Montura cu fir de par si banda elastica pentru pelete

Moderator: sorinhc

Avatar utilizator
catalin232
Mesaje: 2062
Membru din: Joi Mar 27, 2014 2:05 pm
Localitate: Bucuresti - Berceni

Montura cu fir de par si banda elastica pentru pelete

Mesajde catalin232 » Joi Feb 01, 2018 10:05 am

Am urcat pe blogul Feedershop un articol + clip Video cu executarea unei ponturi cu fir de par si banda pentru pelete folosita des pentru pescuit la feeder cu method.

Spor ! :D

http://feedershop.ro/Blog/montura-fir-d ... ru-pelete/

Avatar utilizator
sorinhc
Mesaje: 1802
Membru din: Vin Ian 16, 2015 8:33 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Montura cu fir de par si banda elastica pentru pelete

Mesajde sorinhc » Joi Feb 01, 2018 10:46 am

Pe langa clipul bine facut si explicat mie-mi place articolul de pe blog ! Combinatia de articol + clip e geniala !

Am observat ca ai acolo un fir textil in teste :shock: ? Hopaaaaaaa Sa intelegem ca e posibil/probabil sa avem un nou produs Utopia? Nu de alta dar abia am refacut stocul de fire textile pt carlig :evil: si astea "se consuma" greu. Din ce vad in clip pare pe placul meu firul, ceva gen Power Pro.

;)
"Nu te certa niciodată cu oamenii proşti. Te vor trage în jos la nivelul lor şi te vor bate prin experienţă." - Mark Twain

M-au dat banii afara din casa asa ca am plecat la pescuit !!!! :) :) :) Ce bine era :(

Avatar utilizator
catalin232
Mesaje: 2062
Membru din: Joi Mar 27, 2014 2:05 pm
Localitate: Bucuresti - Berceni

Re: Montura cu fir de par si banda elastica pentru pelete

Mesajde catalin232 » Joi Feb 01, 2018 11:02 am

Pe langa clipul bine facut si explicat mie-mi place articolul de pe blog ! Combinatia de articol + clip e geniala !

Am observat ca ai acolo un fir textil in teste :shock: ? Hopaaaaaaa Sa intelegem ca e posibil/probabil sa avem un nou produs Utopia? Nu de alta dar abia am refacut stocul de fire textile pt carlig :evil: si astea "se consuma" greu. Din ce vad in clip pare pe placul meu firul, ceva gen Power Pro.

;)
Cand e vorba de calitate , totul merge la relatiu :D . Nu este de tip " Power Pro" , ala este mult prea rigid pentru a da o mecanica perfecta de intepare. Am folosit si eu in trecut si nu este deloc recomandat, cel putin nu pentru mine.

Firul respectiv este un 8x care imbina 2 caracteristici extrem de utile in realizarea monturilor ... este rotund in sectiune, fin , moale , dar in acelas timp are o rigiditate putin mai ridicata fata de clasicele 8x care sunt mult prea moi pentru realizarea monturilor. Se rasucesc foarte mult pe recuperarea monturii ( adica ai un ghem de fir si calrig langa method :D ) si/sau iti incurca momeala in jurul carligului daca faci un fir de par mai lung ....

Avatar utilizator
sorinhc
Mesaje: 1802
Membru din: Vin Ian 16, 2015 8:33 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Montura cu fir de par si banda elastica pentru pelete

Mesajde sorinhc » Joi Feb 01, 2018 5:03 pm

Am folosit si eu in trecut si nu este deloc recomandat, cel putin nu pentru mine.
Eu folosesc Power Pro-ul cand am nevoie de un fir mai rigid si rezistent la abraziune si alte fire cum ar fi Kryston (crap in special) de la Drennan (am uitat denumirea acum) si ceva low cost acolo unde pescuiesc la pesti mici si anume Carp Expert. Acum stii cum e cu gusturile :D :lol: :D .

;)
"Nu te certa niciodată cu oamenii proşti. Te vor trage în jos la nivelul lor şi te vor bate prin experienţă." - Mark Twain

M-au dat banii afara din casa asa ca am plecat la pescuit !!!! :) :) :) Ce bine era :(

Avatar utilizator
catalin232
Mesaje: 2062
Membru din: Joi Mar 27, 2014 2:05 pm
Localitate: Bucuresti - Berceni

Re: Montura cu fir de par si banda elastica pentru pelete

Mesajde catalin232 » Joi Feb 01, 2018 10:35 pm

Am folosit si eu in trecut si nu este deloc recomandat, cel putin nu pentru mine.
Eu folosesc Power Pro-ul cand am nevoie de un fir mai rigid si rezistent la abraziune si alte fire cum ar fi Kryston (crap in special) de la Drennan (am uitat denumirea acum) si ceva low cost acolo unde pescuiesc la pesti mici si anume Carp Expert. Acum stii cum e cu gusturile :D :lol: :D .

;)
Da, gusturile nu se discuta , insa pe mine m-au interesat niste calitati " la rece" , dezinteresat , fara partinire :D . Nu am spus ca nu am prins peste cu Power Pro la carlig , dar daca e ceva cara sa functioneze mai bine, de ce nu ?:D

Avatar utilizator
sorinhc
Mesaje: 1802
Membru din: Vin Ian 16, 2015 8:33 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Montura cu fir de par si banda elastica pentru pelete

Mesajde sorinhc » Vin Feb 02, 2018 9:24 am

dar daca e ceva cara sa functioneze mai bine, de ce nu ?:D
Normal ! Suntem (sunt) deschis la orice aduce un plus !

;)
"Nu te certa niciodată cu oamenii proşti. Te vor trage în jos la nivelul lor şi te vor bate prin experienţă." - Mark Twain

M-au dat banii afara din casa asa ca am plecat la pescuit !!!! :) :) :) Ce bine era :(

Sorin
Mesaje: 52
Membru din: Mie Mai 23, 2018 10:14 pm
Localitate: Brasov

Re: Montura cu fir de par si banda elastica pentru pelete

Mesajde Sorin » Mar Apr 16, 2019 8:51 pm

Salut, se poate lega un carlig cu paleta cu montura fir de par cu banda elastica/bait sting? Puneti un link va rog cu metoda? Firele sunt monofilament pentru ca ma pregatesc pentru o iesire cu match-ul. :)
Pana termin de legat carligele poate ajung in stoc si wafterele Utopia :lol: :lol: :lol:
Cand nu folosim firul de par carligele cu ochet se leaga cu nod Palomar sau unul clasic la fel cu cel de la carligul cu paleta?

Multumesc!

adrianvl
Mesaje: 28
Membru din: Dum Ian 25, 2015 8:45 am

Re: Montura cu fir de par si banda elastica pentru pelete

Mesajde adrianvl » Joi Apr 18, 2019 12:12 pm

Salut, la match am folosit fara probleme peleta prinsa cu banda elastica direct pe curbura carligului, a mers perfect...pluta semnalizeaza la timp muscatura, nu e nevoie de efectul de autointepare...Iar la carlige cu ochet folosesc des la match si la feeder în montura normala, cu cosulet, cand caut ciortan sau caras, fiindca imi e lene sa leg carlige :twisted: Folosesc exclusiv nodul Palomar, de asemenea, fara nicio problema, şi ma tras si de ciortani mai imbracati...

Sorin
Mesaje: 52
Membru din: Mie Mai 23, 2018 10:14 pm
Localitate: Brasov

Re: Montura cu fir de par si banda elastica pentru pelete

Mesajde Sorin » Joi Apr 18, 2019 1:14 pm

Multumesc, mi-am comandat mai multe carlige cu ochet si o sa le leg cu fir se par . Pentru celelalte carlige cu paleta folosesc un aparat Stonfo si sunt gata legate in 2 timpi si 3 miscari. :)
Fir intins!

Sorin
Mesaje: 52
Membru din: Mie Mai 23, 2018 10:14 pm
Localitate: Brasov

Re: Montura cu fir de par si banda elastica pentru pelete

Mesajde Sorin » Joi Iun 06, 2019 2:48 pm

Salut, ce fire textile folositi pentru legarea strunelor la method? Tot Power Pro? Ce grosime?
Multumesc!


Înapoi la “Magazinul FeederShop.ro”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori