Pescuit la platica

Moderator: sorinhc

Avatar utilizator
mihaiboaca
Mesaje: 158
Membru din: Joi Noi 06, 2014 12:39 pm

Re: Pescuit la platica

Mesajde mihaiboaca » Mie Mar 25, 2015 10:19 am

@Alin Teodor ati reusit sa faceti poze la podina?
Daca da poate reusiti sa le postati ca vreau sa vad cum pica pe scaun.
Multumesc,

Avatar utilizator
Tiby Baschet
Mesaje: 586
Membru din: Dum Oct 19, 2014 10:35 am
Localitate: Giurgiu
Contact:

Re: Pescuit la platica

Mesajde Tiby Baschet » Lun Apr 06, 2015 8:40 am

Salut, Vineri sau sambata daca vremea imi permite o sa merg pe sarulesti cu 2 prieteni.
Din ce am citit din postarile anterioare undeva pe la 30-35 de m,la o adancime de +/- 10 m ar fi al doilea prag si marimea forfacului undeva la +/- 50 de cm

1. să folosesc nadă sărată sau dulce ?
2. carligul , deschidere mică/ mare? mărime 12, 14 ,16 ,18 ?

Nu o sa pescuiesc cu fir textil, inca nu am destula experienta pt asa ceva

Avatar utilizator
admin
Site Admin
Mesaje: 523
Membru din: Joi Mar 27, 2014 1:46 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Pescuit la platica

Mesajde admin » Lun Apr 06, 2015 8:49 am

Salut Tibi! Eu te sfatuiesc sa sondezi indiferent de informatii, fiindca distanta difera destul de mult. Nadele functioneaza toate dar cele pe baza de fishmeal aduc pesti mai imbracati. Adancimea sa fie de 4-6 metri (daca masori cu markerul)! Pragurile in unele locuri sunt de fapt "trepte", terase, nu sunt neaprat caderi foarte importante. Carligul, pleci cu unul potrivit momelii, strunei, pe care o incerci, si te adaptezi de acolo. Pregateste-ti mai multe carlige legate de acasa. Daca platica se hraneste decis, mergi pe unul cu deschidere mare si de dimensiuni adaptate la pesti cu media de 250 de grame.

Avatar utilizator
Tiby Baschet
Mesaje: 586
Membru din: Dum Oct 19, 2014 10:35 am
Localitate: Giurgiu
Contact:

Re: Pescuit la platica

Mesajde Tiby Baschet » Lun Apr 06, 2015 4:40 pm

Multumesc frumos claudiu, pe departe cel mai tare forum ever. Scrii ceva si ai raspuns imediat.

O sa revin cu rezultatele. O sa fie o mica competitie intre mine si prietenii mei :)

ticairlandezu
Mesaje: 378
Membru din: Vin Feb 06, 2015 4:41 pm

Re: Pescuit la platica

Mesajde ticairlandezu » Vin Apr 17, 2015 3:07 pm

Multumesc frumos claudiu, pe departe cel mai tare forum ever. Scrii ceva si ai raspuns imediat.

O sa revin cu rezultatele. O sa fie o mica competitie intre mine si prietenii mei :)

Io am gasit ca forumul asta e si mai tare de atat...n'apuci sa scrii ceva si el deja iti si raspunde :lol: :lol: :lol: :mrgreen:

p.s. in alta ordine de idei....rezultatele de la mica competitie :!: :?: :idea: ...se lasa asteptate ;)

candes
Mesaje: 28
Membru din: Vin Noi 07, 2014 9:21 am

Re: Pescuit la platica

Mesajde candes » Sâm Mai 02, 2015 7:43 am

... Iar cosuletul numai cu prelungitor (cum mi-a aratat Catalin), ca sa nu-l mai tarasc pe fund, ci sa vina pe deasupra. Dar mi-a luat ceva timp sa testez aceste lucruri. ...
@Dl. AlinTeodor, @Catalin - va rog, nu ne arati si noua montura pentru cosulet cu prelungitor. Mai degraba ma intereseaza sa aflu cum ati realizat prelungitorul, care sunt recomandarile pt realizare, lungime etc.

Multumesc

ticairlandezu
Mesaje: 378
Membru din: Vin Feb 06, 2015 4:41 pm

Re: Pescuit la platica

Mesajde ticairlandezu » Mar Mai 05, 2015 10:14 am

Nu stiu cum fac altii dar iti spun cum fac eu ;)
Iau una bucata fir 0,22mm de lungime 1m. Il pun in doua si presez putin cu degetele capatul indoit astfel incat sa formez un varf putin ascutit. Apoi incep a rasuci firele unul intr-un sens celelalt in celalalt sens(daca nu reusesti asa merge rasucind si doar un fir) , pe toata lungimea lui. In final vei avea doua fire impletite pe care la capat recomand a face un nod simplu pentru a nu se desface la urmatoarea manevra. Determin din nou jumatatea celor doua fire impletite, si presez din nou cu degetele. Apoi introduc un vartej simplu fara carabina care se va aseza pe varful presat. Incep din nou rasucirea firelor pana la capat, astfel incat vartejul sa ramana strans bine in mijloc. La final faci din nou acel nod simplu pentru a nu se desface rasucirea. La final ar trebui sa ai patru fire rasucite cu vartejul prins intre ele de lungime aprx. 25cm. Eu recomand ca lugimea acestui "intaritor" sa fie de aprox 15-20cm, eu il fac de 16-17cm(am pe palma un semn dintr-o taietura, a tineretii :lol: , care e la 16cm de capatul degetului celui mai lung. Dupa ce am determinat lungimea introduc o carabina simpa de data asta(fara vartej) de care fac un nod .Cam asta, daca mai ai nelamuriri intreaba. ;)

candes
Mesaje: 28
Membru din: Vin Noi 07, 2014 9:21 am

Re: Pescuit la platica

Mesajde candes » Mar Mai 05, 2015 11:08 am

Merci Tica, foarte detaliat! Am sa incerc.

RaresB
Mesaje: 42
Membru din: Dum Ian 04, 2015 10:56 am
Localitate: Cluj Napoca

Re: Pescuit la platica

Mesajde RaresB » Mar Mai 05, 2015 4:12 pm

Eu am incercat ceva de genul acesta: https://www.youtube.com/watch?v=OVX_RDe ... Wy0-FgqBMg . Poate e buna, poate nu...sunt la prima experienta de genul acesta :P.
Am mai vazut si articolul asta al lui Steve Ringer https://www.youtube.com/watch?v=OVX_RDe ... Wy0-FgqBMg dar respectivele imi par cam dificile de facut (cred ca-ti trebuie un fel de cleste pentru prins cele 2 'cleme', sau ce-or fi fiind, din capetele intariturii). El zice ca face 'intaritura' dintr-un fluorocarbon de 20lb. In schimb am 'preluat' restul informatiilor de pe-acolo si incerc sa ma folosesc de ele :)).

Avatar utilizator
sorinhc
Mesaje: 1802
Membru din: Vin Ian 16, 2015 8:33 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Pescuit la platica

Mesajde sorinhc » Mie Mai 06, 2015 10:37 am

Eu am incercat ceva de genul acesta: https://www.youtube.com/watch?v=OVX_RDe ... Wy0-FgqBMg . Poate e buna, poate nu...sunt la prima experienta de genul acesta :P.
Am mai vazut si articolul asta al lui Steve Ringer https://www.youtube.com/watch?v=OVX_RDe ... Wy0-FgqBMg dar respectivele imi par cam dificile de facut (cred ca-ti trebuie un fel de cleste pentru prins cele 2 'cleme', sau ce-or fi fiind, din capetele intariturii). El zice ca face 'intaritura' dintr-un fluorocarbon de 20lb. In schimb am 'preluat' restul informatiilor de pe-acolo si incerc sa ma folosesc de ele :)).
@RaresB - ai pus acelasi link catre youtube in loc de articolul lui Steve.
"Nu te certa niciodată cu oamenii proşti. Te vor trage în jos la nivelul lor şi te vor bate prin experienţă." - Mark Twain

M-au dat banii afara din casa asa ca am plecat la pescuit !!!! :) :) :) Ce bine era :(


Înapoi la “Pescuitul pe balti, lacuri si baraje. Tactici si tehnici.”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori