diferente.
Ce pot sa deduc este faptul ca 3,60 te ajuta in precizie la o distanta mai mare.

Mihai Boaca


Înapoi la “Pescuitul pe balti, lacuri si baraje. Tactici si tehnici.”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori