TACTICA

Moderatori: sorinhc, ticairlandezu

ticairlandezu
Mesaje: 378
Membru din: Vin Feb 06, 2015 4:41 pm

TACTICA

Mesajde ticairlandezu » Lun Mar 09, 2015 4:52 pm

Concursurile de pescuit au o singura tactica de abordare, si aceasta rezulta tocmai din spiritul de competitie si din punctare si anume ....sa prinzi tot ce misca'n brisca :lol: pe principiul un gram un punct ;)
Dar pentru asta trebuie sa ai cunostinte multiple despre pesti si comportamentul lor(care poate fii diferit de la o locatie la alta) si/sau sa cunosti totalitatea speciilor din locatia respectiva.
Structurarea unui concurs se face pe "plan"-uri (daca pot numi asa) :plan A,plan B,plan C....impartite in functie de speciile tinta pe toata durata competitiei 5-6 ore(sau cat o fii ea).
Astfel un competitor fara un Ceas la mana sau prin apropiere ...e ca pestele pe uscat ;) nu va stii niciodata cum sa se raporteze pe durata unei manse si cat timp sa aloce fiecarui "peste"(daca tinteste pe specii) sau vaduri daca pescuieste pe mai multe vaduri.
Sunt unii care-si fac "un titlu" de glorie spunandu-ti ca ei fac "selectie"...pe acestia uitatii repede pentru ca selectia nu are nimic in comun cu pescuitul de competitie..."selectia" este o consecinta fireasca a insusi modului cum pescuiesti...care poate avea loc sau nu, indiferent de ceea ce faci tu. Important este sa bagi in traista tot ce misca pe vad ;) ....iar la final rezultatul se va vedea.

Avatar utilizator
catalin232
Mesaje: 2062
Membru din: Joi Mar 27, 2014 2:05 pm
Localitate: Bucuresti - Berceni

Re: TACTICA

Mesajde catalin232 » Lun Mar 09, 2015 5:18 pm

As mai adauga aici munca de pregatire.... muuuuuulta munca... de la legat carlige, pregatire cosulete, monturi pana la munca de sisif cu nada , care , spre surprinderea unora , nu se face turnand o galeata de apa in ea si sa o lasi sa isi traga :D

Nimic nu poate inlocui o sita si un pulverizator.

Unul din cele mai importante aspecte ( si din pacate ca mai tot ce tine de pescuit depinde neorm de fondurile disponibile) antrenamentele pe pista sunt litera de lege. Foarte multe concursuri au fost castigate strict prin prisma faptului ca s-a facut un antrenament inaintea zilei de concurs.

Hai si cu ultimul punct, daca nu ai un dram de noroc, mai treci pe la Biserica :(

Stefan George
Mesaje: 178
Membru din: Dum Noi 16, 2014 8:42 pm
Localitate: Bucuresti/Popesti Leordeni

Re: TACTICA

Mesajde Stefan George » Lun Mar 09, 2015 10:38 pm

Aia cu selectia mi-a placut mult! Eu nu merg la concursuri dar asta o aud foarte des si in partidele de placere. Cine nu prinde,gaseste scuza asta tampita cu selectia. Mereu ma intreb de ce oare celui in cauza nu i-a trecut prin minte sa "o bage p-asta" la prima ora. Daca nu prinde...are o scuza. Daca prinde...o schimba cu "am abandonat selectia imediat dupa primul peste". Dar nu,el spune la sfarsit ca vede ca e idiotul baltii." Aa,nu m-a interesat cantitatea,am vrut sa fac selectie".

P.S. La ultima partida pe Sarulesti,am prins foarte putin. Banuiesc unde am gresit dar vreau sa ma conving data viitoare. Ma rog,nu asta este important. Cand m-am uitat in juvelnic am vazut ca am 10-15 platici in timp ce colegii aveau peste 9-12 kg. Si o bag repede : "pai stati mai,eu am vrut sa fac selectie!!". Moment in care Mihai Boaca a pufnit in ras,semn ca si el a sesizat-o in multe partide.

Morala : mai lasati-o dreacu de selectie ca toti prindem care o zi nasoala.

Avatar utilizator
catalin232
Mesaje: 2062
Membru din: Joi Mar 27, 2014 2:05 pm
Localitate: Bucuresti - Berceni

Re: TACTICA

Mesajde catalin232 » Mar Mar 10, 2015 1:13 am

George , nu compara mere cu pere .... sunt 2 lucruri diferite , radical diferite as putea spune intre ceea ce spune Tica despre selectie si partidele pe care le desfasori tu sau eu de placere. Din punctul meu de vedere , sa incerci sa prinzi niste exemplare mai imbracate dintr-o specie este o tema in sine la pescuit , de multe ori faptul ca prinzi 5-6 platici peste 1 kg / bucata incercand sa dai dedicat dupa ele este de 10 ori mai satisfacator decat sa prinzi 30-40 lg de platici de care or fi ...

Avatar utilizator
mihaiboaca
Mesaje: 158
Membru din: Joi Noi 06, 2014 12:39 pm

Re: TACTICA

Mesajde mihaiboaca » Mar Mar 10, 2015 9:03 am

Cata nu ai inteles ce a zis George.
Testele clare pe care le faci tu nu intra in discutie. E vorba de pescarii care dau gres in "tactica lor".

Mihai Boaca

Stefan George
Mesaje: 178
Membru din: Dum Noi 16, 2014 8:42 pm
Localitate: Bucuresti/Popesti Leordeni

Re: TACTICA

Mesajde Stefan George » Mar Mar 10, 2015 9:38 am

Exact,Mihai. Am si spus in postare,daca cei in cauza ar spune de la inceputul partidei "astazi vreau sa prind cutare specie" sau "urmaresc exemplare mari din specia X",nu mi s-ar parea nimic amuzant. Dar atata timp cat stabilim de acasa ca "azi o rupem pe platica" sau "nu vin fara 15 kg" pentru ca apoi cel care prinde 3 pesti sa spuna ca a vrut sa faca selectie...atunci da,nu imi pot controla zambetul. O asemenea intamplare a fost pe Sarulesti acum cateva saptamani. M-am grabit sa ajung primul pe pista pentru a ma aseza intr-un loc unde oricine a pescuit pana atunci,a prins foarte foarte putin. Eu am prins un singur peste pana la ora 16:00 si tot nu mi-am dat seama ce are locul ala. Aceleasi praguri (aproximativ),aceeasi distanta...Ma rog,deviez si nu asta am vrut sa spun. In dreapta mea s-a asezat Sebi. Mi-a zis inainte sa isi dea husa jos din spinare ca astazi vrea cantitate. Nu a prins,a strans si a plecat. Altul ar fi spus ca pe parcurs si-a schimbat decizia si a urmarit selectia. Dar el a recunoscut ca nu i-a iesit tactica si gata. Cinste lui! O alta intamplare tot pe Sarulesti,a fost cand tu Cata,ai stat cu Adi (As69) dupa salcii(cand ne-a prins inserarea pe acolo)Atunci,intr-o scurta vizita,Stefan ne-a spus ca urmaresti sa faci o selectie a platicilor mari...ceea ce s-a si vazut ca ai reusit (din poze ca eu daca am auzit ca filmezi...nu am mai trecut sa te "vad la treaba"). Asa zic eu ca se face,nu? Spui frate ce urmaresti in partida respectiva ca nu te omoara nimeni. Personal,nu am urmarit niciodata exemplare mari fiindca m-as enerva repede sa vad ca nu imi iese. Daca prind un peste mai mare asta se datoreaza numai hazardului,din moment ce respectivul exemplar vine tot la un vierme ciufulit.

Joi cred ca voi merge pe Floarea Popestiului unde sper sa prind macar 5 pesti. Rectific : sper sa prind pestele din balta de 5 ori.
:lol:

Avatar utilizator
catalin232
Mesaje: 2062
Membru din: Joi Mar 27, 2014 2:05 pm
Localitate: Bucuresti - Berceni

Re: TACTICA

Mesajde catalin232 » Mar Mar 10, 2015 9:56 am

Cata nu ai inteles ce a zis George.
Testele clare pe care le faci tu nu intra in discutie. E vorba de pescarii care dau gres in "tactica lor".

Mihai Boaca

Pai despre aia ce sns are sa vorbesti pe topicul asta ? :) eu nu am lut-o personal, am vrut doar sa clarific un aspect :) am crezut ca este in confuzie :) . Scuze !

Avatar utilizator
admin
Site Admin
Mesaje: 523
Membru din: Joi Mar 27, 2014 1:46 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: TACTICA

Mesajde admin » Joi Mar 12, 2015 9:44 am

Reiau de pe blog...chiar daca postarile respective se adresau unei audiente aflate mai la inceput cu feederul... cred ca se incadreaza bine pe acest subiect.

Concursuri si campionate regionale de pescuit la feeder– Cateva sfaturi

Concursurile si campionatele de pescuit la feeder tind să câştige în popularitate, atât la nivel regional cât şi la nivel naţional. Campionatul APS a dublat numărul participanţilor de l o ediţie la alta. Campionatul naţional de pescuit la feeder pe echipe are în fiecare an tot mai multe echipe care se înscriu. Am sa va dau în cele ce urmează câteva indicaţii în cazul în care doriţi să participaţi la astfel de evenimente.

Studiaţi întotdeauna cu atenţie regulamentul competiţiilor. Acestea sunt făcute public înainte de concurs, şi pot cuprinde limitări de nadă şi/sau momeală, cerinţe obligatorii precum juvelnice de o anumită lungime minimă, sistemul de punctaj şi altele. Regulile sunt reguli, aşadar, familiarizaţi-vă cu ele încă de dinaintea începerii concursului.

Acolo unde aveți ocazia, realizați sesiuni de antrenament. Mai multe despre acestea avom vorbi pe viitor. Informaţi-vă despre locaţiile pe care au loc etape de campionat. Asiguraţi-vă că aveţi echipament de calitate adecvat situaţiilor care pot apărea. (O lansetă potrivita la Dunăre, poate diferi destul de mult faţă de una potrivită unei bălţi). Unele etape durează mai multe zile consecutive. Echipamentul de campare, poate fi o necesitate acolo unde posibilitățile de cazare sunt limitate.

Punctele sunt cele mai importante. Fiţi calculaţi în abordarea fiecărei etape de campionat, dozaţi-vă atent riscurile de „totul sau nimic” ţinând cont că un loc prost într-o etapă poate conta dramatic de mult la finalul campionatului. O supra-nădire, o miză pe crap sau alte capturi considerate „bonus”, o alegere greșită a speciei pe care să mizaţi – poate să vă coste mult. Am văzut în câteva etape desfăşurate la Săruleşti – unde plătica e cea care câştigă concursurile de ani buni de zile , pescari care visau la crapi record, dar nu am văzut încă un crap care să fie prins la feeder in campionat şi care să „strice” podiumul celor care au pescuit corect la plătică.

Atitudinea se reflectă în rezultat mai mult decât aţi crede. Nu lăsaţi extragerile la sorţi să vă afecteze partida, nu lăsați cântarul intermediar să vă descurajeze, pescuitul în fiecare etapă nu se încheie până nu fluieră arbitrul.

Indiferent de rezultat, socializaţi, întrebați şi discutaţi cu ceilalţi. Atunci când nu aţi înţeles ce, de ce , sau cum a făcut un alt pescar nu ezitaţi să întrebaţi. Există mai multe abordări care dau rezultate similare. Şansele sunt ca la finalul etapei să fi acumulat cel puţin informaţii şi ceva experienţă utilă mai târziu. O montură nouă, o nadă pe care nu o ştiai, toate astea pot deveni arme în trusa pescarului care participa la competiţii. Chiar dacă pierdeţi o luptă nu pierdeţi şi lecţia care vine odată cu înfrângerea.

Nu uitaţi să vă distraţi! Campionatele nu sunt lupte personale, nu sunt zone de război, ci doar ocazii bune de a vă verifica nivelul, de a vă întâlni cu alţi „dependenţi”de pescuitul la feeder, şi de a ieşi la pescuit „în gaşcă mare”.

Claudiu


Despre sesiunile de antrenament


Dacă ideea de a participa la concursurile de pescuit la feeder vă tentează – indiferent dacă vorbim de concursuri pe echipe sau concursuri individuale – atunci sper ca articolul ce urmează să va folosească, scopul lui fiind ordonarea un pic a lucrurilor care trebuie urmărite in sesiunea de antrenament dar si discutarea despre importanta antrenamentelor înainte de concurs.

Desigur, antrenamentele cu echipa sunt cele mai eficiente întrucât se pot verifica mai multe aspecte simultan, însă un pescar calculat şi metodic poate cere ajutorul unui prieten pescar, poate interpreta ce fac ceilalţi pescari de pe baltă si poate compensa astfel, completandu-si de la altii informaţiile de care are nevoie înaintea concursului. Practic scopul sesiunilor de antrenament este pur şi simplu acela de a determina cat mai rapid cel mai eficient mod de a prinde o cantitate cat mai mare de peşte în intervalul de timp fix al concursului.

Bineînţeles, unele informații pot fi aflate prin cercetare „de la distanţă”, fără a pescui efectiv. Care este specia predominantă în apa respectivă, şi care este specia cu care s-au câștigat concursuri pe apa respectivă? Ce talie medie au peștii, şi ce cantitate se poate prinde pe durata concursului. Care e momeala folosita cel mai des de localnici/obișnuiții locului. Toate aceste le puteți afla discutând cu administratorul apei, paznicii apei, pescarii din zona, sau cercetând informațiile disponibile pe internet.

Ceea ce trebuie să faceţi în continuare este nu doar să pescuiți pe pista de concurs, ci să vă formulaţi un plan al partidei de antrenament.

Asiguraţi-vă că aveţi echipamentul pregătit. Mulinetele încărcate cu fir de calitate, strune legate, coşuleţe, accesorii, totul trebuie pregătit din timp şi trebuie bine organizat şi aranjat in trusă.
Stabiliţi de acasă cum se va desfăşura partida : ce nadă veţi folosi, ce abordare (pozitivă – cu nădire masivă iniţială sau negativă – cu nădire minimă), dacă veţi avea un singur vad sau mai multe, etc.

Alegeţi un loc de pescuit în cadrul viitoarei piste de concurs. Dacă e posibil, căutaţi intenționat să fie un loc cât mai dificil. Fie ca e unul aparent lipsit de structuri, fie că e in mijlocul pistei între alți pescari, fie că știți din alte concursuri că pe standul respectiv nu s-au realizat niciodată cantități însemnate, sau pur şi simplu „citind apa”, este important să vă antrenaţi în condiţii cât mai grele pentru a fi pregătiți de orice la ora concursului. Dacă aveţi posibilitatea de a realiza mai multe antrenamente, nu ezitaţi sa o faceţi.

Sondaţi cât mai multe locuri. În afara intervalului orar în care are loc concursul, şi in care trebuie să pescuiţi fără oprire, folosiţi restul timpului pentru sondare şi încercaţi să sondaţi mai multe locuri de pe pistă. Realizaţi-vă o hartă mentală a apei . Unde sunt pragurile, ce fel de substrat se regăsește , cat de multa vegetaţie? – toate acestea sunt informaţii foarte utile in ziua concursului, mai ales dacă sunt coroborate cu celelalte.

Pescuiţi „pe bune”, concentrat 100%, cu o abordare cât mai serioasă. Nu rareori, am văzut concurenţi care puteau realiza un scor mult mai bun, pierzându-şi concentrarea şi atenţia la vârf, culcându-se pe o ureche cum se spune, sau complăcându-se cu câteva capturi. Concursul cere disciplină şi aceasta se educă. Dacă antrenamentul e pe bune, veţi progresa negreşit.
Rugaţi partenerii de pescuit să pescuiască „pe bune”. Ei vor fi „turnesolul” , gradul de comparaţie , cei care vă vor ajuta să determinaţi de exemplu dacă o nadă dulce e mai potrivită decât un fishmeal. Sau dacă o montura e mai eficientă decât alta.

Când ajungeţi la aceeaşi oră cu cea la care se opreşte concursul, realizaţi cântărirea dar şi o scurtă analiza a speciilor prinse, şi a dimensiunilor acestora.
Rafinaţi planul pentru următoarea sesiune.

Dacă aveţi posibilitatea de antrenamente multiple, atunci experimentaţi pe rând in sesiuni dedicate –alegerea echipamentului şi a monturii şi a distanţe la care pescuiţi apoi alegerea nadei si a momelii şi de asemenea cât de mult sunteţi dispuşi să riscaţi. In apele cu densitate mică de crap, acesta poate intra ca un peşte bonus. Unii pescari pot risca mai mult targetând aceasta specie, alții pot juca „la sigur” căutând alte specii, cu densitate mai buna. Gradul de risc este o decizie care ar trebui luata de acasă. La un concurs de 6 ore de exemplu, puteţi decide ca după 2 ore, dacă sunteţi sub media pescarilor pe care ii observaţi în jur, să încercaţi un „la bal sau la spital”. Am văzut multiple concursuri la care un singur peşte sau doi au ajutat un concurent sau altul să prindă podiumul. Dacă participaţi la un concurs pe echipe atunci lucrurile se schimba. La un concurs pe echipe ești obligat să scoţi cel mai bun loc pe care îl poţi obţine, însă mergând pe o abordare sigură. Nu poţi risca totul sau nimic, întrucât poţi costa scump clasarea întregii echipe.

Aşadar, un plan, oricât de prost, e mai bun decât absenţa oricărui plan. Bineînţeles, cum condiţiile de la o zi la alta se schimbă, fiţi mereu pregătiţi să vă adaptaţi.

Fir întins!

ticairlandezu
Mesaje: 378
Membru din: Vin Feb 06, 2015 4:41 pm

Re: TACTICA

Mesajde ticairlandezu » Joi Mar 12, 2015 12:59 pm

Foarte bine punctat, buna treaba ai facut Claudiu...BIG LIKE!!!!

alexander
Mesaje: 8
Membru din: Lun Apr 06, 2015 10:25 pm

Re: TACTICA

Mesajde alexander » Vin Apr 24, 2015 8:20 pm

La Matyer care-i tactica castigatoare? :shock:


Înapoi la “Concursuri de pescuit la feeder. Tactici si tehnici de abordare.”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori