Magura 9

Info despre balti , tarife, locuri de pescuit, rezultate. Harti si alte informatii relevante.

Moderator: sorinhc

Avatar utilizator
sorinhc
Mesaje: 1802
Membru din: Vin Ian 16, 2015 8:33 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Magura 9

Mesajde sorinhc » Lun Iul 09, 2018 10:17 pm

;)Ai nadit cu porumb ?
Eu nu as lua in considerare asta. Porumb dau mai tot timpul(n partide), nu a fost nimic special aici. In multe dati am dat fermentat la greu si am luat tot romanesc :lol: :lol: :lol: . Nici locul nu a contat foarte mult si daca eram mai spre "capete" sigur aveam unu/doi teni mai multi....poate.
Claudiu stiu ca are o metoda "imbatabila" : nadeste o galeata de porumb si asa aduce tenul pe vad .
Daca crapul se hraneste bine tenul vine mult mai tarziu sau deloc pt ca in M9 e minoritar si nu are "forta" sa iasa in fata asa usor. Adunand informatiile de aici am luat in calcul ca trebuie sa prind ten daca crapul ramane letargic.
Nu cred ca este suficienta doar o nada dedicata tenului . In general , tenul "rade" tot ce prinde intr-un timp record .
Si da si nu. Important e sa se intoarca. Cand crapul majoritar nu se hraneste cum trebuie si nu exista fremezia "de grup" cred in continuare ca tenul se intoarce acolo unde ai nadit "dedicat". Partida asta a fost un caz particular, sa nu o facem o regula.
Deasemenea am vazut ca cea mai eficienta momeala este compusa din 2 boabe de porumb si un flotant la mijloc , cel putin asa ziceau altii .
La mine e invers :lol: :lol: :lol:, spuma flotanta si acum zace prin "atelier". E foarte discutabil .....las discutia aici pt moment.
Eu n-am reusit niciodata sa iau ten mai mare de 6-7 kg Imagine. As da 10 crapi pe o torpila ca asta ...
Nu ai prins pt ca nu ai mers dedicat pe asta. Nici eu nu am mers la partida asta dedicat dar am mers ca o alternativa buna daca pestele tinta (romanescul) continua sa fie letargic. Si DA este letargic in perioada asta ! De ce sa nu profiti ? Cred ca pe capetele baltii ar fi raspuns mult mai bine. Poate dar nu e o regula, se prinde cam peste tot ten doar sa "vezi" cand crapul romanesc o lasa mai moale..... Pe viitor poate cine stie ce nebunii mai vin in minte ..... ceva selectie la ten :lol: :lol: :lol: . Hai inapoi pe pamant :lol: .

;)
"Nu te certa niciodată cu oamenii proşti. Te vor trage în jos la nivelul lor şi te vor bate prin experienţă." - Mark Twain

M-au dat banii afara din casa asa ca am plecat la pescuit !!!! :) :) :) Ce bine era :(

nacea_dragos2001
Mesaje: 435
Membru din: Dum Noi 09, 2014 2:22 pm

Re: RE: Re: Magura 9

Mesajde nacea_dragos2001 » Mar Iul 10, 2018 7:05 am

Selectie la ten , asta da provocare !
;)Ai nadit cu porumb ?
Eu nu as lua in considerare asta. Porumb dau mai tot timpul(n partide), nu a fost nimic special aici. In multe dati am dat fermentat la greu si am luat tot romanesc Imagine Imagine Imagine . Nici locul nu a contat foarte mult si daca eram mai spre "capete" sigur aveam unu/doi teni mai multi....poate.
Claudiu stiu ca are o metoda "imbatabila" : nadeste o galeata de porumb si asa aduce tenul pe vad .
Daca crapul se hraneste bine tenul vine mult mai tarziu sau deloc pt ca in M9 e minoritar si nu are "forta" sa iasa in fata asa usor. Adunand informatiile de aici am luat in calcul ca trebuie sa prind ten daca crapul ramane letargic.
Nu cred ca este suficienta doar o nada dedicata tenului . In general , tenul "rade" tot ce prinde intr-un timp record .
Si da si nu. Important e sa se intoarca. Cand crapul majoritar nu se hraneste cum trebuie si nu exista fremezia "de grup" cred in continuare ca tenul se intoarce acolo unde ai nadit "dedicat". Partida asta a fost un caz particular, sa nu o facem o regula.
Deasemenea am vazut ca cea mai eficienta momeala este compusa din 2 boabe de porumb si un flotant la mijloc , cel putin asa ziceau altii .
La mine e invers Imagine Imagine Imagine, spuma flotanta si acum zace prin "atelier". E foarte discutabil .....las discutia aici pt moment.
Eu n-am reusit niciodata sa iau ten mai mare de 6-7 kg Imagine. As da 10 crapi pe o torpila ca asta ...
Nu ai prins pt ca nu ai mers dedicat pe asta. Nici eu nu am mers la partida asta dedicat dar am mers ca o alternativa buna daca pestele tinta (romanescul) continua sa fie letargic. Si DA este letargic in perioada asta ! De ce sa nu profiti ? Cred ca pe capetele baltii ar fi raspuns mult mai bine. Poate dar nu e o regula, se prinde cam peste tot ten doar sa "vezi" cand crapul romanesc o lasa mai moale..... Pe viitor poate cine stie ce nebunii mai vin in minte ..... ceva selectie la ten Imagine Imagine Imagine . Hai inapoi pe pamant Imagine .

;)
Trimis de pe al meu GT-P5100 folosind Tapatalk


Avatar utilizator
sorinhc
Mesaje: 1802
Membru din: Vin Ian 16, 2015 8:33 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Magura 9

Mesajde sorinhc » Mar Iul 10, 2018 8:28 am

Mai degraba o oportunitate. Dupa cum spuneam romanescul (mai ales cel mare) era letargic rau asa ca am gasit portita si m-am ales cu cateva driluri frumoase ;) .
"Nu te certa niciodată cu oamenii proşti. Te vor trage în jos la nivelul lor şi te vor bate prin experienţă." - Mark Twain

M-au dat banii afara din casa asa ca am plecat la pescuit !!!! :) :) :) Ce bine era :(

claudiue
Mesaje: 271
Membru din: Joi Aug 21, 2014 2:15 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Magura 9

Mesajde claudiue » Mar Iul 10, 2018 9:10 am

Eu am găsit tenul pe Magura pe pontoanele dintre 7 și 15, pescuind lângă mal și nadind cu mana porumb destul de mult. La ac ceva flotant cât sa stea acul în coadă.
Trăsătură lui când pescuiesti la maxim 10 metrii de tine face toți banii :).
Trebuie totuși ceva liniște pe ponton și nadirea constantă...

Sent using Tapatalk


Avatar utilizator
mihai_ace
Mesaje: 315
Membru din: Sâm Noi 08, 2014 9:56 am

Re: RE: Re: Magura 9

Mesajde mihai_ace » Joi Iul 12, 2018 12:50 pm

Frumos! Ai avut ceva activitate, bravo!Urmatoarea partida acolo ma duc, sper sa fie anul astaImagine

Trimis de pe al meu SM-A310F folosind Tapatalk
Si am reusit sa ajung...ponton16
ImagineImagineImagineImagineImagineImagineImagine

Trimis de pe al meu SM-A310F folosind Tapatalk


Avatar utilizator
mihai_ace
Mesaje: 315
Membru din: Sâm Noi 08, 2014 9:56 am

Re: Magura 9

Mesajde mihai_ace » Joi Iul 12, 2018 1:05 pm

https://youtu.be/hOt26oJDJIU

Trimis de pe al meu SM-A310F folosind Tapatalk


Avatar utilizator
Tiby Baschet
Mesaje: 586
Membru din: Dum Oct 19, 2014 10:35 am
Localitate: Giurgiu
Contact:

Re: Magura 9

Mesajde Tiby Baschet » Joi Iul 12, 2018 3:01 pm

Frumos! Felicitari!

Avatar utilizator
cristi 73
Mesaje: 64
Membru din: Sâm Dec 02, 2017 11:32 am

Re: Magura 9

Mesajde cristi 73 » Joi Iul 12, 2018 4:42 pm

Felicitări Misule , cu ce ai aditivat cu bere sau cu vin roșu ?

Trimis de pe al meu SM-G920F folosind Tapatalk


Avatar utilizator
mihai_ace
Mesaje: 315
Membru din: Sâm Noi 08, 2014 9:56 am

Re: Magura 9

Mesajde mihai_ace » Joi Iul 12, 2018 5:38 pm

era bun un vin dar in lipsa am incercat cu bere.Te salut!

Trimis de pe al meu SM-A310F folosind Tapatalk


Avatar utilizator
sorinhc
Mesaje: 1802
Membru din: Vin Ian 16, 2015 8:33 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Magura 9

Mesajde sorinhc » Vin Iul 13, 2018 8:34 am

Felicitari @mihai_ace ! Frumos ! Balta din sezonul asta a inceput sa "dea" ten mare dupa ultimele populari de anul trecut. Sunt si mai mari, care abia incap in salteaua de primire. Ii asteptam in mincioc !

;)
"Nu te certa niciodată cu oamenii proşti. Te vor trage în jos la nivelul lor şi te vor bate prin experienţă." - Mark Twain

M-au dat banii afara din casa asa ca am plecat la pescuit !!!! :) :) :) Ce bine era :(


Înapoi la “Unde am pescuit”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori