Rame

Recomandari, sfaturi, trucuri si teste.

Moderator: sorinhc

ticairlandezu
Mesaje: 378
Membru din: Vin Feb 06, 2015 4:41 pm

Rame

Mesajde ticairlandezu » Joi Apr 30, 2015 1:10 pm

In contrapartida la ultimile subiecte discutate :twisted: ...vin cu un subiect mult mai cu "picioarele pe pamant" :lol: ...si anume Ramele noastre cele de toate zilele ;)
Am vazut anul trecut la unguri,(Dome Gabor care a pescuit in dreapta lui Zsolt) in prima mansa, ca taiau ramele cu foarfeca si apoi doi "huni vanjosi" spalau la ele in 3(trei) ape, dupa fiecare spalare le puneau la scurs pe o sita. La verificarea oficiala au avut o unitate de 3/4l de rame tocate in felul asta si una de 1/2 normale netaiate ;)
Am discutat cu Zsolt si am ajuns la concluzia ca a doua zii urma sa-i copiem si noi...ideea nu era rea ;) ...iar rezultatul sa vazut :lol: :lol: :lol: :mrgreen:
Voi ce ziceti... "e" prosti ungurii astia :idea: :?:

p.s. o sa ma cam certe elevul asta, Zsolt, pentru ca-i divulg toate secretele...dar asta este, cine la pus sa-si ia un asemenea antrenor :lol: :lol: :lol: :mrgreen:

Avatar utilizator
catalin232
Mesaje: 2062
Membru din: Joi Mar 27, 2014 2:05 pm
Localitate: Bucuresti - Berceni

Re: Rame

Mesajde catalin232 » Joi Apr 30, 2015 1:56 pm

Tica ... asta nu are relevanta pentru pescuitul nostru de Hobby , ce au facut ei acolo a fost o chestie simpla... au incercat sa bage cat mai multe rame ( ca numar de bucati daca vrei) in cantitatea maxim admisa. De aia le-au si "stors" de zeama si le-a impiedicat sa se mai zvarcoleasca foarte tare ( pentru ca daca sunt vii, nu pot fi asezate cum trebuie si vor ocupa un volum mai mare) .

Ce au facut ei acolo consider ca face parte din aceeasi partitura precum utilizarea "trucului" de a veni cu viermii la gheata si de a-i scoate pentru prezentarea la controlul nadei si momelii in ultimul moment. Rationamentul este acelas, cand sunt foarte reci, viermii / pinky / squats se strang , nu se mai misca, intr-un recipient de 1 litru incap mai multe sute de grame de vierme "degerat" decat daca acesta ar fi activ si s-ar misca.

Tot aici , se mai foloseste si trucul de a da la sita conservele de porumb , se arunca dupa aceea cojile . In felul acesta, ajustand granulatia si umectarea nadei pentru a accepta cantitate mare de porumb sitat, poti baga si 1-2 kg de pulpa de porumb dar, si mai important decat atat, vei avea nada plina de germeni de porumb, care sunt particule excelente pentru orice peste pasnic....

Asadar, toate acestea, incepand de la ramele tale pana la porumbul meu, consider ca sunt un fel de mers echilibristica pe marginea regulamentului international de pescuit si au sens numai daca te afli in aceeasi situatie. La pescuitul la liber, nu ai limite impuse in materie de ce inseamna nada vie sau momeala :D . Buzunarul este singura limita :D

ticairlandezu
Mesaje: 378
Membru din: Vin Feb 06, 2015 4:41 pm

Re: Rame

Mesajde ticairlandezu » Joi Apr 30, 2015 2:14 pm

Mai este cineva care vede si "avantajul" real al folosirii unor astfel de rame in pescuitul de zi cu zi :?: :lol: :lol:

Avatar utilizator
sorinhc
Mesaje: 1802
Membru din: Vin Ian 16, 2015 8:33 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Rame

Mesajde sorinhc » Joi Apr 30, 2015 2:31 pm

Buzunarul este singura limita :D
Mare dreptate ai ! Legat de subiectul cu spalarea ramelor chiar nu ma vad facand asta :lol: Nu vad nici un avantaj in partidele de placere (cum ziceti voi). Sau poate ma insel.

;)
"Nu te certa niciodată cu oamenii proşti. Te vor trage în jos la nivelul lor şi te vor bate prin experienţă." - Mark Twain

M-au dat banii afara din casa asa ca am plecat la pescuit !!!! :) :) :) Ce bine era :(

RaresB
Mesaje: 42
Membru din: Dum Ian 04, 2015 10:56 am
Localitate: Cluj Napoca

Re: Rame

Mesajde RaresB » Joi Apr 30, 2015 2:38 pm

Tot legat de rame: cum faceti cu cantitatile mai mari ce intentionati sa le taiati si bagati in nada, presupunand ca la inceput sunt toate in cutii cu pamant? Le sitati apoi spalati? Daca le sitati, ce dimensiune a gaurilor are sita? Altfel zis: cum indepartati ramale de pamant in cel mai scurt timp posibil, sa zicem pe balta, inaintea unei partide de pescuit (repet, vorbim de cantitati mai maricele)? Ma gandesc ca selectarea lor manuala din cutiile cu pamant iese clar din discutie, in cazul cantitatilor mai mari :D.

ticairlandezu
Mesaje: 378
Membru din: Vin Feb 06, 2015 4:41 pm

Re: Rame

Mesajde ticairlandezu » Vin Mai 01, 2015 9:39 am

Personal nu am gasit o varianta "rapida", iar orice efort il fac pentru pesciuit nu m-i se mai pare o mare greutate. Asa ca seara inaitea partidei sitez ramele cu sita de nada 4-5mm, o data sau de doua ori, astfel scot tot ce este marunt si ramane peste noapte doar particulele mai mari. Apoi le pun intr-o cutie cu gaurele si le las peste noapte. Se stie ca ramele lasate cu putin pamant au "prostul" obicei de a se strange impreuna formand un ghem' iar pamantul ramas cu ele se aduna separat cu un fel de mucus. Asa ca dimineata inainte de a decola la pescuit scot cu usurinta acest pamant in exces si le las mai departe acolo pana ajung sa le folosesc. Daca am nevoie de ex. de 1/2l de rame curate pun dupa sitare in cutie o cantitate mai mare astfel ca in momentul cand ele se aduna in ghem imi va fii foarte usor sa rup din ele o bucata de rame perfect curate. Asa fac eu ;)

tzumpa
Mesaje: 10
Membru din: Sâm Mar 07, 2015 7:54 pm

Re: Rame

Mesajde tzumpa » Dum Aug 23, 2015 8:21 pm

Nu se poate sa puneti ramele cu pamant intrun vas mai mare, puneti apa si amestecati sa se dizolve pamantul in apa si apoi strecurati ?

Stefan George
Mesaje: 178
Membru din: Dum Noi 16, 2014 8:42 pm
Localitate: Bucuresti/Popesti Leordeni

Re: Rame

Mesajde Stefan George » Lun Aug 24, 2015 7:55 am

@raresB Cand imi luam de la tara,mergeam la vecinii care aveau animale si seara udam "locul" (un amestec de gunoi de grajd cu gunoi menajer),apoi puneam peste un celofan. Se incingea ca naiba peste noapte si ramele ieseau singure si se strangeau intr-un ghem imens pe care apoi il puneam in galeata si mergeam la alt vecin. De la 3 vecini strangeam 1 galeata de rame curate ca lacrima. Ar fi o alternativa ca seara sa pui peste rame o punga de plastic sau asa ceva.

Doar cand sunt liber 3 zile mai folosesc rame la pescuit,altfel am cam renuntat pentru ca nu pot scoate mizeria de sub unghii iar natura serviciului nu-mi permite sa le am murdare. Din cate stiu,ele se toaca si se adauga in nada doar cat sa ajunga...nu prea mult timp,altfel nu mai sunt bune,ba dimpotriva. Se spala la inceput,inainte de a fi tocate (ca ce-ar mai fi sa le maruntesti cu tot cu pamant) dar si dupa tocare. Zeama aceea care este considerata o delicatesa pentru pesti va fi taman invers,un element de..refuz. Eu am incercat o singura data cu rame tocate dar mi se pare o operatiune lunga si anevoioasa. Cum ma scoate din zona de comfort,am renuntat pe la jumatate,am aruncat ce tocasem si mi-am vazut in continuare de pescuit. Ar mai fi ceva ce cred in continuare si ma face sa nu folosesc nici in viitor tocatura asta : Ca si larvele,uneori pot fi o sabie cu 2 taisuri.

zsolt
Mesaje: 4
Membru din: Mar Aug 04, 2015 9:01 am

Re: Rame

Mesajde zsolt » Sâm Sep 05, 2015 1:57 pm

Tica ... asta nu are relevanta pentru pescuitul nostru de Hobby , ce au facut ei acolo a fost o chestie simpla... au incercat sa bage cat mai multe rame ( ca numar de bucati daca vrei) in cantitatea maxim admisa. De aia le-au si "stors" de zeama si le-a impiedicat sa se mai zvarcoleasca foarte tare ( pentru ca daca sunt vii, nu pot fi asezate cum trebuie si vor ocupa un volum mai mare) .

Ce au facut ei acolo consider ca face parte din aceeasi partitura precum utilizarea "trucului" de a veni cu viermii la gheata si de a-i scoate pentru prezentarea la controlul nadei si momelii in ultimul moment. Rationamentul este acelas, cand sunt foarte reci, viermii / pinky / squats se strang , nu se mai misca, intr-un recipient de 1 litru incap mai multe sute de grame de vierme "degerat" decat daca acesta ar fi activ si s-ar misca.

Tot aici , se mai foloseste si trucul de a da la sita conservele de porumb , se arunca dupa aceea cojile . In felul acesta, ajustand granulatia si umectarea nadei pentru a accepta cantitate mare de porumb sitat, poti baga si 1-2 kg de pulpa de porumb dar, si mai important decat atat, vei avea nada plina de germeni de porumb, care sunt particule excelente pentru orice peste pasnic....

Asadar, toate acestea, incepand de la ramele tale pana la porumbul meu, consider ca sunt un fel de mers echilibristica pe marginea regulamentului international de pescuit si au sens numai daca te afli in aceeasi situatie. La pescuitul la liber, nu ai limite impuse in materie de ce inseamna nada vie sau momeala :D . Buzunarul este singura limita :D
Prea multa teorie! :lol: :lol:
Raspunsul e mai simplu care inca nu stie nici antrenorul,ramele tocate si spalate nu se puterezesc si nu trebuie sa pierzi vremea cu tocatul!Deci zeama mult laudata e cu doua taisuri! ;)

ticairlandezu
Mesaje: 378
Membru din: Vin Feb 06, 2015 4:41 pm

Re: Rame

Mesajde ticairlandezu » Sâm Dec 19, 2015 8:24 pm

Zsolt, chiar daca nu am spus-o banuiam si explicatia asta ;)
.Acuma realitatea exacta a motivului pentru care ungurii au tocat si spalat ramele nu o stim precis, doar banuim ce au gandit ei. Si Catalin are poate dreptatea lui pe undeva!!! ;) (numai la "furaciuni" iti sta mintea, bre :lol: )...bagi mai multa rama!!! pe metru/patrat de cutie!!!...numai ca... cu ce ramane, din spalarea in 3 ape cum au facut ei, e exact "tabula rasa"....niste pielite de rama taiata(si destul de marunt) fara nici o putere!!!nutritiva/atractie :roll: are si zeama aia a lor rolul ei, zic eu, binenteles daca nu e "oparita" ...e drept ca "material" din asta poti nadii cat vrei, fara a fii nevoit sa faci un dozaj corespunzator ;) ...sau fara frica de a supra-nadi vadul!!!!Banuiesc.
Realitatea este alta....nu le-a folosit (de data asta) de nici un fel, iar rezultatul obtinut o confirma ;)
Poate alta data, sau speram noi, never!!! :lol: :lol: :lol: :mrgreen:
In alta ordine de idei,in ce priveste separarea ramelor de pamant, am invatat in toamna asta ceva nou si bine'nteles mai simplu.Indiferent daca le culegem personal sau daca le cumparam de la magazin ele se pastreaza in pamant in bacuri/cutii/panza de rafie.Ajunsi la locul faptei tot ce avem da facut e sa desertezi cam cat vrei tu sa folosesti, la ochi sau toate, din ramele cu pamant, intr-un bac/galeata/cutie/ cu baza cat mai larga/generoasa...si peste care pui o cutie mai mica,cam jumate din suprafata bazei sau chiar mai putin, cu fata in jos ;) fara a presa cutia in pamant...in maxim 10min ai cutia plina cu rame curate, practic ele se ascund de lumina sub cutie!!!!atentie nu incercati asa ceva noaptea :lol:
Bafta la baboi!!!


Înapoi la “Nade si momeli”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 10 vizitatori