Pescuit la platica

Moderator: sorinhc

piticusunt
Mesaje: 87
Membru din: Vin Mar 06, 2015 7:47 am
Localitate: Bucuresti

Pescuit la platica

Mesajde piticusunt » Vin Mar 06, 2015 10:35 pm

Salut. Am si eu nevoie de putin ajutor pentru o partida pe care vreau sa o fac i curand la platica.
Locatia vizata este Sarulesti. Pestele tinta este platica.
As avea nevoie de cateva sfaturi in ceea ce priveste alegerea corecta a unei nade dedicate acestei specii, tipul monturii pe care as putea sa o utilizez, grosimea firului principal si a strunei.
Tpicul cu locatia a fost citit.
Va multumesc anticipat.

Avatar utilizator
catalin232
Mesaje: 2062
Membru din: Joi Mar 27, 2014 2:05 pm
Localitate: Bucuresti - Berceni

Re: Pescuit la platica

Mesajde catalin232 » Vin Mar 06, 2015 10:50 pm

In primul rand trebuie sa sondezi foarte bine locul si sa pescuiesti la baza pragului . Deocamdata , platica are un comportament mai atipic, in marea majoritate a timpului , pana in ora 11:12 sta in larg pentru ca mai apoi sa vina in primul prag pentru a se hrani.

Daca dai in larg dupa ea si nu faci un vad cum trebuie in primul prag , este posibil sa nu faci o treaba prea grozava. Eu am preferat sa construiesc vadul in primul prag si sa astept cuminte momentul in care se opreste pe zona . Este adevarat ca la o partida am luat si o teapa procedand asa, platica s-a tinut in pragul 2 ( acolo unde acesta a fost prezent) si am reusit o "performanta" de 7 platici prinse intr-o zi . Rusinica ! :oops:

In ceea ce priveste nada , parerile sunt impartite , insa iti recomand sa pescuiesti cu o nada pe baza de faina de peste sau macar sa combini o nada cu faina de peste cu o alta pe baza de sparturi / dulce. Nada vie nu ar trebui sa iti lipseasca ( viermi morti, rame tocate, casteri daca ai ) .

Ca si montura poti folosi un Pater Noster , la carlig nu are sens sa scazi sub 0.12mm ca diametru , iar marimea carligului nu are sens sa o scazi sub 16 ( care este limita de jos , cand iti vine platica pe vad poti pescui lejer si cu un nr. 10 si 2 ramen subtiri in carlig) .

In general , daca optezi ca momeala la carlig pentru larve / pinky vei prinde platici de dimeniune mica , pe rama si pe viermi simpli intra ceva mai imbracata.

Varful lansetei este recomandat sa fie din fibra de sticla , undeva la 0.75 - 1 oz. In functie de temperatura de afara poti avea parte de trasaturi "halucinogene" , adica ai impresia ca iti trage , sau, din contra, daca se incalzeste si se hraneste bine , vei avea parte de trasaturi ca la crap :D

Un alt aspect deloc de neglijat este introducerea aditivilor in nada si mai ales , la inceputul partidei , primele 10-12 cosulete , pana iti vine pestele ve vad, ar trebui sa le dai cu nada + aditiv praf . Alegerea aditivului praf ramane la preferinta ta .. poti folosi Super Bremix, Breme chiar si Carpix ( Sensas) sau poti folosi Brasem , Brasem Caramel ( Van den Eynde ) .

piticusunt
Mesaje: 87
Membru din: Vin Mar 06, 2015 7:47 am
Localitate: Bucuresti

Re: Pescuit la platica

Mesajde piticusunt » Vin Mar 06, 2015 11:10 pm

Multumesc de raspuns.
O sa incerc sa sa fac doua vaduri unul in primul prag si cel de al doilea mai departe, in functie de ce imi arata sondarea.
Referitor la nada o sa incerc sa folosesc o combinatie de nade de la bait tech. Pana acum am folosit nada de la Trrabuco { daca am voie sa postez} canal breme si carassio black cu rezultate relativ bune. Dar nu am pescuit decat pe vreme calda. Aditivi nu am folosit niciodata in nada.
O sa indraznesc sa apelez la ajutor pentru prepararea neadei in momentul in care ma voi hotari ce sa cumpar.

PS
La vremea asta, cat timp este apa rece, trebuie opariti viermii sau pot fi lasati vii?
PSS
Lanseta folosita este un piker de la traucco cu un varf de fibra de 0.75

Avatar utilizator
catalin232
Mesaje: 2062
Membru din: Joi Mar 27, 2014 2:05 pm
Localitate: Bucuresti - Berceni

Re: Pescuit la platica

Mesajde catalin232 » Vin Mar 06, 2015 11:51 pm

In mod evident poti spune cu ce pescuiesti , singurele lucruri ce nu sunt acceptate ( cer scuze ca reiau subiectul) sunt link-urile catre alte magazine din Romania si forum-uri ( sunt permise doar link-uri catre pescuitstationar.ro/forum) . In fond si la urma urmei nu ai cum sa vorbesti despre pescuit cu fraze de genul " am pescuit cu nada Y si am folosit lanseta Z " , trebuie sa dai nume sa stim exact despre ce este vorba, asa invata, asa ne ajutam..... Nu suntem atat de incuiati ....

Acum , ca s-a clarificat situatia, la ceea ce ai scris , singurul lucru la care vreau sa iti atrag atentia este realizarea celor doua vaduri .. Depinde cat de multi pescari ai langa tine si daca dai cu o singura lanseta sau cu doua. Sfatul meu , daca vrei sa faci doua vaduri este sa pescuiesti cu doua lansete , oricum nu vei produce la fel cu ambele si in timp , vei renunta la una dintre ele pentru cea care are randamentul cel mai bun. In felul asta vei putea pune accentul pe vadul productiv si il vei putea intretine cum trebuie.

Problema este oarecum specifica locatiei , daca ar fi sa faci un vad aproape si unul pe larg, sa pescuiesti cu o singura lanseta, vadul pe care il pescuiesti cel mai putin , nu va avea suficienta nada pe el pentru a retine platicile... este foarte posibil ca un banc de platica sa iti vina pe vadul respectiv , in 5-10 min. sa consume ce gaseste si apoi sa plece. Cand vei reveni pe el , nu vei gasi pestele si vei spune ca nici nu a fost pe acolo .

Cat despre viermi , da , este bine sa ii introduci morti sau cum ai spus "opariti" . Eu prin vierme "oparit" nu fac referire la aceia care isi schimba culuoarea si care devin cauciuc .. trebuie doar omorati, in felul asta isi pastreaza dimensiunea, forma si "textura" . Vierme viu poti introduce din cand in cand pentru a incerca sa animezi lucrurile pe vad, sa provoci o reactie din partea pestilor care sunt deja pe vad dar nu sunt foarte activi. Acestia trebuiesc introdusi cu moderatie si numai atunci cand situatia o cere.

piticusunt
Mesaje: 87
Membru din: Vin Mar 06, 2015 7:47 am
Localitate: Bucuresti

Re: Pescuit la platica

Mesajde piticusunt » Sâm Mar 07, 2015 8:37 am

Am inteles. Asta inseamna sa pot sa intretin cele doua vaduri in mod similar ca sa pot trage o concluzie asupra eficientei lor.
Ca metoda de "eradicare" a viermilor o sa incerc asfixierea.
Off topic. Nu credeam ca pescuitl poate dezvolta in asemenea mod dorintele criminale.

Avatar utilizator
sorinhc
Mesaje: 1802
Membru din: Vin Ian 16, 2015 8:33 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Pescuit la platica

Mesajde sorinhc » Sâm Mar 07, 2015 8:55 am

Am inteles. Asta inseamna sa pot sa intretin cele doua vaduri in mod similar ca sa pot trage o concluzie asupra eficientei lor.Imagine
Daca poti sa le intretii corect pe amandoua poti trage o concluzie. Oricum pe Sarulesti o sa prinzi platica indiferent de ce si cum dar difera cantitatea si calitatea.
vei renunta la una dintre ele pentru cea care are randamentul cel mai bun
;)
Off topic. Nu credeam ca pescuitl poate dezvolta in asemenea mod dorintele criminale.
Offtopic-stai sa vezi cand incepi cu "mortaciunile" si "kilaritul" momelilor pt Somn :lol:

;)
"Nu te certa niciodată cu oamenii proşti. Te vor trage în jos la nivelul lor şi te vor bate prin experienţă." - Mark Twain

M-au dat banii afara din casa asa ca am plecat la pescuit !!!! :) :) :) Ce bine era :(

Avatar utilizator
catalin232
Mesaje: 2062
Membru din: Joi Mar 27, 2014 2:05 pm
Localitate: Bucuresti - Berceni

Re: Pescuit la platica

Mesajde catalin232 » Sâm Mar 07, 2015 10:39 am

Nu trebuie sa te chinui sa iei viermii in cravasa pana nu mai respira :) . Exista o metoda mult mai rapida si care nu iti consuma atata timp ;) .

Intr-un vas , pui viermii si ii acoperi cu apa rece apoi incepi sa torni peste ei treptat apa fierbinte. Apa va ajunge la temperatura optima ce ii va omora , dar nu ii va gumifica. Singurul lucru de care trebuie sa tii conte este acela ca trebuie sa introduci apa fierbinte cate putin , nu 2 litri odata :)

piticusunt
Mesaje: 87
Membru din: Vin Mar 06, 2015 7:47 am
Localitate: Bucuresti

Re: Pescuit la platica

Mesajde piticusunt » Sâm Mar 07, 2015 11:13 pm

Mi-ai distrus fantezia. Ii si vedesm cum ma implora .
Multumesc de informatie. Chiar nu stiam de metoda asta. O voi folosi in prima iesire care o fac.

ticairlandezu
Mesaje: 378
Membru din: Vin Feb 06, 2015 4:41 pm

Re: Pescuit la platica

Mesajde ticairlandezu » Lun Mar 09, 2015 1:12 pm

Un aditiv bun -general valabil- pe care-l poti folosi pe tot cursul anului indiferent daca pescuiesti la platica sau crap-caras(dar si alte specii) este, Benzar Turbo Brasem-Caramel(lichid).O sticluta la 3 pungi de nada este suficient. Este singurul aditiv pe care eu persunal i-l mai folosesc .
Bagat in nada de la Trabucco, pe care ai specificat-o mai sus ...succesul tebuie sa fie garantat ;)

piticusunt
Mesaje: 87
Membru din: Vin Mar 06, 2015 7:47 am
Localitate: Bucuresti

Re: Pescuit la platica

Mesajde piticusunt » Lun Mar 09, 2015 1:19 pm

Ok. Multumesc de sfat.


Înapoi la “Pescuitul pe balti, lacuri si baraje. Tactici si tehnici.”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori