Lacul Varlaam - Gr

Info despre balti , tarife, locuri de pescuit, rezultate. Harti si alte informatii relevante.

Moderator: sorinhc

Avatar utilizator
sorinhc
Mesaje: 1802
Membru din: Vin Ian 16, 2015 8:33 pm
Localitate: Bucuresti

Lacul Varlaam - Gr

Mesajde sorinhc » Mar Mar 03, 2015 9:05 am

Salutare!

Lacul Varlaam, un lac (balastiera) foarte aproape de Bucuresti, populat cu crap mare si caras (100 ron si se pot retine 5kg). A fost cineva in 2015? Cu ce rezultat?

Pt cei care nu stiu balta pot afla de pe site-ul lor: http://www.laculvarlaam.ro/

;)
"Nu te certa niciodată cu oamenii proşti. Te vor trage în jos la nivelul lor şi te vor bate prin experienţă." - Mark Twain

M-au dat banii afara din casa asa ca am plecat la pescuit !!!! :) :) :) Ce bine era :(

Costin Mirea
Mesaje: 243
Membru din: Vin Mai 16, 2014 12:12 pm
Localitate: Bucureşti

Re: Lacul Varlaam - Gr

Mesajde Costin Mirea » Mar Mar 31, 2015 2:55 pm

Am fost eu la Varlaam duminica. Am pescuit doua persoane pe standul A4, fiecare cu cate o lanseta. Am reusit sa prindem aproximativ 23-25 kg de caras, in intervalul aproximativ 07:45-13:15. Media de greutate a pestilor a fost de aproximativ 1 kg iar cea mai mare bucata a avut 1,8-2 kg. La final am retinut 4 pesti care au cantarit 5,4 kg. Balta este amenajata exceptional iar cei doi administratori sunt de nota 10. Recomand tuturor aceasta balta.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Costin Mirea

Avatar utilizator
sorinhc
Mesaje: 1802
Membru din: Vin Ian 16, 2015 8:33 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Lacul Varlaam - Gr

Mesajde sorinhc » Mar Mar 31, 2015 5:43 pm

Felicitari ! Asa arata carasul de Varlaam, o frumusete !
"Nu te certa niciodată cu oamenii proşti. Te vor trage în jos la nivelul lor şi te vor bate prin experienţă." - Mark Twain

M-au dat banii afara din casa asa ca am plecat la pescuit !!!! :) :) :) Ce bine era :(

hannibal
Mesaje: 12
Membru din: Sâm Feb 14, 2015 1:40 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Lacul Varlaam - Gr

Mesajde hannibal » Mar Mar 31, 2015 9:58 pm

Si crapi, nimic ? La 100 lei doar pentru caras mi se pare o balta destul de scumpă chiar dacă are caras mare . Pana la urma tot caras e , mare sau mic . Un peste care nu oferă Senzațiile unui dril cu un crap.

Costin Mirea
Mesaje: 243
Membru din: Vin Mai 16, 2014 12:12 pm
Localitate: Bucureşti

Re: Lacul Varlaam - Gr

Mesajde Costin Mirea » Mie Apr 01, 2015 7:25 am

Crapi nu au intrat dar eu m-am dus pe balta asta doar pentru caras. Nu cred ca o sa gasesti prea curand o balta care sa aiba carasii de pe Varlaam. Te asigur ca drilul cu un caras salbatic de 1 - 1,5 kg, cu o lanseta senzitiva este foarte, foarte placut. Tu poti sa pescuiesti la ce vrei tu pe balta asta dar repet, eu am cautat in mod expres carasul. Am stat de vorba cu cativa baieti care erau pe balta de cateva zile, cu corturile, pescuind doar la crap si care reusisera sa captureze exemplare de 14, 16 si chiar 19 kg. Totusi nu te vad prea bine daca o sa iti intre vreun over 20 pe lanseta de feeder :lol:
Costin Mirea

hannibal
Mesaje: 12
Membru din: Sâm Feb 14, 2015 1:40 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Lacul Varlaam - Gr

Mesajde hannibal » Mie Apr 01, 2015 11:46 am

intradevar asa e,nu am vazut carasi mai mari ca aici nicaieri, doar ca eu consider ca taxa e cam mare doar pentru caras . in rest am auzit numai de bine despre Varlaam .

Costin Mirea
Mesaje: 243
Membru din: Vin Mai 16, 2014 12:12 pm
Localitate: Bucureşti

Re: Lacul Varlaam - Gr

Mesajde Costin Mirea » Mie Apr 01, 2015 12:27 pm

Poti sa pescuiesti Catch&Release cu 60 lei. Eu asa as fi pescuit daca ma duceam singur dar am mers cu taica-miu care nu agreaza stilul asta si a trebuit sa platesc bon cu retinere sa ii dau omului o coada de peste acasa :lol:
Costin Mirea

Avatar utilizator
mihai_ace
Mesaje: 315
Membru din: Sâm Noi 08, 2014 9:56 am

Re: Lacul Varlaam - Gr

Mesajde mihai_ace » Mie Apr 01, 2015 7:56 pm

Sincer nu as putea pune in tigaie un exemplar asa frumos de caras prins de mine,carasul acela superb peste kilogram il echivalez cu un exemplar de crap de peste 10 kg .Dar totul tine de regulamentul baltii.

Costin Mirea
Mesaje: 243
Membru din: Vin Mai 16, 2014 12:12 pm
Localitate: Bucureşti

Re: Lacul Varlaam - Gr

Mesajde Costin Mirea » Joi Apr 02, 2015 11:09 am

Mihai nu ai putea sa il pui in tigaie in primul rand pentru ca nu ar incapea :lol:
Din cate am inteles, administratorii vor sa reduca densitatea de caras din balta pentru a nu-i mai deranja pe cei care pescuiesc la crap. Pe balta am stat de vorba cu un baiat care, cu o noapte inainte, avusese trasatura la o lanseta plantata cu barca tocmai in malul opus si era foarte suparat ca intrase un caras si a trebuit sa intre iar cu barca sa planteze din nou. Mi-a aratat poze cu acel caras si avea cu siguranta peste 2 kg, daca nu chiar 2,5 kg, un adevarat trofeu, dar el era suparat ca s-a trezit din somn pentru asa ceva si nu pentru un crap over 10, cum se astepta. Balta este dedicata in primul rand pescuitului la crap, craparii avand prioritate la rezervari in fata stationaristilor. In 95% din situatii eu pescuiesc C&R, nici nu car dupa mine juvelnicul, dar mai sunt si exceptii ca cea de fata.
Costin Mirea

georgatos
Mesaje: 13
Membru din: Vin Noi 07, 2014 7:15 pm

Re: Lacul Varlaam - Gr

Mesajde georgatos » Joi Apr 02, 2015 5:27 pm

Pentru rezervări cel puțin in weekend recomand sa se sune administrația din timp. Eu am sunat ieri pt sâmbătă si nu mai erau locuri libere :(

George


Înapoi la “Unde am pescuit”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori