Coconut carp intrebare

Recomandari, sfaturi, trucuri si teste.

Moderator: sorinhc

Marius eu
Mesaje: 11
Membru din: Lun Mai 05, 2014 7:07 pm

Coconut carp intrebare

Mesajde Marius eu » Vin Mar 17, 2017 8:21 pm

Detin o punga de 2 kg din aceasta nada +lichidul+acei *peleti* popup. Intrebarea e daca le pot folosi Duminica la caras pe balta. Cat lichid sa pun per kg de nada? Sa o mai inbunatatesc cu cateva (10%) pelete de 2mm si niste vierme mort prin sufocare? Pestii tinta: caras si ciortan

Trimis de pe al meu SM-A510F folosind Tapatalk


Avatar utilizator
catalin232
Mesaje: 2062
Membru din: Joi Mar 27, 2014 2:05 pm
Localitate: Bucuresti - Berceni

Re: Coconut carp intrebare

Mesajde catalin232 » Vin Mar 17, 2017 8:43 pm

Presupun ca este vorba de gama Bait Tech BCMM Sweet Coconut si aditivul Liquid Sweet Coconut si momelile Incredible Eadible Pop-Ups Coconut ? .

Daca da , atunci la 1 kg de nada ( si nu recomand sa faci mai multa ) va trebui sa folosesti acum cat este rece cam 100 ml. Lichid dizolvat in apa. Un lucru pe care putini il stiu este acela ca desi ii spune Sweet Coconut nadei , aceasta este sarata ;) . Aditivul este intr-adevar SUPER dulce , asadar combinatia de dulce = sarat nu are cum sa strice.

In ceea ce priveste momeala , IE Pop-up Coconut da rezultate bune dar mai pe vara , atunci cand pestii sunt mai activi .. la caras cel putin nu ar fi chiar prima mea alegere , dar daca se umbla putin la dimensiune, se va taia din momeala , este posibil sa fie ok chiar si in vremea aceasta. Crap-ul nu e o problema chiar asa de mare de prins la asa ceva, dar carasul pe primavara pofteste mai mult la carnita decat o face Crap-ul .. asa ca .. tot va trebui sa ai la tine momeli naturale ( viermi, rame ) si nu in ultimul rand , clasicul si mereu simplul porumb dulce de conserva...

PS: Nu arunca particulele mari din nada si lasa timp mai mult sa se umecteze corespunzator ;)

Marius eu
Mesaje: 11
Membru din: Lun Mai 05, 2014 7:07 pm

Re: Coconut carp intrebare

Mesajde Marius eu » Vin Mar 17, 2017 9:06 pm

Un raspuns asteptat. Oricum pe carlig o sa incep cu vierme/rama si o sa fac un sondaj cam din ora in ora cu IE coconut pe fir de par cu ac pr 39 de 16/14 iar ca timp de asteptare max 10 min. In concluzie sa mai bag ceva pelete 2mm/viermi morti/rame tocate sau sa il las sa serveasca carligul?

Trimis de pe al meu SM-A510F folosind Tapatalk


Avatar utilizator
catalin232
Mesaje: 2062
Membru din: Joi Mar 27, 2014 2:05 pm
Localitate: Bucuresti - Berceni

Re: Coconut carp intrebare

Mesajde catalin232 » Vin Mar 17, 2017 9:54 pm

Eu spun ca merita incercat crapul doar daca ai ceva semnale concrete ( iei o bucata la viu , ai rateu sau plecari dubioase ) ... in mod normal , acum pe vreme rece , nu prea ai de ce sa te stresezi cu "selectia" , cam greu umbla prin balta si daca nu te asezi pe el este posibil sa nici nu ii vezi culoarea... In fine .. vorbim teorie pentru ca nu ai mentionat pe ce balta mergi .. ca daca e vreun bazin sapat ce are 90 % crap , atunci e alta mancare de peste.

PS: Micropelete si porumb poti introduce pe vad , in cosulet odata cu nada , dar nu exagerat .. 3-4 boabe de porumb la 10 lansari si ceva frimituri de pelete. Nu are sens sa bagi particula mare daca nu ai peste mare pe vad care sa o si consume . Nu faci altceva decat sa dai si putinilor pesti de ii ai pe vad un motiv sa te ignore :)

Marius eu
Mesaje: 11
Membru din: Lun Mai 05, 2014 7:07 pm

Re: Coconut carp intrebare

Mesajde Marius eu » Vin Mar 17, 2017 10:15 pm

Perdominant e carasul si mai are si ciortanei. Ma gandeam sa bag porumb maruntit cu foarfeca de rame si poate pun si in carlig in speranta selectiei...

Trimis de pe al meu SM-A510F folosind Tapatalk


Avatar utilizator
catalin232
Mesaje: 2062
Membru din: Joi Mar 27, 2014 2:05 pm
Localitate: Bucuresti - Berceni

Re: Coconut carp intrebare

Mesajde catalin232 » Vin Mar 17, 2017 10:39 pm

Maruntit e alta mancare de peste :D aia poti face fara probleme.

Marius eu
Mesaje: 11
Membru din: Lun Mai 05, 2014 7:07 pm

Re: Coconut carp intrebare

Mesajde Marius eu » Sâm Mar 18, 2017 10:44 am

Multumesc si daca vremea tine cu mine Duminica seara o sa adaog ce am facut.

Trimis de pe al meu SM-A510F folosind Tapatalk



Înapoi la “Nade si momeli”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori