montura inline

Rauri, Canale, Dunare.

Moderator: sorinhc

bogdan30
Mesaje: 19
Membru din: Mie Noi 12, 2014 2:01 pm
Localitate: Cernavoda

montura inline

Mesajde bogdan30 » Vin Mar 20, 2015 1:19 pm

Pot folosi aceasta montura in locul celei clasice cu impletirea firului? Sau este mai mare riscul de incalcire?
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Avatar utilizator
catalin232
Mesaje: 2062
Membru din: Joi Mar 27, 2014 2:05 pm
Localitate: Bucuresti - Berceni

Re: montura inline

Mesajde catalin232 » Vin Mar 20, 2015 6:23 pm

Poti folosi dar depinde foarte mult de firul pe care il folosesti sub margea ( cel dinspre carlig) . La diametri mici , o sa incurci in lansare sau la intrarea cosuletului in apa. Daca vrei sa folosesti asa ceva , iti va trebui un minim de 40-50 cm de monofilament 0.25mm sau mai gros de care sa te legi apoi cu o struna mai subtire.

Montura cu impletitura, preintre altele rezolva si aceasta problema. Impretitura are rol de anti-tangle si absorbnt de socuri , iti permite sa te conectezi de ea cu o struna foarte subtire fara probleme cu inclacirea lor in timpul lansarii ( in peste 90 % din situatii , mai depiinde si cum lanseaza fiecare si cel mai important, daca loveste in clips cand si cum trebuie :D ) .

catalinAR
Mesaje: 116
Membru din: Joi Noi 06, 2014 7:59 pm

Re: montura inline

Mesajde catalinAR » Vin Mar 20, 2015 9:38 pm

.....sau gumitza/latex
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Avatar utilizator
catalin232
Mesaje: 2062
Membru din: Joi Mar 27, 2014 2:05 pm
Localitate: Bucuresti - Berceni

Re: montura inline

Mesajde catalin232 » Vin Mar 20, 2015 9:48 pm

Eu nu folosesc si nici nu recomand folosirea vreunui tip de elastic la pescuit la feeder . Cu momitoarele elasticate este un sens daca preferi sa folosesti carlige Barbless.

Avatar utilizator
sorinhc
Mesaje: 1802
Membru din: Vin Ian 16, 2015 8:33 pm
Localitate: Bucuresti

Re: montura inline

Mesajde sorinhc » Mie Mai 20, 2015 2:51 pm

Eu nu folosesc si nici nu recomand folosirea vreunui tip de elastic la pescuit la feeder .

Care ar fi motivul pt care nu recomanzi acest lucru?
Cu momitoarele elasticate este un sens daca preferi sa folosesti carlige Barbless.
Nu folosesc Barbless :twisted: . DE CE sa nu folosim in pescuitul la Metod (cu carlige normale) aceste "elastice"?

;)
"Nu te certa niciodată cu oamenii proşti. Te vor trage în jos la nivelul lor şi te vor bate prin experienţă." - Mark Twain

M-au dat banii afara din casa asa ca am plecat la pescuit !!!! :) :) :) Ce bine era :(

Avatar utilizator
catalin232
Mesaje: 2062
Membru din: Joi Mar 27, 2014 2:05 pm
Localitate: Bucuresti - Berceni

Re: montura inline

Mesajde catalin232 » Mie Mai 20, 2015 4:56 pm

Eu nu folosesc si nici nu recomand folosirea vreunui tip de elastic la pescuit la feeder .

Care ar fi motivul pt care nu recomanzi acest lucru?
Cu momitoarele elasticate este un sens daca preferi sa folosesti carlige Barbless.
Nu folosesc Barbless :twisted: . DE CE sa nu folosim in pescuitul la Metod (cu carlige normale) aceste "elastice"?

;)
1. Pentru ca in marea majoritate a cazurilor ai lanseta potrivita pentru locul potrivit. Nu ai de ce sa folosesti guma pe o lanseta Light cand pescuiesti la platica, sau medium cand pescuiesti la pesti de talie medie etc... . Daca ai o lanseta Heavy , foarte rigida si pe care vrei sa o folosesti pentru a pescui cu strune foarte subtiri, sa spunem ca te-ai carpi putin folosind o guma... dar este exact ceea ce am scris.. o carpeala.

Nu poti intepa cum trebuie si nici nu ai control pe peste la minciog. In plus, in functie de ce elastic pui, cat de gros si greu este, ai sansa ca in lansare sa se lipeasca de firul principal ( se inchide V-ul ) si incurci struna si carlig.

2. La method are sens impreuna cu , carlige Barbless deoarece acestea nu opun rezistenta in momentul inteparii, penetreaza mult mai repede si faci buza pestelui. In drill, guma te ajuta sa se exercite o presiune constanta pe carlig si in felul acesta se mai evita din situatiile in care carligul sare din peste.

Este ineficient in momentul in care se pescuieste cu carlige barbetate ( motivul este invers celui mentionat mai sus), incurca teribil la momentul in care vrei sa bagi pestele in minciog si total neproductiv daca pescuiesti la distante mari si foarte mari ( peste 70 m ) folosind un fir monofilament pe lanseta.

mario13
Mesaje: 11
Membru din: Mie Dec 31, 2014 9:35 pm
Localitate: Dej

Re: montura inline

Mesajde mario13 » Dum Iul 05, 2015 8:05 pm

Poti folosi dar depinde foarte mult de firul pe care il folosesti sub margea ( cel dinspre carlig) . La diametri mici , o sa incurci in lansare sau la intrarea cosuletului in apa. Daca vrei sa folosesti asa ceva , iti va trebui un minim de 40-50 cm de monofilament 0.25mm sau mai gros de care sa te legi apoi cu o struna mai subtire.

Montura cu impletitura, preintre altele rezolva si aceasta problema. Impretitura are rol de anti-tangle si absorbnt de socuri , iti permite sa te conectezi de ea cu o struna foarte subtire fara probleme cu inclacirea lor in timpul lansarii ( in peste 90 % din situatii , mai depiinde si cum lanseaza fiecare si cel mai important, daca loveste in clips cand si cum trebuie :D ) .
Catalin , pune o poza cu montura cu impletitura . Multumesc.

Avatar utilizator
Levente
Mesaje: 30
Membru din: Mie Apr 08, 2015 4:02 pm
Localitate: Cluj Napoca

Re: montura inline

Mesajde Levente » Lun Iul 06, 2015 10:40 pm

Eu folosesc montura inline cu impletitura in 90% din partide si nu am probleme cu incalceli. Eu asa o fac.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
"Catching the impossible"

mario13
Mesaje: 11
Membru din: Mie Dec 31, 2014 9:35 pm
Localitate: Dej

Re: montura inline

Mesajde mario13 » Mar Iul 07, 2015 12:14 pm

Multumesc Levente . Ce lungime are firul impletit ?

Avatar utilizator
Levente
Mesaje: 30
Membru din: Mie Apr 08, 2015 4:02 pm
Localitate: Cluj Napoca

Re: montura inline

Mesajde Levente » Mie Iul 08, 2015 6:14 am

Lungimea firului impletit trebuie sa depaseasca lungimea cosuletului (cu tot cu agrafa, montat pe firul principal) si o stabilesti in functie de marimea (lungimea) cosuletului, asta ca sa eviti incalcelile.
"Catching the impossible"


Înapoi la “Pescuitul in ape curgatoare.Tactici si tehnici.”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori