Bormasina pt amestecat nada

Recomandari, sfaturi, trucuri si teste.

Moderator: sorinhc

CISMAS
Mesaje: 630
Membru din: Dum Dec 21, 2014 7:54 am

Re: Bormasina pt amestecat nada

Mesajde CISMAS » Mar Noi 07, 2017 4:26 pm

Sorine, da' de ce o vrei tu mica ? toata lumea vrea mare :lol: pestele mare la...mare trage... :lol: :lol: :lol:
acum cateva zile am luat o Parkside de la Lidl, 20V, 25NM, diseara o pun la treaba :roll:

Avatar utilizator
sorinhc
Mesaje: 1802
Membru din: Vin Ian 16, 2015 8:33 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Bormasina pt amestecat nada

Mesajde sorinhc » Mar Noi 07, 2017 4:36 pm

Mica si puternica ! Sa poata fi carata usor ;) .
"Nu te certa niciodată cu oamenii proşti. Te vor trage în jos la nivelul lor şi te vor bate prin experienţă." - Mark Twain

M-au dat banii afara din casa asa ca am plecat la pescuit !!!! :) :) :) Ce bine era :(

CISMAS
Mesaje: 630
Membru din: Dum Dec 21, 2014 7:54 am

Re: Bormasina pt amestecat nada

Mesajde CISMAS » Mar Noi 07, 2017 6:17 pm

da' ce, te duci la pescuit cu tramvaiul ?
eu asa am invatat pe aici, peste mare, lanseta mare, mulineta mare, distanta mare.... :twisted: :lol:

CISMAS
Mesaje: 630
Membru din: Dum Dec 21, 2014 7:54 am

Re: Bormasina pt amestecat nada

Mesajde CISMAS » Mar Noi 07, 2017 7:40 pm

[quote=CISMAS post_
acum cateva zile am luat o Parkside de la Lidl, 20V, 25NM, diseara o pun la treaba :roll:
[/quote]

am facut cca 12litri de nada, merge bine, are putere si indicatorul acumulatorului arata ca ar fi plin
sa vedem cum o fi in timp

Avatar utilizator
melcherdragos2002
Mesaje: 256
Membru din: Dum Noi 22, 2015 11:23 am

Re: Bormasina pt amestecat nada

Mesajde melcherdragos2002 » Mie Noi 08, 2017 9:13 am

Tot una din aia am si eu...te cam chinuie putin cand e mai umectata nada, dar am grija sa nu fie !!!
APS Feeder Club

CISMAS
Mesaje: 630
Membru din: Dum Dec 21, 2014 7:54 am

Re: Bormasina pt amestecat nada

Mesajde CISMAS » Mie Noi 08, 2017 11:39 am

eu in general nu supraumectez nada, din contra, daca am nevoie de ea mai umeda dau cu spray-ul in bac
nada odata supraumectata nu prea se mai poate repara adaugand nada
daca dupa prepararea unei nade pentru o zi, acumulatorul arata a fi tot plin, cred ca tine pentru prepararea nadei pe 3 - 4 zile
plus ca este cu incarcare rapida (o ora), in cateva zile, daca ai nevoie, gasesti undeva o priza la o carciuma, benzinarie, cat bei o bere
sa vedem cum o fi in timp

Avatar utilizator
admin
Site Admin
Mesaje: 523
Membru din: Joi Mar 27, 2014 1:46 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Bormasina pt amestecat nada

Mesajde admin » Joi Noi 09, 2017 11:31 am

Domnu Cismas,
Ideal ar fi sa aveti al doilea acumulator si sa nu il descarcati niciodata complet pe primul...

kemahaw
Mesaje: 82
Membru din: Mie Mai 20, 2015 6:54 am

Re: Bormasina pt amestecat nada

Mesajde kemahaw » Joi Noi 09, 2017 12:33 pm

trebuie sa va spun ca pentru marirea duratei de viata a acumulatorilor,se recomanda descarcarea completa a acestora.In comert se si vand,chiar, descarcatoare pentru acumulatori

CISMAS
Mesaje: 630
Membru din: Dum Dec 21, 2014 7:54 am

Re: Bormasina pt amestecat nada

Mesajde CISMAS » Joi Noi 09, 2017 1:05 pm

Domnu Cismas,
Ideal ar fi sa aveti al doilea acumulator si sa nu il descarcati niciodata complet pe primul...
nu stiu daca il iau si pe al doilea, e prea scump, pana acum nu am stat mai mult de 3 - 4 zile cu cortul, in pustietate la pescuit
si pentru telefon am o baterie externa ( 7200mA) care face 2 - 3 incarcari

Avatar utilizator
admin
Site Admin
Mesaje: 523
Membru din: Joi Mar 27, 2014 1:46 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Bormasina pt amestecat nada

Mesajde admin » Joi Noi 09, 2017 11:31 pm

Daca e acumulator modern din litiu ion...nu e valabil ca la cei auto/moto. E exact invers. Eu asta am tot citit in diverse studii. Asa ca imi sustin in continuare sfatul... Nu descarcati complet acumulatorul si investiti in al doilea...

(Folosesc si eu un optimizer cu ciclu de descarcare/incarcare la bateriile pe acid/gel - la motocicleta- dar acolo e alta chimie)

citez:

Lithium-ion battery packs are expensive, so if you want to make yours to last longer, here are some things to keep in mind:

Lithium ion chemistry prefers partial discharge to deep discharge, so it's best to avoid taking the battery all the way down to zero. Since lithium-ion chemistry does not have a "memory", you do not harm the battery pack with a partial discharge. If the voltage of a lithium-ion cell drops below a certain level, it's ruined.


Înapoi la “Nade si momeli”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator