Plumbi pentru sondat

Moderator: sorinhc

Costin Mirea
Mesaje: 243
Membru din: Vin Mai 16, 2014 12:12 pm
Localitate: Bucureşti

Plumbi pentru sondat

Mesajde Costin Mirea » Lun Iun 15, 2015 2:02 pm

Ce tipuri de plumbi folositi la sondarea apei si ce greutate ar trebui sa aiba acestia. Eu personal nu am sondat niciodata dar am vazut ca aceasta operatiune este foarte importanta si as vrea sa mi-o insuşesc si eu. Am vazut niste filmulete in care se sonda apa si plumbul cobora cu aproximativ 1 metru/secunda, fiind usor sa iti dai seama de adancime apei, dar nu mi-am dat seama de greutatea si forma plumbului respectiv. M-ar interesa niste forme si greutati de plumbi atat pentru apa curgatoare cat si pentru balta. Multumesc!
Costin Mirea

Avatar utilizator
Catalin Gurau
Mesaje: 273
Membru din: Lun Dec 29, 2014 10:11 pm
Localitate: București

Re: Plumbi pentru sondat

Mesajde Catalin Gurau » Lun Iun 15, 2015 5:29 pm

WIN!

Avatar utilizator
catalin232
Mesaje: 2062
Membru din: Joi Mar 27, 2014 2:05 pm
Localitate: Bucuresti - Berceni

Re: Plumbi pentru sondat

Mesajde catalin232 » Lun Iun 15, 2015 7:12 pm

Nu cred ca exista un plumb standar sau " cel mai bun" pentru sondat .... Daca ar fi sa ma gandesc la un asa plumb ar fi unul de genul "grippa" dar la o greutate de 35 gr ( pentru balta) . Pentru rau nu te intereseaza prea mult forma ( evident, sa nu fie plat ) ci greutatea, pe care trebuie sa o corelezi cu puterea de curgere a curentului.

Daca pe balta poti face o sondare 100 % cu plumb, pe apa curgatoare doar iti poti da seama de praguri, adancimi , substrat si greutatea aproximativa a cosuletului pe care va trebui sa il folosesti. De aici , inainte de a baga nada pe vad va trebui sa faci o prospectare si cu tipuri de cosulete pe care ai de gand sa le folosesti ( gramaj , forma, plasa sau "tub" ) . Cosuletul optim va fi acela care GOL se va mentine pe substrat, dar care la cea mai mica ciupitura a firului se va muta in aval. Altfel spus, va trebui sa gasesti cosuletul "criti echilibrat".

Acum, revenind la plumb de sondare...dupa cum am spus, poti sonda cu orice plumb, ideal ar fi sa corelezi oarecum greutatea plumbului cu cea a cosuletului pe care vrei sa il folosesti. In felul acesta, daca dai de o zona cu substrat moale, vei sti daca , cosuletul si nada se vor afunda in el .

Ex: Sondezi cu un plumb de 25gr si pescuiesti cu un cosulet de 40 gr. Plumbul , fiind maiusor , va glisa pe anumite portiuni cu substrat moale , iar pe altele se va afunda foarte putin. In contra-parte, cosuletul, fiind mai greu, se va afunda foarte mult in substrat, ceea ce nu te va ajuta deloc.

Totusi , inainte de forma si greutatea plumbului, va trebui sa iei in considerare folosirea unui varf de carbon de 1 oz sau mai puternic pentru a sonda. Reda mult mai bine substratul decat un varf din fibra de sticla. In mod evident, daca sondezi si cu textil , deja devine situatia ideala....

Mama tuturor invataturilor este practica, iar cu timpul , vei vedea ca o sa poti "scapa" si cu mai putin conditii pentru o sondare corecta, experienta intervenind si suplinind ;)

alexander
Mesaje: 8
Membru din: Lun Apr 06, 2015 10:25 pm

Re: Plumbi pentru sondat

Mesajde alexander » Mar Iun 16, 2015 7:16 am

Foarte tare,mersi Cata!Azi ies si eu dupa 2 luni de pauza( lucru in Germania)si acu stiu cum sa aleg cosuletul potrivit!Mersi!

Costin Mirea
Mesaje: 243
Membru din: Vin Mai 16, 2014 12:12 pm
Localitate: Bucureşti

Re: Plumbi pentru sondat

Mesajde Costin Mirea » Mar Iun 16, 2015 7:54 am

Bun, deci daca folosesc pe balta, la sondat, un plumb de 30-35 grame, acesta ar coborî pana pe substrat cam cu 1 metru pe secunda?
Costin Mirea

Avatar utilizator
sorinhc
Mesaje: 1802
Membru din: Vin Ian 16, 2015 8:33 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Plumbi pentru sondat

Mesajde sorinhc » Mar Iun 16, 2015 8:06 am

Cei de la Holdorado zic ca au gasit solutia exacta :lol:

https://www.youtube.com/watch?v=XRFHaKHfsdU

;)
"Nu te certa niciodată cu oamenii proşti. Te vor trage în jos la nivelul lor şi te vor bate prin experienţă." - Mark Twain

M-au dat banii afara din casa asa ca am plecat la pescuit !!!! :) :) :) Ce bine era :(

Costin Mirea
Mesaje: 243
Membru din: Vin Mai 16, 2014 12:12 pm
Localitate: Bucureşti

Re: Plumbi pentru sondat

Mesajde Costin Mirea » Mar Iun 16, 2015 8:50 am

Stiam de plumbii aia dar nu i-am vazut pe la noi.
Costin Mirea

ticairlandezu
Mesaje: 378
Membru din: Vin Feb 06, 2015 4:41 pm

Re: Plumbi pentru sondat

Mesajde ticairlandezu » Mar Iun 16, 2015 9:19 am

Vreau si eu 10 buc. din astea :oops: :lol: :lol:
La ce pret sunt ?!!!

ticairlandezu
Mesaje: 378
Membru din: Vin Feb 06, 2015 4:41 pm

Re: Plumbi pentru sondat

Mesajde ticairlandezu » Mar Iun 16, 2015 5:35 pm

Multumesc am rezolvat ;) ...mi-am comandat ;)

Avatar utilizator
sorinhc
Mesaje: 1802
Membru din: Vin Ian 16, 2015 8:33 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Plumbi pentru sondat

Mesajde sorinhc » Mar Iun 16, 2015 6:06 pm

Eu credeam ca glumesti :?

;)
"Nu te certa niciodată cu oamenii proşti. Te vor trage în jos la nivelul lor şi te vor bate prin experienţă." - Mark Twain

M-au dat banii afara din casa asa ca am plecat la pescuit !!!! :) :) :) Ce bine era :(


Înapoi la “Pescuitul pe balti, lacuri si baraje. Tactici si tehnici.”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori