Alegerea corecta a cosuletului cu care vom perscui

Moderator: sorinhc

Avatar utilizator
socate
Mesaje: 94
Membru din: Lun Iul 10, 2017 2:48 pm
Localitate: Bucuresti

Alegerea corecta a cosuletului cu care vom perscui

Mesajde socate » Lun Iul 17, 2017 4:15 pm

Salut,

doresc sa aduc in discutie un subiect pentru incepatori care sa ne ajute sa evitam anumite greseli in alegerea corecta a cosuletului pe care-l vom utiliza in partida de pescuit pe lac.
Eu m-am lovit de aceasta problema si vreau sa inteleg unde anume gresesc.
La ultima partida am utilizat o lanseta medium de 3,30m impreuna cu varful de 1,5oz si cosulete de 20-25g mai mici sau medii. Am folosit cosulete patrate de la Jaxon si rotunde de la Preston (parca).
La lansarea cosuletului mediu de la jaxon - forma patrata - am avut ceva dificultati. La lanseurile cu cosulet rotund nu am avut aceleasi probleme in conditiile in care am folosit aceeasi montura (clasic cu anti-tungle metalic).

In functie de ce criterii aleg cosuletul? Ma refer la greutatea plumbului, marime, forma, material si chiar in functie de specia de peste vizata, substrat, adancime si nada utilizata.

Va rog, cei care puteti sa-mi mai luminati creierul cu informatii noi, va rog sa le postati.

Multumesc anticipat!

Avatar utilizator
catalin232
Mesaje: 2062
Membru din: Joi Mar 27, 2014 2:05 pm
Localitate: Bucuresti - Berceni

Re: Alegerea corecta a cosuletului cu care vom perscui

Mesajde catalin232 » Sâm Iul 29, 2017 2:24 am

Explica-ne si noua ce dificultati ai intampinat ca din mesaj nu reiese nimic....

Avatar utilizator
Tiby Baschet
Mesaje: 586
Membru din: Dum Oct 19, 2014 10:35 am
Localitate: Giurgiu
Contact:

Re: Alegerea corecta a cosuletului cu care vom perscui

Mesajde Tiby Baschet » Dum Iul 30, 2017 9:33 pm

prin "dificultati" probabil se refera la precizia lanseului. Probabil are d-ala jaxon patrat care zboara aiurea rau, mai am cateva in trusa.

Salut "socate", cu cel rotund lansai mai bine pentru ca este mai aerodinamic.
Un mic sfat, scapa de tuburile anti tangle si cumpara de la feedershop utopia gear strong.

noroc

Avatar utilizator
sorinhc
Mesaje: 1802
Membru din: Vin Ian 16, 2015 8:33 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Alegerea corecta a cosuletului cu care vom perscui

Mesajde sorinhc » Lun Iul 31, 2017 8:40 am

doresc sa aduc in discutie un subiect pentru incepatori care sa ne ajute sa evitam anumite greseli in alegerea corecta a cosuletului pe care-l vom utiliza in partida de pescuit pe lac.
Sfatul meu simplu si eficient ar fi ca la inceput de drum sa se utilizeze cosulete tip "Bulet" pt lac (topicul se refera la pescuitul pe lac). Din start castigi enorm cu astfel de cosulete. Nu vei mai avea acel "zbor" aiurea daca crezi ca incurcarea firului vine de acolo, dar ma indoiesc .....

Asa cum spunea si @Tibybaschet de preferat sa renunti la acel atitangle si sa te obisnuesti sa dai in clips sau sa faci acel "stop" pe fir imediat inainte de aterzarea cosuletului in apa daca nu pescuiesti in clips. Fara sa dai in clips nu vei face un pescuit eficient asa ca rezolvi doua probleme in una si anume pescuitul pe aceeasi distanta datorat clispului si foarte important montura nu se va mai incurca !
Cele doua monturi Utopia Gear - Montura Feeder Strong si Utopia Gear - Montura Feeder X-tra Strong sunt puse la loc de cinste chiar si in penarul unde tin monturile din mono/fluoro pt pescuitul crapului. Nu stii cand ai nevoie :D :
IMG_1882.JPG
Sunt slim si le poti "arunca" prin trusa si cel mai important la realizarea lor a fost folosit fluorocarbon Toray Excellent in care am incredere ! Ca Quick change par sa fie cele de la Utopia care sunt slim si zdravene. Se ataseaza pe linina principala cu un vartej. Eu le am si in acel penar dedicat pt crap pa ca sunt situatii cand schimb pe cosulet si nu mai e nevoie sa schimb toata "nebunia" si sa dau jos sock leaderul, doar atasez montura prin acel vartej din capat. Ulterior pot sa revin pe method foarte simplu si in acest caz devine foarte utila pt mine ;) . E asa o mica improvizatie dar merge bine cand vreau sa incerc rapid sa vad cum raspunde pestele pe cosulet ;).

;)
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
"Nu te certa niciodată cu oamenii proşti. Te vor trage în jos la nivelul lor şi te vor bate prin experienţă." - Mark Twain

M-au dat banii afara din casa asa ca am plecat la pescuit !!!! :) :) :) Ce bine era :(

Avatar utilizator
admin
Site Admin
Mesaje: 523
Membru din: Joi Mar 27, 2014 1:46 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Alegerea corecta a cosuletului cu care vom perscui

Mesajde admin » Mar Aug 01, 2017 3:38 pm


In functie de ce criterii aleg cosuletul? Ma refer la greutatea plumbului, marime, forma, material si chiar in functie de specia de peste vizata, substrat, adancime si nada utilizata.
Catalin te-a intrebat bine..nu e foarte clara problema ta.

Ca linii generale am sa trasez repede cateva optiuni in alegerea cosuletelor. Ma refer exclusiv la cele tip open end, cage. (Cele de viermi, methodul si derivatele - banjo, pellet feeder etc - ar face obiectul unor alte criterii)

Cosuletul se alege ... in functie de tipul de apa
  • pe rau se preteaza cosulete cu greutate mare care tin bine in curent
  • pe balti intervin alte criterii care au prioritate- adancime - sezon- densitate cunoscuta de pesti a baltii, daca e apa salbatica sau comerciala.
Cosuletul il alegi si in functie de ceea ce gasesti dupa sondare:

-
  • apa adanca (peste 2m)- cosuletele care sa nu spele prea multa nada in coloana; apa mai putin adanca - orice cosulet, desi ideal nu trebuie sa produci galagie extrema pe ape mici- eu optez in principal pentru open end
  • apa mica - se preteaza si cosuletele tip cage dar si open end - depinde si de specie si de mecanica nadei-
  • substrat moale (extrem)- cosuletul cel mai usor cu care poti atinge distanta respectiva ideal un cosulet care sa nu se scufunde in mal - cu greutatea distribuita pe o suprafata mai mare, la nevoie cosulet de plastic open end; substrat mai tare - cosuletul care iti desface corect nada pe substrat (nu intre ape) in maxim 2 minute de la lansare - aici intervine si problema mecanicii - Cateva informatii aici:


.... dar il alegi si in functie de sezon:
  • microcosulete pentru sezonul rece - primavara - cand pestii se hranesc cu putina hrana si se satura foarte repede, si mai ales
  • pestii se hranesc mai activ dupa jumatatea lunii aprilie - folosesti cosulet cu volum mai amre
sau cand vrei sa tii cont de specia vizata:
  • - daca pescuiesti la pesti care stau in masa apei : avat, sabita, oblete, rosioara - cosulet usor, care cade lent- ideal din plastic - tip cage sau open end.
  • - daca pescuiesti cu rama tocata dupa caras , platica - cosulete open end cu cat mai putine gauri sau chiar deloc.
  • -daca nu vrei sa ai prezentari de peste mic - nada supraumectata, cosulet cat mai inchis care sa nu elibereze in cadere particule.
  • - daca pescuiesti dupa crap si caras si vrei sa duci particule (deex)pelete multe - cosulete largi cu diametru mare..
desigur mai sunt si altele...

Criterii rezumate pe scurt:
  • tipul cosuletului - de plasa , de plastic (open end) altul -
    • Distanta - pentru distanta mai mare de 30m se preteaza mai bine cosuletele de distanta - zippla, bullet.
    • Greutate - cauta sa realizezi incarcarea optima a lansetei :pentru distante mai mari: greutatea cosuletului cu nada trebuie sa fie ~60 % din puterea lansetei - asta poate sa fie un criteriu. Cateva sfaturi si aici: http://dependentdefeeder.ro/cateva-sfat ... i-departe/[
    Ar mai fi de spus destule..dar pe moment trebuie sa ma opresc aici inainte sa se piarda tot ce am scris . :)
    Nu as vrea sa las impresia ca totusi cosuletul este de o importanta covarsitoare....Asta nu insemna ca sunt de acord cu cosuletele facute in garaje, ca fiind utile oriunde si oricand. Au locul lor si ele dar nu degeaba exista multe variante comerciale pe piata . Cand esti incepator mai important este sa aduni partide de pescuit sub centura. Asa ca sfatul meu este sa iesi pe apa cu acele cosulete pe care le ai, sa cumperi inteligent atunci cand e cazul, si sa pescuiesti cat mai mult si sa intelegi in practica diferentele dintre diverse modele.

Avatar utilizator
socate
Mesaje: 94
Membru din: Lun Iul 10, 2017 2:48 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Alegerea corecta a cosuletului cu care vom perscui

Mesajde socate » Mie Aug 02, 2017 6:04 pm

salut,

Scuze de delay in raspuns dar unde am fost plecat si "rupt" de lume - si din pacate nu am fost la pescuit (nu direct)

Din cate am mai citit in ultima vreme intr-adevar se poate ca acel anti-tungle metalic sa ma fi incurcat; oricum, Claudiu mi-a dat cateva indicatii. Intre timp (acum 1 saptamana) mi-am mai luat citeva cosulete de la Drennan (rotunde si ovale) din plastic - mici si medium si large, am inceput sa-mi confectionez niste "picioruse", am exersat montura lui Catalin (cea cu 3 x stopper), mi-am confectionat diverse fire impletite si uite asa ma pregatesc intens si astept sa treaca canicula sa pot sa ies iar pe balta sa testez.
O sa comand si Utopia gear dar la urmatoarea comanda de nada ca sa fac valoarea minima :D Sau daca reusesc poate ajung pana la voi si le iau direct de acolo...dar asta vedem.

O sa ies dupa caras si crap deocamdata; sa zicem ca sunt speciile cu care "ma inteleg". Nu am pescuit la platica pe balta niciodata - doar pe rau si numai la pluta la adancimi mari.

Oricum sunt in "perioada de training" asa ca nu ma arunc in prea multe directii.

Am atsat o poza si cu "colectia" cu modele de cosulete. Sunt mai multe decat cele de poza dar acestea sunt in principiu modele. Credeti ca as mai avea nevoie si de alte modele pentru "start-up"?
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Avatar utilizator
socate
Mesaje: 94
Membru din: Lun Iul 10, 2017 2:48 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Alegerea corecta a cosuletului cu care vom perscui

Mesajde socate » Joi Aug 03, 2017 6:49 am

Sfatul meu simplu si eficient ar fi ca la inceput de drum sa se utilizeze cosulete tip "Bulet" pt lac (topicul se refera la pescuitul pe lac). Din start castigi enorm cu astfel de cosulete.
Am in trusa 3 buc dar de greutate maricica (45g) si la ele m-am lovit de problema incarcarii cu nada. Din pacate le-am incercat o singura data cand am incercat sa pescuiesc la distanta pe Chiroiu4.
Cum se incarca aceste cosulete? Dat fiind faptul ca nu poti sa blochezi partea de jos unde e plumbul...sau nu acestea sunt cosuletele tip bullet?
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Avatar utilizator
sorinhc
Mesaje: 1802
Membru din: Vin Ian 16, 2015 8:33 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Alegerea corecta a cosuletului cu care vom perscui

Mesajde sorinhc » Joi Aug 03, 2017 7:21 am

Salut !

O sa mai vezi pe parcurs de ce o sa ai nevoie, este ok pt inceput. Din poza cu cosuletele am avut si eu ca cel din dreapta sus si urmatoarul de jos tot din dreapta dar am scapat de ele pt ca nu m-am inteles prea bine cu dansele :lol: .
In poza doi este un cosulet bullet si daca ai probleme cu incarcatul si tot nu reusesti sa gasesti on metoda sa le incarci poti sa te orintezi catre cele facute de Spro si anume Cresta bullet care au plumbul mai in fata fata de cosulet si ai sa poti sa incarca "clasic". Acum sincer nu prea vad cum as putea sa-ti explic in cuvinte cum incarci un cosulet bullet :D . Incearca sa incarci ca la unul normal si variaza putin pana reusesti. Parerea mea ca se incarca foarte simplu. Practica.....

;)
"Nu te certa niciodată cu oamenii proşti. Te vor trage în jos la nivelul lor şi te vor bate prin experienţă." - Mark Twain

M-au dat banii afara din casa asa ca am plecat la pescuit !!!! :) :) :) Ce bine era :(

Avatar utilizator
socate
Mesaje: 94
Membru din: Lun Iul 10, 2017 2:48 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Alegerea corecta a cosuletului cu care vom perscui

Mesajde socate » Joi Aug 03, 2017 7:57 am

Multumesc Sorin pentru sfat! Acum o sa incep sa studiez pe lacul Morii cu cosulet gol aruncari sa vedem cum se comporta. Am mai facut sesiuni de "aruncari" ca sa ma prind cum e cu clipsatul si mai ales cu opresti momitorul fara sa-l dai inapoi 3-4m din cauza elasticitatii.

O sa-mi iau cutia de cosulete cu mine si o sa incerc aruncari pe diverse distante sa vad cum se comporta.

Intre timp, am mai gasit un tip de montura care mi se pare interesanta; credeti ca este OK?
Am vazut ca folosesc aceasta montura pentru pescuitul cu fir de par. NU stiu daca am voie sa postez link-ul de unde am citit ca este pe un forum din UK
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Avatar utilizator
sorinhc
Mesaje: 1802
Membru din: Vin Ian 16, 2015 8:33 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Alegerea corecta a cosuletului cu care vom perscui

Mesajde sorinhc » Joi Aug 03, 2017 8:29 am

Vei arunca cu cosuletul gol ceea ce nu este egal cu cosuletul plin.Incearca si ai sa vezi diferenta. Poti sa incerci cu o nada teribil de ieftina (cativa lei) care te va tine ocupat ceva aruncari. Ataseaza si un forfac la montura sa vezi cum se comporta si cum trebuie "dat" ca sa nu se incurce. Poti sa incerci si sa pescuiesti fara probleme, sa pui un vierme pe carlig si sa te si distrezi. Nadele foarte ieftine au procent mare de cereale, o mecanica proasta si sigur o sa fi invadat de pestii mici cu trasaturi rapide.

Chestia cu verde din poza provine din pescuitul crapului si este destinata pestilor de talie mare. In poza se pare ca la carlig este fir textil deci daca nu stapanesti tehnica aruncarii ai sa ai incurcaturi frumoase :lol. Recomandarea mea este sa o lasi deoparte pt moment si poti reveni oricand asupra ei cu intrebari aici sau poti sa deschizi un topic separat. Parerea mea este ca decat sa pescuiesti cu montura asta la peste mare si cu forfac scurt mai eficient este sa dai cu method-ul. Valabil pe balta ca in curent accenturat aceast tip de montura este mai ok.

;)
"Nu te certa niciodată cu oamenii proşti. Te vor trage în jos la nivelul lor şi te vor bate prin experienţă." - Mark Twain

M-au dat banii afara din casa asa ca am plecat la pescuit !!!! :) :) :) Ce bine era :(


Înapoi la “Pescuitul pe balti, lacuri si baraje. Tactici si tehnici.”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator