Forfacul din monofilament la method feeder

Moderator: sorinhc

Iliescu florin
Mesaje: 4
Membru din: Vin Ian 24, 2020 7:11 pm
Localitate: Lipova, jud. Arad

Forfacul din monofilament la method feeder

Mesajde Iliescu florin » Sâm Ian 25, 2020 9:11 pm

Salut, am o nedumerire cu privire la folosirea forfacului din monofilament la method feeder. Care sunt avantajele si dezavantajele folosirii acestui tip de forfac? Se foloseste cu un anumit tip de carlig sau de momeala?Difera lungimea in comparatie cu cel textil? Este recomandata o anumita grosime? Care ar fi situatia in care acest tip de forfac s-ar folosi cu succes? Multumesc!

Avatar utilizator
sorinhc
Mesaje: 1802
Membru din: Vin Ian 16, 2015 8:33 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Forfacul din monofilament la method feeder

Mesajde sorinhc » Lun Ian 27, 2020 2:33 pm

Salut!

Eu folosesc flurocarbon de dimensiuni mai generoase decat as folosi mono (difera mult ce peste tinta ai si ce talie) in special atunci cand vreau ca montura sa fie rigida.

Deobicei folosesc carelige cu ochetul de genul: Drennan Power Hair Rigger, Guru QM1 Hooks, Preston MCM-B,...... si altele.

;)
"Nu te certa niciodată cu oamenii proşti. Te vor trage în jos la nivelul lor şi te vor bate prin experienţă." - Mark Twain

M-au dat banii afara din casa asa ca am plecat la pescuit !!!! :) :) :) Ce bine era :(

Iliescu florin
Mesaje: 4
Membru din: Vin Ian 24, 2020 7:11 pm
Localitate: Lipova, jud. Arad

Re: Forfacul din monofilament la method feeder

Mesajde Iliescu florin » Lun Ian 27, 2020 3:44 pm

Multumesc de raspuns! Si situatia in care s-ar impune folosirea unui astfel de forfac? Eu am niste banuieli cum ar fi: cat de limpede e apa sau eventual daca sunt pestii apatici probabil ar merita incercat. Nu sunt convins daca sunt pe pista buna. Intrebarea asta o am in minte deoarece am vazut la unii pescari de competitie si ma gandesc, CA stiu ei ceva...😁

Avatar utilizator
sorinhc
Mesaje: 1802
Membru din: Vin Ian 16, 2015 8:33 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Forfacul din monofilament la method feeder

Mesajde sorinhc » Mar Ian 28, 2020 10:36 am

Eu nu iau in calcul prea mult ca pe unde pescuiesc nu prea sunt atat de limpezi apele. Folosesc fluorocarbonul in special ca e mai putin vizibil si-mi permite sa maresc diametrul, bineinteles il folosesc si cand doresc sa am o montura rigida. Una din situatiile in care se impune folosirea unui fir mai rigid decat cel de multifilament este atunci cand un fir moale duce la unele rateruri. Am schimbat intr-o partida dupa 2-4 rateuri consecutive si apoi pana la final nu am mai avut raterui deloc. Situatia o impune la fata locului dar e bine sa treci pe un fir rigid atunci cand cel moale "pare" ca nu face treaba.
"Nu te certa niciodată cu oamenii proşti. Te vor trage în jos la nivelul lor şi te vor bate prin experienţă." - Mark Twain

M-au dat banii afara din casa asa ca am plecat la pescuit !!!! :) :) :) Ce bine era :(

Iliescu florin
Mesaje: 4
Membru din: Vin Ian 24, 2020 7:11 pm
Localitate: Lipova, jud. Arad

Re: Forfacul din monofilament la method feeder

Mesajde Iliescu florin » Mar Ian 28, 2020 1:12 pm

Multumesc! Ma simt mai ,,luminat". Nu imi ramane decat sa incerc la fata locului.


Înapoi la “Pescuitul pe balti, lacuri si baraje. Tactici si tehnici.”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori