Pasi de urmat in abordarea unei partide.

Moderator: sorinhc

sebastiandoru
Mesaje: 131
Membru din: Sâm Oct 28, 2017 9:45 pm

Pasi de urmat in abordarea unei partide.

Mesajde sebastiandoru » Vin Mar 09, 2018 5:55 pm

Salutare!

De ceva vreme incerc sa imi formez in minte o schema de urmat pentru abordarea unei partide pe balti noi
din ce am citit pe forum, din ce am vazut prin fimulete in mintea mea se contureaza urmatoarele:

1. In primul rand sa ma interesez de acasa despre balta, specii de pesti existenti, cum e substratul, ponturi, locuri , nade si momeli productive etc
2. Ajung pe balta si urmaresc ( daca am cum sa imi aleg locul ) luciul apei sa vad semne ale pestilor de genul bulelor, locuri cu vegetatie, insule etc
3. Aaici este partea distractiva si anume sondarea.....
Din ce am vazut sondarea substratului se face cu firul textil pentru a sesiza si diferentele dintre tipurile de substrat, agataturi etc
Daca pescuiesc la ciortan/crap si pescuiesc cu fir mono asta ar insemna sa folosesc lanseta cu firul textil pentru gasirea pragurilor, a apei mai adanci/mai putin adanci si a substratului, sa imi aleg un vad de pescuit si apoi sa folosesc betele de masurat, masor distanta de pe textil si apoi sa clipsez si lanseta cu mono acolo unde vreau sa pescuiesc. corect?
Sa presupunem ca acolo unde am ales sa pescuiesc, dupa cateva ore, pestele nu se arata si am ales gresit vadul. ce fac? Reiau sondarea cu laseta cu textil si caut alt vad urmand sa ma clipsez din nou cu cea cu mono? Ma declipsez si incerc cu lanseta cu care pescuiesc sa ma duc mai departe sau mai aproape cativa metri pana dau de peste? In acest ultim caz cum imi dau seama daca nu cumva ajung sa pescuiesc pe un substrat foarte malos?
O alta intrebare pe care o am la acest capitol este cum imi dau seama de diferenta dintre un strat subtire malos si unul foarte malos?

Ma intereseaza foarte mul partea asta cu localizarea si alegerea vadului de pescuit pentru ca peste tot vad ca este unul, daca nu chiar cel mai important aspect al unei partide reusite

Multumesc anticipat pentru sfaturi!!!

Fire intinse!

Avatar utilizator
sorinhc
Mesaje: 1802
Membru din: Vin Ian 16, 2015 8:33 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Pasi de urmat in abordarea unei partide.

Mesajde sorinhc » Lun Mar 12, 2018 11:27 am

Salut @sebastiandoru !

Punctul 1 scris mai sus de tine este cel mai important aspect. Daca ai info de incredere macar o parte din Puzzle e facut. Ce as vrea sa retii este si anume atunci cand aflii ca merge la nada X sa iei in calcul ce fel de nada este dulce/picanta, culoare, textura ... nu neaparat bradul X. Asta ar fi un sfat bun atunci cand nu ai chiar aceeasi nada. De locurile prinzatoare nu mai are rost sa vorbim pt ca ai sa vezi ca acolo ai cele mai mari sanse pe o balta necunoscuta tie. De preferat este ca prima partida sa o faci pe un loc cunoscut ca bun.
Punctul 2 te referi la localizare ... aici e munca multa si "simturi" deprinse in ani si ani de stat pe balta/rau. Micile semne scrise de tine sunt clar de luat in seama.
Punctul 3 chiar e distractiv :lol: :lol: :lol: si cel mai important. Aici ai doua optiuni si anume a face "ca la carte" sau daca esti lenes si vrei relaxare maxima poti tatona si gasi punctele fierbinti. Nu e cazul tau, din cate scrii se pare ca avei sa o faci ca la carte :D . Cum ai scris tu acolo in mare este ok si cam stii ce si cum. In practica ai sa identifici si namolul subtire fata de cel gros. Ca pont poti sa indentifici si cu methodul daca ai namol gros si anume dupa 10-20 min de stat in apa ai sa vezi ca methodul pleaca greu pt ca a intrat in namol bine de tot. Atunci faci ca Jancovici si schimbi pe naditor.

Parca asta era clipul, nu mai stiu exact pt ca l-am vazut cu traducere pe F&H:

https://www.youtube.com/watch?v=GK3Y_Xa-_iw

Tatonarea pe langa patul de nada este foarte buna si ti-o recomand. Pestii mari (crap) de multe ori stau pe langa paturile de nada.

;)
"Nu te certa niciodată cu oamenii proşti. Te vor trage în jos la nivelul lor şi te vor bate prin experienţă." - Mark Twain

M-au dat banii afara din casa asa ca am plecat la pescuit !!!! :) :) :) Ce bine era :(

CISMAS
Mesaje: 630
Membru din: Dum Dec 21, 2014 7:54 am

Re: Pasi de urmat in abordarea unei partide.

Mesajde CISMAS » Lun Mar 12, 2018 12:44 pm

mare artist in localizare e Jancovici asta, pai ce, miile alea de rate stau degeaba acolo ? :lol: :lol: :lol:
asa e si la Greaca, acolo unde stau ratele prinzi unul dupa altul...si nu la 180 m, la doar 10 - 15 m :lol:

Avatar utilizator
sorinhc
Mesaje: 1802
Membru din: Vin Ian 16, 2015 8:33 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Pasi de urmat in abordarea unei partide.

Mesajde sorinhc » Lun Mar 12, 2018 1:34 pm

Ratele sunt un magnet :lol: , ai dreptate Nea Cismas.
"Nu te certa niciodată cu oamenii proşti. Te vor trage în jos la nivelul lor şi te vor bate prin experienţă." - Mark Twain

M-au dat banii afara din casa asa ca am plecat la pescuit !!!! :) :) :) Ce bine era :(

nacea_dragos2001
Mesaje: 435
Membru din: Dum Noi 09, 2014 2:22 pm

Re: Pasi de urmat in abordarea unei partide.

Mesajde nacea_dragos2001 » Lun Mar 12, 2018 2:03 pm

mare artist in localizare e Jancovici asta, pai ce, miile alea de rate stau degeaba acolo ? :lol: :lol: :lol:
asa e si la Greaca, acolo unde stau ratele prinzi unul dupa altul...si nu la 180 m, la doar 10 - 15 m :lol:
Ieri , pe Greaca nici la “rate” nu s-a prins ca-n vremurile bune ! Am fost 8 feederisti si nu s-a prins nimic in apropiere . Cu chiu cu vai am luat cativa ciortani din malul de vis-a-vis la ...100 m . Deci , in situatii extreme , scoti parul si te infigi in el !
Altfel , stai si admiri peisajul Imagine!


Sent from my iPhone using Tapatalk

Avatar utilizator
sorinhc
Mesaje: 1802
Membru din: Vin Ian 16, 2015 8:33 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Pasi de urmat in abordarea unei partide.

Mesajde sorinhc » Lun Mar 12, 2018 2:22 pm

Relaxare si un gratar ;) .
"Nu te certa niciodată cu oamenii proşti. Te vor trage în jos la nivelul lor şi te vor bate prin experienţă." - Mark Twain

M-au dat banii afara din casa asa ca am plecat la pescuit !!!! :) :) :) Ce bine era :(

CISMAS
Mesaje: 630
Membru din: Dum Dec 21, 2014 7:54 am

Re: Pasi de urmat in abordarea unei partide.

Mesajde CISMAS » Lun Mar 12, 2018 4:58 pm

....
Altfel , stai si admiri peisajul Imagine!
sau treci pe cosulet :twisted:
deocamdata cred ca stau pe unde s-a pescuit la copca :lol:

nacea_dragos2001
Mesaje: 435
Membru din: Dum Noi 09, 2014 2:22 pm

Re: Pasi de urmat in abordarea unei partide.

Mesajde nacea_dragos2001 » Lun Mar 12, 2018 5:00 pm

Au incercat colegii mai priceputi si tot nimic . Apa era foarte rece !


Sent from my iPhone using Tapatalk

Dennis_TL
Mesaje: 102
Membru din: Dum Ian 18, 2015 10:04 am
Localitate: TULCEA

Re: Pasi de urmat in abordarea unei partide.

Mesajde Dennis_TL » Lun Mar 12, 2018 7:42 pm

1) E vineri..esti la munca,rupi forumuri,facebook,dai telefoane ma rog informare maxima despre "starea vremii".
2) Iei in calcul tzaspe abordari, toate diferite.
3) se face ora 17 ajungi acasa. Mananci rapid ceva, ce-ti baga sotia sub nas, te joci putin cu copilul, apoi te scuzi politicos ca "ai treaba".
4) faci rapid un inventar la scule, nu ai momeli vii, te sui in masina si hop la magazinu de momeli lasi 50lei acolo si te intorci acasa. Pe drum faci piata ...pate conserve paine tigari etc.
5) deja e ora 20 si nu esti pregatit! Panica.
6) copilul vrea poveste, stai ca azi e ziua de baie in fine se face ora 22, copilu doarme. Inviti sotia la o tigara, treceti repede la ce te arde..stii iubito maine merg la pescuit , o dai sucit a...te revansezi tu data viitoare. A mers, free john maine pescuit!
7) ora 22.30 te apuci de nada si da i 1 ora umectat sitat, tigara si tot asa. Pregatesti bagajele la usa, rahat iti trebuie un tir...mai lasi acasa ce n ai nevoie musai.
8) esti in pat ora 24 pui alarma , scrie mare mai aveti 3ore pana cand suna alarma. Bagi un "sa-mi bag p si adormi.
9) ora 2 si 50, te trezesti inaintea alarmei. Bagi o cafea maare 2 tigari si ai taiat-o.
10) ora 3.30 ai ajuns pe malul apei, 2 lanterne pe locul tau preferat...dumnezei, cristosi te duci mai la vale. Gata aici nu-i nimeni! Incepi sa cari bagaje. Ora 4 ai reusit sa aduci tot de la masina...se aud crengi, vine cineva. Se apropie 2 pescari, ii cunosti dar de data asta te injura ei pe tine...:))) le-ai luat locul asta e, soarta.
11) ora 5, ai toate betele la apa, bagi o cafea din termos si aprinzi bucuros o tigara.
12) ora 6 deja e lumina , acum trebuie sa traga si incepi sa bobinezi platici.
13) ora 11 ala mare n-a venit, las ca vine dupa amiaza...schimbi monturi distante rotesti momeli, se face ora 13 si ti-e foame. Mananci si te i a lenea. Lasi lansetele pe porumb ca acum vine ala mare, de maruntis esti satul.
14) ora 19 te apuci sa strangi pana nu vin tantarii sa te omoare.
15) ajungi la 8 acasa, nu mai ai putere nici sa golesti masina, faci un dus cu ultimile puteti mananci si dormi fericit.
Urmatoarea zi tre sa fi fresh...ai promis atat de multe ...plimbat copilu, dus familia la plimbare, ups stai ca faci si un gratar unde mai pui la socoteala ca pt munca mai ai cateva chestii de rezolvat.

P.s. nu ma banati!

Avatar utilizator
sorinhc
Mesaje: 1802
Membru din: Vin Ian 16, 2015 8:33 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Pasi de urmat in abordarea unei partide.

Mesajde sorinhc » Lun Mar 12, 2018 8:05 pm

:lol: :lol: :lol: bine zis ! :lol: :lol: :lol:
"Nu te certa niciodată cu oamenii proşti. Te vor trage în jos la nivelul lor şi te vor bate prin experienţă." - Mark Twain

M-au dat banii afara din casa asa ca am plecat la pescuit !!!! :) :) :) Ce bine era :(


Înapoi la “Pescuitul pe balti, lacuri si baraje. Tactici si tehnici.”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori