Temperaturi de păstrare a nadei pe timp de vara.

Recomandari, sfaturi, trucuri si teste.

Moderator: sorinhc

Marius Ungureanu
Mesaje: 18
Membru din: Mie Feb 21, 2018 9:57 am

Temperaturi de păstrare a nadei pe timp de vara.

Mesajde Marius Ungureanu » Joi Iul 26, 2018 12:49 pm

Uneori intre partidele de pescuit e o perioada mai lunga, zile sau săptămâni. Se intampla de multe ori sa nu consumăm toată nada, peletele, boilisurile, pop up-urile in timpul unei partide. Aici ma refer la nada neumectata. Intrebarea e urmatoarea: la ce temperaturi se păstrează tot ce tine de nadire sau momeala de carlig? Pentru ca nu am vazut pe niciun produs sa fie specificat acest lucru!
Nu stiu daca a mai întrebat cineva despre acest aspect pe forum. Dacă e imi cer scuze.

Trimis de pe al meu SM-J730F folosind Tapatalk


Avatar utilizator
catalin232
Mesaje: 2062
Membru din: Joi Mar 27, 2014 2:05 pm
Localitate: Bucuresti - Berceni

Re: Temperaturi de păstrare a nadei pe timp de vara.

Mesajde catalin232 » Mie Aug 01, 2018 4:55 pm

Uneori intre partidele de pescuit e o perioada mai lunga, zile sau săptămâni. Se intampla de multe ori sa nu consumăm toată nada, peletele, boilisurile, pop up-urile in timpul unei partide. Aici ma refer la nada neumectata. Intrebarea e urmatoarea: la ce temperaturi se păstrează tot ce tine de nadire sau momeala de carlig? Pentru ca nu am vazut pe niciun produs sa fie specificat acest lucru!
Nu stiu daca a mai întrebat cineva despre acest aspect pe forum. Dacă e imi cer scuze.

Trimis de pe al meu SM-J730F folosind Tapatalk
Uscat , racoros , departe de lumina soarelui ... ca orice alt lucru dealtfel :D

Avatar utilizator
admin
Site Admin
Mesaje: 523
Membru din: Joi Mar 27, 2014 1:46 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Temperaturi de păstrare a nadei pe timp de vara.

Mesajde admin » Joi Sep 06, 2018 11:10 am

Nada ramasa de la partidele de pescuit (mai ales daca e una de calitate/scumpa, si e o cantitate mai mare), o iau acasa si o pastrez in congelator. O decongelez seara si o folosesc ulterior doar la pescuit cu cosulet(nu la method), sau la nadire. * Daca in nada am avut TTX, atunci o dau pestilor. , *Micropeletele preparate - desi fac putine si nu prea mi-au ramas niciodata, daca raman, le las si pe ele pestilor din balta.

Momelile stau in borcanasele lor, daca s-au deshidratat, le mai pun cate o picatura doua de apa. Am in trusa momeli de acum 3-4 ani, in care am incredere si pe care le folosesc. La cele ambalate in pungi, cum sunt peletele pregaurite de 8, 14 mm, le pun un clips de punga (bag clip/ clema de sigilare punga) care tine ambalajul inchis pana merg iar.

Momelile vii le pastrez la frigider.

Fir intins!


Înapoi la “Nade si momeli”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori