Balta Greaca - Cercani

Info despre balti , tarife, locuri de pescuit, rezultate. Harti si alte informatii relevante.

Moderator: sorinhc

Avatar utilizator
catalin232
Mesaje: 2062
Membru din: Joi Mar 27, 2014 2:05 pm
Localitate: Bucuresti - Berceni

Balta Greaca - Cercani

Mesajde catalin232 » Dum Feb 01, 2015 9:32 am

Pentru localizare si informatii "tehnice" despre balta vizitati :

http://www.greaca-cercani.ro/

Balta are un regim special pentru adeptii pescuitului la feeder
- se pescuieste cu 1 lanseta feeder (strict 1 lanseta)
- se pot retine 5 kg caras ( aceasta oferta este valabila doar pentru membrii APS . Peuntru cei care nu sunt in asociatie, se pescuieste strict C&R )
- Taxa in cursul saptamanii - 10 lei
- Taxa in week-end - 20 lei

Intrucat in primavara se desfasoara lucrari de reamenajare , reparatii , curatenie etc. , cei care doresc sa mearga la pescuit sunt rugati sa dea un telefon Dlui. George Mihaila
Tel : 0745165254

Avatar utilizator
catalin232
Mesaje: 2062
Membru din: Joi Mar 27, 2014 2:05 pm
Localitate: Bucuresti - Berceni

Re: Balta Greaca - Cercani

Mesajde catalin232 » Dum Feb 01, 2015 9:45 am

S-a mers ieri , 31.01.2015 la un pescuit intr-o brigada de 9 temerari ai feeder-ului . Dimineata o zi superba , cu ploi din abundenta, vant ce batea cu peste 30 km/h , s-a facut slalom cu masina printre crengile ce zburau din copacii de pe marginea drumului. Superb.

Intr-un final am ajuns si la balta , fiecare s-a asezat dupa cum l-a taiat capul si s-a pescuit pana pe la ora 16:00

Toti am prins caras , in medie cca.20 buc. si capturi sporadice de ciortan . Aici ii mentionam doar pe cei de la 500 gr. in sus , pentru ca ciortanica de 100-300 gr a fost mai multa :) .

Motivul pentru ca re s-a prins peste a fost in principal acela ca balta chiar are peste :) . Stiu , suna a sofism dar este adevarat. Densitatea marea de ciortan si caras face ca lacul acesta sa ofere capturi inca de primavara devreme ( si dupa cum se vede chiar si iarna) .

Eu am pescuit alaturi de alti 3 pescari :

De la stanga la dreapta : Rosioara Cristian, Sarbu Mihai, Subsemnatul si Marian Besliu . Toti am prins peste , dar a fost totusi ceva diferit .

Extremitatile , in speta Rosioara si Besliu au pescuit cu Bait-Tech Special G Green , eu si Sarbu am pescuit cu o combinatie de Omen + Super Method mix aditivat cu Brasem . Ca si numar de capturi nu au fost diferente semnificative, iar asta a fost primul lucru ce m-a uimit. Ma asteptam sa avem o frecventa mai buna pe nada dulce, dar nu a fost sa fie.

Pe Special G Green ( pentru cei care nu stiu , o nada cu foarte multa faina de peste ce poate fi folosita si pe apa rece) s-au prins bucati mai rasarite de caras ( 150gr-200gr) si mult mai multa ciortanica mica .

Toti am pescuit folosind monturi culisante , cosulet si strune de 50cm , 0.093 - 0.12mm , carligele au fost mici pentru ca s-a pescuit cu preponderenta pe larva si combinatie de larve + viermi.

Avatar utilizator
sirbu mihai
Mesaje: 456
Membru din: Joi Apr 17, 2014 9:39 pm
Localitate: Bucuresti-Berceni

Re: Balta Greaca - Cercani

Mesajde sirbu mihai » Dum Feb 01, 2015 10:08 am

Intradevar, o zi superba de pescuit. Pe noi 4 nu prea ne-a batut vantul, am stat undeva mai la adapost.

Despre partida, Catalin a scris mai sus cum au mers lucrurile. Ca si completare la cele scrise de el as spune ca daca se mergea pe larva sau larva+vierme, aveai trasaturi mult mai dese decat daca pescuiai cu viermi (2 sau 3 viermi) insa aveai si rateuri mai multe. De vina zic eu, a fost talia pestilor.

Per total eu unul am fost incantat de partida, am prins peste, am avut activitate, balta are peste (asta se stia deja :D ).
CS APS

adrianlesan
Mesaje: 12
Membru din: Mar Ian 27, 2015 6:30 pm

Re: Balta Greaca - Cercani

Mesajde adrianlesan » Dum Feb 01, 2015 10:30 am

Eu am folosit special etang cu carpix, rame si larve. Desi as fi vrut sa pup o mustata, nu a venit :) dar cei 14-15 carasi ma satisfac, avand in vedere ca a fost 31 ianuarie :) Multumiri celor care au organizat partida si ca m-au scos si pe mine de la dospit :))

Trimis de pe al meu GT-I9305 folosind Tapatalk

Avatar utilizator
catalin232
Mesaje: 2062
Membru din: Joi Mar 27, 2014 2:05 pm
Localitate: Bucuresti - Berceni

Re: Balta Greaca - Cercani

Mesajde catalin232 » Dum Feb 01, 2015 10:36 am

Eu am folosit special etang cu carpix, rame si larve. Desi as fi vrut sa pup o mustata, nu a venit :) dar cei 14-15 carasi ma satisfac, avand in vedere ca a fost 31 ianuarie :) Multumiri celor care au organizat partida si ca m-au scos si pe mine de la dospit :))

Trimis de pe al meu GT-I9305 folosind Tapatalk

Nu minti poporul :D Nu ai avut rame :)) Poate ai vrut sa zici de Viermi si Larve :mrgreen:

adrianlesan
Mesaje: 12
Membru din: Mar Ian 27, 2015 6:30 pm

Re: Balta Greaca - Cercani

Mesajde adrianlesan » Dum Feb 01, 2015 10:40 am

Ma gandeam aiurea. Viermi si larve. Imi asum :)

Trimis de pe al meu GT-I9305 folosind Tapatalk

Avatar utilizator
Razvan Pop
Mesaje: 147
Membru din: Lun Noi 10, 2014 7:12 pm

Balta Greaca - Cercani

Mesajde Razvan Pop » Dum Feb 01, 2015 11:13 am

Daca stateam in casa regretam toata saptamana cred. :)

Ieri am invatat o lectie importanta: fa-ti o strategie de pescuit si tine-te de ea. Revin dupa-amiaza cu detalii...

Pestele de mai jos a fost noroc chior.
ImageUploadedByTapatalk1422782075.112117.jpg

Sent from my iPhone using Tapatalk
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Avatar utilizator
catalin232
Mesaje: 2062
Membru din: Joi Mar 27, 2014 2:05 pm
Localitate: Bucuresti - Berceni

Re: Balta Greaca - Cercani

Mesajde catalin232 » Dum Feb 01, 2015 11:39 am

Razvane , aici te inseli ;) . Nu a fost noroc chior....

3 persoane diferite ti-au spus sa pescuiesti zona repsectiva pentru ca tine peste ... eu spun asa .. 70 % localizare + 20 % nada + 10 % ce o mai fi :D . Traducerea este simpla , localizarea este baza tuturor partidelor, nada a fost suficient de interesanta pentru peste sa vina in zona carligului , restul este ce apare in poza ;)

Avatar utilizator
Razvan Pop
Mesaje: 147
Membru din: Lun Noi 10, 2014 7:12 pm

Balta Greaca - Cercani

Mesajde Razvan Pop » Dum Feb 01, 2015 12:09 pm

Stii cum l-am prins eu pe asta? Cum a prins Boaca la Carasu' Degerat 2014. :) Pana aproape de mal am crezut ca e o punga.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Ultima oară modificat Dum Feb 01, 2015 12:13 pm de către Razvan Pop, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
catalin232
Mesaje: 2062
Membru din: Joi Mar 27, 2014 2:05 pm
Localitate: Bucuresti - Berceni

Re: Balta Greaca - Cercani

Mesajde catalin232 » Dum Feb 01, 2015 12:12 pm

Stiu cum l-am prins eu pe asta? Cum a prins Boaca la Carasu' Degerat 2014. :) Pana aproape de mal am crezut ca e o punga.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Ce conteaza ? L-ai prins cand ai lansat in locul indicat ?


Înapoi la “Unde am pescuit”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori