Canalul Dunare-Marea Neagra

Rauri, Canale, Dunare.

Moderator: sorinhc

bogdan30
Mesaje: 19
Membru din: Mie Noi 12, 2014 2:01 pm
Localitate: Cernavoda

Canalul Dunare-Marea Neagra

Mesajde bogdan30 » Vin Feb 27, 2015 9:42 am

Tinand cont de incalzirea vremii as vrea sa incerc duminica pe acest canal deoarece locuiesc la 10 min de mers pe jos.Cum as putea sa abordez partida pt a avea ceva prezentari? Speciile tinta ar fi : platica, babusca. Deorece in zona se afla o teava de scurgere a orasului credeti ca acest lucru constituie un avantaj?

Avatar utilizator
sorinhc
Mesaje: 1802
Membru din: Vin Ian 16, 2015 8:33 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Canalul Dunare-Marea Neagra

Mesajde sorinhc » Vin Feb 27, 2015 10:53 am

Deorece in zona se afla o teava de scurgere a orasului credeti ca acest lucru constituie un avantaj?
Dpdv igienic NU dar dpdv al temperaturii apei din zona respectiva e posibil sa fie un avantaj. Cu apa asta rece sigur vei tatona zona asa ca vei vedea diferenta (daca exista una).

;)
"Nu te certa niciodată cu oamenii proşti. Te vor trage în jos la nivelul lor şi te vor bate prin experienţă." - Mark Twain

M-au dat banii afara din casa asa ca am plecat la pescuit !!!! :) :) :) Ce bine era :(

Avatar utilizator
catalin232
Mesaje: 2062
Membru din: Joi Mar 27, 2014 2:05 pm
Localitate: Bucuresti - Berceni

Re: Canalul Dunare-Marea Neagra

Mesajde catalin232 » Vin Feb 27, 2015 12:04 pm

Sta in mizerie pestele , mai ales acum , in iarna, cand apa menajera este mai calda decat cea din Dunare ( cum a zis si Sorin ) . Ideea este sa pescuiesti amonte de zona de scurgere , altfel o sa ai pe fir numai hartie igienica si alte muuuule chestii care ma autocenzurez sa le scriu pe forum.

bogdan30
Mesaje: 19
Membru din: Mie Noi 12, 2014 2:01 pm
Localitate: Cernavoda

Re: Canalul Dunare-Marea Neagra

Mesajde bogdan30 » Mar Mar 17, 2015 12:32 pm

Tinand cont ca apa Dunarii are 7 grade as vrea sa incerc in weekend o iesire pe canal.Specia tinta ar fi platica. Din spusesele localnicilor s-a prins acum o saptamana platica frumoasa, chiar sarita de 1 kg. Am nevoie de cateva sfaturi legate de localizare, nade, momeli. Unde s-o caut?Apa mica sau apa adanca ? Ca nade, am benzar ice mix, special concurs, sensas club breme, aditiv praf sensas bremix.Sunt ok?

bogdan30
Mesaje: 19
Membru din: Mie Noi 12, 2014 2:01 pm
Localitate: Cernavoda

Re: Canalul Dunare-Marea Neagra

Mesajde bogdan30 » Joi Mar 19, 2015 1:04 pm

Nu ma ajuta nimeni?

Avatar utilizator
catalin232
Mesaje: 2062
Membru din: Joi Mar 27, 2014 2:05 pm
Localitate: Bucuresti - Berceni

Re: Canalul Dunare-Marea Neagra

Mesajde catalin232 » Joi Mar 19, 2015 2:14 pm

Nadele sunt OK ( as miza pe sensas datorita granulatiei mai fine avand in vedere ca este apa rece) , momelile sunt cele clasice de platica , rame subtiri rosii, viermi si larve.

Ca localizare , scuze , dar de la Bucuresti sau din alte localitati nu are sens sa se dea cu parerea. Vorbeste cu localnicii si ei iti vorspune , stiu ei mai bine decat noi ;) .

Ps: Pe apa adanca si curent mediu constant as miza ca ar fi un loc bun de plecare in cazul in care nu gasesti vreun localnic sa te indrume.

bogdan30
Mesaje: 19
Membru din: Mie Noi 12, 2014 2:01 pm
Localitate: Cernavoda

Re: Canalul Dunare-Marea Neagra

Mesajde bogdan30 » Vin Mar 20, 2015 9:51 am

Multumesc mult. Catalin spune-mi te rog, am o punga inceputa de Trabucco Dark Expander.Este ok pt ceea ce vreau sa fac? N-as vrea sa irosesc inca nadele celelalte,tinand cont ca este totusi o perioada dificila,apa tulbure si cu o cota f. mare.

manaila florentin
Mesaje: 82
Membru din: Joi Noi 06, 2014 9:18 pm
Localitate: Braila
Contact:

Re: Canalul Dunare-Marea Neagra

Mesajde manaila florentin » Vin Mar 20, 2015 11:34 am

fa o incercare cu un bulgaras mic in apa.daca vezi ca se ridica particole din ea nu e buna pe apa curgatoare, va duce pestele mult in aval.in general nadele expander lucreaza in coloana de apa si sunt eficiente pe ape statatoare si in general la pescuitul stationar.nu ca nu ar merge si la feeder dar ar trebui ridicat carligul in coloana de apa.acum, in descrierea ei spun astia doar ca are pelete expander macinate, totusi incearca cu un bulgaras mic sa testezi nada.

Avatar utilizator
catalin232
Mesaje: 2062
Membru din: Joi Mar 27, 2014 2:05 pm
Localitate: Bucuresti - Berceni

Re: Canalul Dunare-Marea Neagra

Mesajde catalin232 » Vin Mar 20, 2015 6:19 pm

Pe langa ce a spus Florentin as mai adauga ochesti "generalista" . Nu mi se pare o filosofie prea sanatoasa treaba cu "stricatul" nadei. Nu vreau sa fiu acuzat si sa imi aud vorbe ca " domne` , ai magazin normal ca ne impingi sa cumparam si sa aruncam pe garla ! " , eu nu sunt genul ala de persoana, dar in mod firesc , la fiecare partida ar trebui sa folosesti cantitatea si calitate unei nade pe care o consideri ca ti-arda cele mai bune rezultate. Producatorul il alege fiecare dupa preferinte, subiectivism , rezultate anterioare etc.

De ce iti spun asta ? Pentru ca oricum , la orice iesire vei chetui niste bani, si in materie de pescuit , nu ai prea multe locuri unde poti tai colturi si reduce foarte mult din costuri... da, sigur, poti "inmulti" o nada folosind pamant si sa folosesti 2 kg de uscata si 3-4l de pamant in unele situatii, dar oricum cheltui bani pe drum , pe momeli vii, consumabile, cheltui inclusiv timp si nervi etc...

Risti ca toti banii astia pe care ii cheltui sa fie dati total in van doar pentru ca vrei sa folosesti o nada de 6 lei ( plecand de la preconceptia ca oricum e frig si nu prinzi nimic) comparativ cu una de 9 lei . Daca cea de 9 lei o consideri ca este cea mai buna solutie pentru zona si pestele respectiv, daca ai avut rezultate in trecut cu ea, foloseste-o. In caz contrar, te vei bucura ca ai redus costul cu cativa lei al unei partide facand rabat la nada dar te intorci acasa fara prea mari rezultate si banii dati pe toate celelalte produse s-au dus degeaba.

Exista o diferenta majora intre o abordare pesimista a unei partide , in care nu te astepti sa ai sute de prezentari pe zi si unde nadesti in consecint, dar nu faci rabat de la calitate si partidele in care se pune problema cum ai pus-o tu.

bogdan30
Mesaje: 19
Membru din: Mie Noi 12, 2014 2:01 pm
Localitate: Cernavoda

Re: Canalul Dunare-Marea Neagra

Mesajde bogdan30 » Sâm Mar 21, 2015 11:41 pm

Catalin, nu se pune problema banilor. Pur si simplu vroiam sa testez acea nada care era deja inceputa. Am folosit din ea o singura data la apa calda.Pana la urma Trabucco Dark Expander nu este o nada de 6 lei. Are aceleasi ingrediente, consistenta si miros cu Sonubaits Supercrush Green, doar ca difera culoarea.


Înapoi la “Pescuitul in ape curgatoare.Tactici si tehnici.”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori