Lanseta Trabucco Precision Pro Feeder 3.90 m 110g

Moderator: sorinhc

roscacatalin04
Mesaje: 11
Membru din: Vin Oct 30, 2015 7:36 pm

Lanseta Trabucco Precision Pro Feeder 3.90 m 110g

Mesajde roscacatalin04 » Joi Mai 11, 2017 3:33 pm

Salut ,
Doresc sa imi achizitionez lanseta din titlu si de asemenea o mulineta care sa lucreze bine pe aceasta lanseta. Precizez ca aceasta lanseta o doresc pentru pescuitul pestelui mai mare.Detin un Maver genesis Pro 3.60 / 85 g echipata cu mulineta Map Carptek ACS 3000 FD Reel cu care am pescuit de la platica si caras pana la crap de 4-5 kg. Precizez ca pescuiesc mult mai des pe lacuri decat pe rauri.

Intrebarile mele sunt urmatoarele:
1. E relevanta diferenta dintre cele 2 lansete ?
2. Se simte in drill daca optez pt aceasta lanseta heavy si o mulineta mai mare ?

Astept parerile voastre.
Multumesc !

Sent from my SM-J510FN using Tapatalk


Avatar utilizator
sorinhc
Mesaje: 1802
Membru din: Vin Ian 16, 2015 8:33 pm
Localitate: Bucuresti

Lanseta Trabucco Precision Pro Feeder 3.90 m 110g

Mesajde sorinhc » Joi Mai 11, 2017 7:42 pm

Lanseta din titlu nu o am dar am alta de la Trabucco care-mi place mult. Din pacate nu pot sa te ajut punctual dar poti sa ne lamuresti la punctul doi si anume ca nu prea inteleg ce vrei sa spui prin "se simte in drill" si mulineta mai mare. Map-up de 3000 e mic pt o lanseta de crap. Cel de 4000 e mai ok dar totusi daca depasesti si scoti mai multi overten cedeaza (am pus eu una pe butuci dupa 3 buc peate 10 in aceeasi partida). Pt pesti seriosi numai de la 4000 in sus si DA se simte enorm. Conteaza mult si mulineta chiar daca e mai mica dar cea pe care o ai acum nu duce pesti mari, e ideala la ciortani.
Daca ne spui si pe unde vrei sa pescuiesti cu ia ar fi si mai bine.




Sent from my iPhone using Tapatalk
"Nu te certa niciodată cu oamenii proşti. Te vor trage în jos la nivelul lor şi te vor bate prin experienţă." - Mark Twain

M-au dat banii afara din casa asa ca am plecat la pescuit !!!! :) :) :) Ce bine era :(

roscacatalin04
Mesaje: 11
Membru din: Vin Oct 30, 2015 7:36 pm

Re: Lanseta Trabucco Precision Pro Feeder 3.90 m 110g

Mesajde roscacatalin04 » Joi Mai 11, 2017 7:57 pm

Salut Sorin , apreciez parerea ta. Cand am spus daca se simte in drill ma refer ca la maverul meu mi-e teama sa trag prea tare de ea si nu ma ajuta mulineta la peste mare. Eu incerc sa gasesc un echilibru intre 2 lansete echipate diferit cu care sa acopar o gama larga de peste.Sunt constient ca mulineta de 3000 e prea mica dar nici nu am pescuit cu una mai mare ca sa stiu diferenta.Ca si balti ar fi Magura 9 , Camineaca, Gruiu etc.

Sent from my SM-J510FN using Tapatalk


Avatar utilizator
catalin232
Mesaje: 2062
Membru din: Joi Mar 27, 2014 2:05 pm
Localitate: Bucuresti - Berceni

Re: Lanseta Trabucco Precision Pro Feeder 3.90 m 110g

Mesajde catalin232 » Mar Mai 16, 2017 7:42 am

Lanseta din titlu este foarte ok pentru pescuit la peste mare si da, se simte diferenta in drill ( in sensul ca de Trabucco poti trage mai tare ) . La capitolul mulinete , eu tot insist pe mulinete calitative si bine proportionate cu tipul de pescuti pe care il faci .

Insist sa nu mai se puna atat accent pe "echilibrarea ansamblului" ca nu pescuim la musca sau spinning , totusi avem de tras din apa si pesti mari dar si foarte multe cosulete grele ( la pescuitul la Dunare de exemplu ) .

Pe de alta parte, mirajul batului sau betelor bune la toate incepe sa se disipe pe masura ce partidele se inmultesc si experienta se acumuleaza. Asadar, este bine sa fie luata in considerare posibilitatea achizitionarii unui echipament dedicat partidelor de pescuit la peste mare, bat heavy sau extra heavy + o mulineta "sanatoasa " . Te va ajuta si in drill dar si pentru lansari la distante mari.

roscacatalin04
Mesaje: 11
Membru din: Vin Oct 30, 2015 7:36 pm

Re: Lanseta Trabucco Precision Pro Feeder 3.90 m 110g

Mesajde roscacatalin04 » Mar Mai 16, 2017 8:05 am

Multumesc frumos Catalin! Imi sunt de foarte mare ajutor sfaturile tale.

Sent from my SM-J510FN using Tapatalk


Avatar utilizator
sorinhc
Mesaje: 1802
Membru din: Vin Ian 16, 2015 8:33 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Lanseta Trabucco Precision Pro Feeder 3.90 m 110g

Mesajde sorinhc » Mar Mai 16, 2017 8:44 am

Lanseta din titlu este foarte ok pentru pescuit la peste mare si da, se simte diferenta in drill ( in sensul ca de Trabucco poti trage mai tare ) . La capitolul mulinete , eu tot insist pe mulinete calitative si bine proportionate cu tipul de pescuti pe care il faci .

Insist sa nu mai se puna atat accent pe "echilibrarea ansamblului" ca nu pescuim la musca sau spinning , totusi avem de tras din apa si pesti mari dar si foarte multe cosulete grele ( la pescuitul la Dunare de exemplu ) .

Pe de alta parte, mirajul batului sau betelor bune la toate incepe sa se disipe pe masura ce partidele se inmultesc si experienta se acumuleaza. Asadar, este bine sa fie luata in considerare posibilitatea achizitionarii unui echipament dedicat partidelor de pescuit la peste mare, bat heavy sau extra heavy + o mulineta "sanatoasa " . Te va ajuta si in drill dar si pentru lansari la distante mari.
Cea mai buna postare a ta ! Nimic de obiectat sau adaugat !

Putini ai sa vezi ca pescuiesc asa (mulineta mare):

https://www.youtube.com/watch?v=m3RExCazDqM
"Nu te certa niciodată cu oamenii proşti. Te vor trage în jos la nivelul lor şi te vor bate prin experienţă." - Mark Twain

M-au dat banii afara din casa asa ca am plecat la pescuit !!!! :) :) :) Ce bine era :(

Avatar utilizator
sorinhc
Mesaje: 1802
Membru din: Vin Ian 16, 2015 8:33 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Lanseta Trabucco Precision Pro Feeder 3.90 m 110g

Mesajde sorinhc » Mar Mai 23, 2017 10:04 am

Apropo de mulineta din ultimul clip, ce mulineta este ?
"Nu te certa niciodată cu oamenii proşti. Te vor trage în jos la nivelul lor şi te vor bate prin experienţă." - Mark Twain

M-au dat banii afara din casa asa ca am plecat la pescuit !!!! :) :) :) Ce bine era :(

Bumy
Mesaje: 56
Membru din: Joi Iul 16, 2015 8:10 am

Re: RE: Re: Lanseta Trabucco Precision Pro Feeder 3.90 m 110g

Mesajde Bumy » Mar Mai 23, 2017 8:56 pm

Apropo de mulineta din ultimul clip, ce mulineta este ?
Imagine
....foarte posibil.

Trimis de pe al meu GT-I9060I folosind Tapatalk


Avatar utilizator
sorinhc
Mesaje: 1802
Membru din: Vin Ian 16, 2015 8:33 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Lanseta Trabucco Precision Pro Feeder 3.90 m 110g

Mesajde sorinhc » Mie Mai 24, 2017 8:27 am

Merci Bumy! Scumpa jucaria.
"Nu te certa niciodată cu oamenii proşti. Te vor trage în jos la nivelul lor şi te vor bate prin experienţă." - Mark Twain

M-au dat banii afara din casa asa ca am plecat la pescuit !!!! :) :) :) Ce bine era :(


Înapoi la “Magazinul FeederShop.ro”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori