problema boilies Bait-tech

Recomandari, sfaturi, trucuri si teste.

Moderator: sorinhc

Avatar utilizator
catalin232
Mesaje: 2062
Membru din: Joi Mar 27, 2014 2:05 pm
Localitate: Bucuresti - Berceni

Re: problema boilies Bait-tech

Mesajde catalin232 » Joi Ian 07, 2016 1:16 pm

Poti pune pe Bait Sting si momeli mici , atat ca trebuie sa cumperi unul cu p dimensiune potrivita . Cele mai mici au undeva la 1 cm ( cu aproximatie) si sunt perfecte pentru momeli mici precum Bait-tech Micro Pop-Up , pana la boilies-uri , pelete si pop-up de 10mm. Peste 10mm se poate cumpara un Bait Sting de o lungime mai mare , dar conside ca in acest punct mult mai practica este o montura cu Quick Stop.

Cat priveste afirmatia lui Sorin ca recomandarea de a hidrata boilies-urile este o " manevra" de a spala "rusinea" si a face un produs utilizabil, nu este chiar cea mai corecta. Aceeasi problema o au si cei care pescuiesc la crap. Sunt foarte multe articole pe aceasta tema. Ba chiar o sa gasiti articole despre conservarea in sare a boilies-urilor pe timp de iarna ( un proces prin care acestea sunt deshidratate ) si rehidratarea lor in sezon. Daca nu imi joaca feste memoria, chiar Vlad Pavlovici este autorul unui astfel de articol.

Ceea ce vreau sa subliniez este ca sfatul dat colegului de forum nu este ceva ocult ci este o practica ;) .

Avatar utilizator
sorinhc
Mesaje: 1802
Membru din: Vin Ian 16, 2015 8:33 pm
Localitate: Bucuresti

Re: problema boilies Bait-tech

Mesajde sorinhc » Joi Ian 07, 2016 1:33 pm

Bait-tech Micro Pop-Up
Micro-ul meu preferat.
Cat priveste afirmatia lui Sorin ca recomandarea de a hidrata boilies-urile este o " manevra" de a spala "rusinea" si a face un produs utilizabil, nu este chiar cea mai corecta. Aceeasi problema o au si cei care pescuiesc la crap. Sunt foarte multe articole pe aceasta tema. Ba chiar o sa gasiti articole despre conservarea in sare a boilies-urilor pe timp de iarna ( un proces prin care acestea sunt deshidratate ) si rehidratarea lor in sezon. Daca nu imi joaca feste memoria, chiar Vlad Pavlovici este autorul unui astfel de articol.
Sa lase din pret ca de, e "muratura" :lol: :lol: Glumesc! Eu unu nu le prefer pe cele cu rehidratare, treba de preferinte.
Ceea ce vreau sa subliniez este ca sfatul dat colegului de forum nu este ceva ocult ci este o practica ;) .
;)
"Nu te certa niciodată cu oamenii proşti. Te vor trage în jos la nivelul lor şi te vor bate prin experienţă." - Mark Twain

M-au dat banii afara din casa asa ca am plecat la pescuit !!!! :) :) :) Ce bine era :(

CISMAS
Mesaje: 630
Membru din: Dum Dec 21, 2014 7:54 am

Re: problema boilies Bait-tech

Mesajde CISMAS » Joi Ian 07, 2016 4:41 pm

eu am vazut 3 dimensiuni, 7; 10; 15
cele de la Baracuda au ochetul mai mare si se pot baga pe orice carlig, dupa care se pune o mica biluta de cauc
celelalte modele se leaga exact ca quick stopul pe fir de par
au avantajul ca daca boiliesurile ies, se pot reintepa, la cele puse cu quick stop nu

Avatar utilizator
admin
Site Admin
Mesaje: 523
Membru din: Joi Mar 27, 2014 1:46 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: problema boilies Bait-tech

Mesajde admin » Joi Ian 07, 2016 7:55 pm

Eu unu nu le prefer pe cele cu rehidratare, treba de preferinte.
Uite aici simt nevoia sa spun ca mie tocmai alea imi par ca au prezentare mai rapida. (fata de cele tari). Cele rehidratate/aditivate sau spalate de apa astfel incat sa fie "la cateva minute distanta de inceputul dizolvarii". E drept ca atrag si pesti mai mici si mai in afara tintei, dar activitatea inasemna distractie.


Înapoi la “Nade si momeli”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori