La inceput de drum...nelamuriri

Moderator: sorinhc

Cecu
Mesaje: 2
Membru din: Mie Apr 10, 2019 7:47 am

La inceput de drum...nelamuriri

Mesajde Cecu » Lun Apr 15, 2019 7:55 am

Buna dimineata,

Va rog sa ma sfatuiti in legatura cu ce fir sa pun pe o Daiwa Emcast 25a. E ok un Torray BR 0.215? Lanseta folosita este un Preston Monster Feeder 12ft6 Medium-Heavy in vederea practicarii unui pescuit la method feeder, pescuit pe lac, distanta maxima de atins 70-80m asta daca lanseta permite atingerea lor.
Ce method sa utilizez 30 - 40 grame? Preston distance? si inca ceva... topicul este stufos informatii sunt destule, poate mi-a scapat mie,
la firul de pe mulineta ce inaintas textil sa-i pun? Daca se pune si daca nu. De ce grosime...si de ce anume trebuie grosimea respectiva... sa inteleg
si eu. Deasemenea firul textil cand il pot folosi? Pe vant doar? Sau exista si alta situatie de utilizare, de exemplu primavara sau in cazul in care
pestele a foarte suspicios? In alta ordine de idei, inaintasul de fluorocarbon se foloseste doar pentru cosulet? (sau este in functie si de substrat, de ex.: scoici etc.), iar pentru method montura se poate face direct pe textil?
Ce am inteles, daca e corect, pentru situatii de vant se foloseste un cosulet sau un method mai greu. Corect?
Lanseta vine cu 3 varfuri. Are vreo legatura folosirea lor in conditii de vant de ex.: varf mai gros si method mai greu?
Sau care ar fi ideea?
Sunt bine venite si link-uri cu materiale video etc.
Incerc sa acumulez cat mai multe cunostinte si bineinteles practica e mama invataturii!

Va multumesc frumos anticipat!

Avatar utilizator
sorinhc
Mesaje: 1802
Membru din: Vin Ian 16, 2015 8:33 pm
Localitate: Bucuresti

Re: La inceput de drum...nelamuriri

Mesajde sorinhc » Lun Apr 15, 2019 1:58 pm

Mergi pe Toray de 0.215 un superfir.
"Nu te certa niciodată cu oamenii proşti. Te vor trage în jos la nivelul lor şi te vor bate prin experienţă." - Mark Twain

M-au dat banii afara din casa asa ca am plecat la pescuit !!!! :) :) :) Ce bine era :(


Înapoi la “Pescuitul pe balti, lacuri si baraje. Tactici si tehnici.”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori