Magura 9

Info despre balti , tarife, locuri de pescuit, rezultate. Harti si alte informatii relevante.

Moderator: sorinhc

claudiue
Mesaje: 271
Membru din: Joi Aug 21, 2014 2:15 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Magura 9

Mesajde claudiue » Lun Mai 15, 2017 3:12 pm

La asa ceva da! Tin la lansetele mele !
De la cradle până la lansete...de la un ponton la celalalt acum cu noile reguli...pana la dublu drill...sunt foarte folositori pt mine la un astfel de pescuit!
Nu te lua de mine ca ajung banat și pe forumul asta si cine stie ce semnături mai inventez

RM!
Sent using Tapatalk


Avatar utilizator
sorinhc
Mesaje: 1802
Membru din: Vin Ian 16, 2015 8:33 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Magura 9

Mesajde sorinhc » Lun Mai 15, 2017 3:34 pm

La asa ceva da! Tin la lansetele mele !
Nu vad legatura :? . Frana face zgonot incat sa aud si daca sunt dupa casuta :lol: . Si eu am doi avertizori dar ziua nu ii folosesc, poate noaptea ar avea o logica si am incercat asta chiar pe aceasta balta. Am vrut sa vad daca noaptea merge bine balta sau dorm eu ca un purcel si cred ca nu prea merge. In partida test am fost trezit de doua ori si anume pe la 11 si ceva si pe la 2 in rest nimic. Magura 9 merge slabut noaptea fata de alte balti care merg mai bine noaptea, parerea mea. Ma insel ?
Nu te lua de mine ca ajung banat și pe forumul asta si cine stie ce semnături mai inventez ImagineImagineImagine
:lol: :lol: :lol: Te ajuta varsta esti sprinten si nu te prinde banul :lol: !

;)
"Nu te certa niciodată cu oamenii proşti. Te vor trage în jos la nivelul lor şi te vor bate prin experienţă." - Mark Twain

M-au dat banii afara din casa asa ca am plecat la pescuit !!!! :) :) :) Ce bine era :(

claudiue
Mesaje: 271
Membru din: Joi Aug 21, 2014 2:15 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Magura 9

Mesajde claudiue » Lun Mai 15, 2017 4:06 pm

Nu pescuiesc niciodata cu frâna fleasca. Nu imi place nici la autointepare nici la răsucire firului...etc.
Basca ca pescuiam la 10 metrii ...sa vezi trăsături!
Ca si idee, senzorul zice ceva destul de tarziu față de momentul trasaturii...prima dată pleaca vârful si târziu isi ia fir.
Noaptea am prins fff bine...nu am sesizat vreo "încetinire"
Vârsta ma ajută...genunchiu stâng nu prea ! Ligamente încrucișate...meniscuri si alte prostii lipsa in el

RM!
Sent using Tapatalk


Avatar utilizator
sorinhc
Mesaje: 1802
Membru din: Vin Ian 16, 2015 8:33 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Magura 9

Mesajde sorinhc » Lun Mai 29, 2017 9:00 pm

Am revenit cu cateva informatii despre partida de acum doua saptamani desfasurata pe ponton 1. Am mers insotit asa ca am pus 3 lansete pt ca una e a Donsoarei. A iei in dreapta si doua ale mele, una inainte de deversor si una drept in fata. Partida a inceput cu clasicul 2 ore de somn timp in care eu am "bobinat" toate inclusiv nadirea locului "ei" (atentie al ei) cu 1 kg Maros Mix baza crap cu aroma de capsuna in care am daugat porumb cu seminte ce au ramas din partidele trecute. Am dat cu prastia in locul din dreapta mea acolo unde in trecut am scosi pesti frumosi.
Am incercat la toate combinatiile posibile pana la trezirea pescaritei. Popop-uri Utopia si ce am mai gasit prin trusa. Am trecut pe Pelete de krill de la Baitech 14 mm la care pana la sfarsitul partidei am reusit sa salvez onoarea si am pus pe saltea aproximativ 10 buc. Am avut si dublu drill dar si perioade de asteptare in care am savurat un gratar bun, bun ...... ! (nu va mai pun poze :lol: )
Dar nu asta am vrut sa va impartasesc .....
A fost singura partida in care am avut aprox 5 (nu mai stiu exact) rateuri in timpul drill-ului de am :evil: :evil: :evil: . Nu am mai avut o partida de genul, nu aici pe Magura 9. Toate s-au intamplat pe peleta de Krill de la Baitech si tot nu reuseam sa-mi dau seama ce se intampla pana cand la lanseta cu care cautam pestele in malul celalalt am avut o surpriza venita pe Utopia Ciocolata:
IMG_9304.jpg
Vad o trasatura fina si intep. Dupa doua, trei ture de manivela realizez ca nu e ceva demn de drill si accelerez sa o scot mai repere. Tot dupa cateva ture de manivela "dau" intr-o "cioata" :shock: trag, undita se incovoaie iar apoi nimic. Scot pestisorul pe mal si realizez ca am avut un atac de somn:
IMG_9303.jpg
Acestea au fost ratarile care m-au infuriat la culme !!!!
Pana la urma reusesc sa scot unul care nu a parut sa fie asa mare, ceilalti parca cantareau mai mult :D :
IMG_9348.jpg
Neinspiratia si gandirea inceata nu m-au dus la o schimbare rapida pe un pescuit mai dur (o intepare mai brutala si schimbarea liniei pe textil) care sigur ar fi dus la cateva exemplare frumoase de somn puse pe saltea.

Revin cum pot si cu ultima partida in care ploaia, presiunea atmosferica si cea generata de concursul aflat in desfasurare ma pus la munca si unde nada Utopia Fish & Krill sa dovedit a fi castigatoare. A... si inca ceva ca si in partida sus mentionata a mai aparut o alta "minunatie" atipica cu care nu m-am mai confrunatat pe Magura 9.

;)
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
"Nu te certa niciodată cu oamenii proşti. Te vor trage în jos la nivelul lor şi te vor bate prin experienţă." - Mark Twain

M-au dat banii afara din casa asa ca am plecat la pescuit !!!! :) :) :) Ce bine era :(

ramadri
Mesaje: 228
Membru din: Vin Apr 29, 2016 6:33 pm

Re: Magura 9

Mesajde ramadri » Mar Mai 30, 2017 12:51 am

Deci pescuit numai cu ground nu si cu micro...hmmm

Sent from my SM-G935F using Tapatalk


Avatar utilizator
sorinhc
Mesaje: 1802
Membru din: Vin Ian 16, 2015 8:33 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Magura 9

Mesajde sorinhc » Mar Mai 30, 2017 8:49 am

Deci pescuit numai cu ground nu si cu micro...hmmm
Nu neaparat dar facem treaba buna si cu ground-ul. Sincer mi s-au terminat peletii de la DB :lol:. Deobicei fac si ground si pelete de 3mm si ma axez pe ce merge mai bine. Am avut partide cand fround-ul a facut legea si partide in care m-am intors cu el acasa :lol: . Ne adaptam din mers.
"Nu te certa niciodată cu oamenii proşti. Te vor trage în jos la nivelul lor şi te vor bate prin experienţă." - Mark Twain

M-au dat banii afara din casa asa ca am plecat la pescuit !!!! :) :) :) Ce bine era :(

Avatar utilizator
catalin232
Mesaje: 2062
Membru din: Joi Mar 27, 2014 2:05 pm
Localitate: Bucuresti - Berceni

Re: Magura 9

Mesajde catalin232 » Mar Mai 30, 2017 11:43 am

Cel putin pana in prezent a mers mai bine pe nada datorita faptului ca a fost si este foarte rece apa iar pestii nu se hranesc activ ;) . Trebuia doar sa fii atent la detalii , restul e usor :D

ramadri
Mesaje: 228
Membru din: Vin Apr 29, 2016 6:33 pm

Re: Magura 9

Mesajde ramadri » Mar Mai 30, 2017 12:03 pm

Pentru cine stie e usor. La pescuitul asta e ca la primele ore de sofat la scoala. Cand iti zice ala sa fii atent la 15 lucruri odata zici ca e nebun. Dupa 1 an de condus nici nu mai realizezi ca faci 20 lucruri odata.

Sent from my SM-G935F using Tapatalk


Avatar utilizator
sorinhc
Mesaje: 1802
Membru din: Vin Ian 16, 2015 8:33 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Magura 9

Mesajde sorinhc » Mar Mai 30, 2017 1:22 pm

Cel putin pana in prezent a mers mai bine pe nada datorita faptului ca a fost si este foarte rece apa iar pestii nu se hranesc activ ;)
;). Incerc si vara dar cum spune si @catalin232 ma bazez mai mult pe pelete.
"Nu te certa niciodată cu oamenii proşti. Te vor trage în jos la nivelul lor şi te vor bate prin experienţă." - Mark Twain

M-au dat banii afara din casa asa ca am plecat la pescuit !!!! :) :) :) Ce bine era :(

nacea_dragos2001
Mesaje: 435
Membru din: Dum Noi 09, 2014 2:22 pm

Re: Magura 9

Mesajde nacea_dragos2001 » Mar Mai 30, 2017 8:47 pm

Sorin , la firul textil ce diametru folosesti , ce marca recomanzi . Folosesti inaintas cu fluorocarbon sau methodul cu elastic ? Ce pitere de incarcare are laseta si ce mulineta ? Mersi

Trimis de pe al meu GT-P5100 folosind Tapatalk



Înapoi la “Unde am pescuit”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori