Abordarea pescuitului la platica in lacuri cu adancimi mari

Moderator: sorinhc

piticusunt
Mesaje: 87
Membru din: Vin Mar 06, 2015 7:47 am
Localitate: Bucuresti

Re: Abordarea pescuitului la platica in lacuri cu adancimi m

Mesajde piticusunt » Mar Apr 21, 2015 11:26 am

Banuiesc ca se pot face corectii de traiectorie dar nu pot fi foarte mari. Cred ca aceste corectii se fac in sens opus. Adica daca vreau corectua spre dreapta varful lansetei va fi spre stanga.

Avatar utilizator
sorinhc
Mesaje: 1802
Membru din: Vin Ian 16, 2015 8:33 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Abordarea pescuitului la platica in lacuri cu adancimi m

Mesajde sorinhc » Mar Apr 21, 2015 11:51 am

...uite de exemplu : este cineva care stie daca se poate face corectii de lansare :?: ma refer atunci cand imediat dupa lansare, urmarind cosuletul cum zboara prin aer, constati ca ai lansat gresit ...mai la dreapta sau mai la stanga ;) ....se poate face ceva ca sa coractezi asta :idea: ...cum se face :?: ...si ce faci daca nu-ti convine unde ai lansat/aterizat cosuletul in apa :!: :idea:
Apare in filmuletul cu Benzar nu? Face el miscarea de corectie, se poate vedea in film. @ticairlandezul - Face Benzar miscarea corecta sau nu ?????
"Nu te certa niciodată cu oamenii proşti. Te vor trage în jos la nivelul lor şi te vor bate prin experienţă." - Mark Twain

M-au dat banii afara din casa asa ca am plecat la pescuit !!!! :) :) :) Ce bine era :(

ticairlandezu
Mesaje: 378
Membru din: Vin Feb 06, 2015 4:41 pm

Re: Abordarea pescuitului la platica in lacuri cu adancimi m

Mesajde ticairlandezu » Mar Apr 21, 2015 12:06 pm

Neeee, nu-ti arata nimic secuiu in filmuletul ala ;) ...da-ti garantez eu ca stie ;)
Stii ce mi-a zis cand l-am criticat pe urma acestui film...ca el nu se poate concentra la filmari...si sa pescuiasca si sa vorbeasca ;) ...si aici i-l cred :lol: :lol: :lol: :lol: :mrgreen:

Florin
Mesaje: 42
Membru din: Mie Apr 09, 2014 11:08 am
Localitate: Bucuresti

Re: Abordarea pescuitului la platica in lacuri cu adancimi m

Mesajde Florin » Mar Apr 21, 2015 12:20 pm

Am incercat si eu corectii in timpul lanseului dar nu-mi ieseau prea bine :oops: . Daca vedeam ca momitorul sau cosuletul era putin deviat duceam rapid varful lansetei in directia in care trebuia sa deplasez montura dar de sus spre pelicula apei, cu primul inel de la varf atingand apa.
Nu am incercat in directia opusa fata de unde tebuia sa ajunga montura.
Sunt curios cum scoti cosuletul cu nada in el daca ai lansat gresit si nada nu este foarte umectata/presata.

Avatar utilizator
sorinhc
Mesaje: 1802
Membru din: Vin Ian 16, 2015 8:33 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Abordarea pescuitului la platica in lacuri cu adancimi m

Mesajde sorinhc » Mar Apr 21, 2015 3:00 pm

Stii ce mi-a zis cand l-am criticat pe urma acestui film...ca el nu se poate concentra la filmari...si sa pescuiasca si sa vorbeasca ;) ...si aici i-l cred :lol: :lol: :lol: :lol: :mrgreen:
:lol: :lol: :lol: Tare asta !! :lol: :lol: :lol:
"Nu te certa niciodată cu oamenii proşti. Te vor trage în jos la nivelul lor şi te vor bate prin experienţă." - Mark Twain

M-au dat banii afara din casa asa ca am plecat la pescuit !!!! :) :) :) Ce bine era :(

alexander
Mesaje: 8
Membru din: Lun Apr 06, 2015 10:25 pm

Re: Abordarea pescuitului la platica in lacuri cu adancimi m

Mesajde alexander » Joi Apr 23, 2015 6:24 pm

Gata, ati abandonat subiectul :roll: ....tocmai acum cand mai erau atat de multe de spus despre lansare :? ...uite de exemplu : este cineva care stie daca se poate face corectii de lansare :?: ma refer atunci cand imediat dupa lansare, urmarind cosuletul cum zboara prin aer, constati ca ai lansat gresit ...mai la dreapta sau mai la stanga ;) ....se poate face ceva ca sa coractezi asta :idea: ...cum se face :?: ...si ce faci daca nu-ti convine unde ai lansat/aterizat cosuletul in apa :!: :idea:


Scuturi nada imediat la impact si lansezi din nou? :shock: :shock:

ticairlandezu
Mesaje: 378
Membru din: Vin Feb 06, 2015 4:41 pm

Re: Abordarea pescuitului la platica in lacuri cu adancimi m

Mesajde ticairlandezu » Joi Apr 23, 2015 8:04 pm

Corect. Sau eu asa fac...decat sa-mi fac gramajoare de nada pe fund unde nu am nevoie...mai bine scutur la impact si ma bazez pe curenti ca-si fac treaba ;)
Dar poate sunt altii care fac, altceva...sa-i lasam si pe ei sa-si spuna opiniile

piticusunt
Mesaje: 87
Membru din: Vin Mar 06, 2015 7:47 am
Localitate: Bucuresti

Re: Abordarea pescuitului la platica in lacuri cu adancimi m

Mesajde piticusunt » Joi Apr 23, 2015 8:47 pm

Totusi cat de mica este suprafata pe care faceti pattul de nada? Eu unul cred ca nu ma intind mai mult de 2 mp. Sau cel putin asa mi se pare.

alexander
Mesaje: 8
Membru din: Lun Apr 06, 2015 10:25 pm

Re: Abordarea pescuitului la platica in lacuri cu adancimi m

Mesajde alexander » Joi Apr 23, 2015 9:26 pm

max 0.5mp! ;)

ticairlandezu
Mesaje: 378
Membru din: Vin Feb 06, 2015 4:41 pm

Re: Abordarea pescuitului la platica in lacuri cu adancimi m

Mesajde ticairlandezu » Vin Apr 24, 2015 11:33 am

Eu nu ma gandesc ca e o suprafata patrata....mai mult cred ca pescuind in clip e mai degraba "lineara"(sau un fel de brau)...iar fata de punctul ales pe partea opusa accept un 3-4 m stanga-dreapta ;) ...nici chiar prea "strans" nu-mi place sa pescuies as lasa un pic de spatiu si pestilor in apa :lol:


Înapoi la “Pescuitul pe balti, lacuri si baraje. Tactici si tehnici.”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori