Balta Greaca - Cercani

Info despre balti , tarife, locuri de pescuit, rezultate. Harti si alte informatii relevante.

Moderator: sorinhc

Avatar utilizator
catalin232
Mesaje: 2062
Membru din: Joi Mar 27, 2014 2:05 pm
Localitate: Bucuresti - Berceni

Re: Balta Greaca - Cercani

Mesajde catalin232 » Dum Mar 15, 2015 2:29 pm

Raport de partida 14.03.2015

S-a mers intr-o gasca mai extinsa de vreo 9 pescari asa ca putem sa tragem si o concluzie a ceea ce s-a intamplat fara a gresi prea tare .

Primul lucru ce ar fi bine de mentionat este faptul ca ca s-a pescuit la cosulet in regim Fips - Cips , asadar , accent pe momeli vii si porumb. Din cate am inteles s-a incercat si o abordare pe method , s-a prins ceva , dar despre asta , cat timp nu stiu date certe nu pot confirma.

Mai pe scurt, peste s-a prins , mai mult sau mai putin :

- Ciortan de la 1 la 7 bucati / persoana
- Caras intre 1 si 3 kg cantitate totala / persoana

Dupa toate standardele baltii , rezultatele au fost sub medie, as spune chiar slabe. Concluzia a fost ca cel putin pe zona pescuita pestele nu a raspuns nici la patul de nada si nici la o momeala anume, pur si simplu daca nimereai sa dai "pe el" prindeai , daca nu , nu . Aceasta regula vine intarita si observand pescarii la crap din dreapta mea , care , nu au nadit , nu au aruncat la punct fix ( ba as putea spune chiar haotic) si cu toate astea au prins, zic eu, peste 10-12 ciortani printre care si vreo 3-4 exemplare intre 4 si 6 kg ..poate si mai mari , dar era ceva distanta si nu pot aproxima cu exactitate.

Asadar, rezumat la modul cel mai simplist posibil, a fost o partida in care rezultatele au tinut de bulanul fiecaruia , stiu, suna ciudat de la unul caruia ii place sa inteleaga exact ce si cum se intampla, dar din pacate, realitatea asta a fost. Asteptam sa se mai incalzeasca si ca pestele sa caute activ hrana , atunci poti fi trase concluzii cu privire la nade si momeli.

PS: Ca o concluzie la ce au facut craparii mai pe toata balta, daca pescuiam la feeder pe method, la interceptie ( a se citi plezneala) cu siguranta aveam mai multi ciortani scosi pe mal. Nu doar eu ci toti care am pescuit ieri ;)

Avatar utilizator
Mugurel Georgescu
Mesaje: 177
Membru din: Joi Ian 29, 2015 1:27 pm
Localitate: București

Re: Balta Greaca - Cercani

Mesajde Mugurel Georgescu » Sâm Ian 23, 2016 5:39 pm

Și la Greaca s'a deschis de astăzi pescuitul la copcă. Am semnat prezent la deschidere de la 8-12 nu și pestele. Lume multa cca. 40-50 persoane și doar 2 pești prinși . Revin mâine și cu poze.

Avatar utilizator
sorinhc
Mesaje: 1802
Membru din: Vin Ian 16, 2015 8:33 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Balta Greaca - Cercani

Mesajde sorinhc » Joi Feb 04, 2016 1:27 pm

Salutare !

Se poate pescui pe lac de pe mal ? Gheata mai exista ?

;)
"Nu te certa niciodată cu oamenii proşti. Te vor trage în jos la nivelul lor şi te vor bate prin experienţă." - Mark Twain

M-au dat banii afara din casa asa ca am plecat la pescuit !!!! :) :) :) Ce bine era :(

Avatar utilizator
Mugurel Georgescu
Mesaje: 177
Membru din: Joi Ian 29, 2015 1:27 pm
Localitate: București

Re: Balta Greaca - Cercani

Mesajde Mugurel Georgescu » Joi Feb 04, 2016 7:46 pm

Incă este gheață.

Trimis de pe al meu GT-I9505 folosind Tapatalk

Avatar utilizator
sorinhc
Mesaje: 1802
Membru din: Vin Ian 16, 2015 8:33 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Balta Greaca - Cercani

Mesajde sorinhc » Joi Feb 04, 2016 8:57 pm

Multumesc de info !
"Nu te certa niciodată cu oamenii proşti. Te vor trage în jos la nivelul lor şi te vor bate prin experienţă." - Mark Twain

M-au dat banii afara din casa asa ca am plecat la pescuit !!!! :) :) :) Ce bine era :(

Avatar utilizator
Mugurel Georgescu
Mesaje: 177
Membru din: Joi Ian 29, 2015 1:27 pm
Localitate: București

Re: Balta Greaca - Cercani

Mesajde Mugurel Georgescu » Mie Feb 10, 2016 7:24 pm

S-a dezghețat. Zona pontoanelor 4 și 5 rezervată [SMILING FACE WITH OPEN MOUTH AND SMILING EYES]

Trimis de pe al meu GT-I9505 folosind Tapatalk

Avatar utilizator
Mugurel Georgescu
Mesaje: 177
Membru din: Joi Ian 29, 2015 1:27 pm
Localitate: București

Re: Balta Greaca - Cercani

Mesajde Mugurel Georgescu » Mie Feb 10, 2016 7:26 pm

Rezervarea valabila sâmbătă 13 februarie [WHITE SMILING FACE]

Trimis de pe al meu GT-I9505 folosind Tapatalk

CISMAS
Mesaje: 630
Membru din: Dum Dec 21, 2014 7:54 am

Re: Balta Greaca - Cercani

Mesajde CISMAS » Mie Feb 10, 2016 8:27 pm

buna seara,
zici si tu cum a fost ?

Avatar utilizator
Mugurel Georgescu
Mesaje: 177
Membru din: Joi Ian 29, 2015 1:27 pm
Localitate: București

Re: Balta Greaca - Cercani

Mesajde Mugurel Georgescu » Mie Feb 10, 2016 8:56 pm

Cu drag[WHITE SMILING FACE]

Trimis de pe al meu GT-I9505 folosind Tapatalk

CISMAS
Mesaje: 630
Membru din: Dum Dec 21, 2014 7:54 am

Re: Balta Greaca - Cercani

Mesajde CISMAS » Mie Feb 10, 2016 9:22 pm

multumesc, astept...ma mananca palmele :lol:


Înapoi la “Unde am pescuit”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator