Iazul Bila2 sezon 2017

Info despre balti , tarife, locuri de pescuit, rezultate. Harti si alte informatii relevante.

Moderator: sorinhc

Costin Mirea
Mesaje: 243
Membru din: Vin Mai 16, 2014 12:12 pm
Localitate: Bucureşti

Re: Iazul Bila2 sezon 2017

Mesajde Costin Mirea » Lun Apr 24, 2017 9:02 am

Am fost si eu sambata o fuga. Am pescuit intre orele 11:00 si 17:00 pe standul 7. Pana pe la orele 15:00 a batut vantul groaznic, si nu am reusit sa prind decat o babusca, pe montura cu cosulet (pun asta si pe seama faptului ca nu am reusit absolut deloc sa pescuiesc grupat). Vazand ca pe montura cu cosulet nu am succes am trecut pe method si intre orele 15-17 am reusit sa prind vreo 12 carasi (dintre care vreo 3 in jur de 400-500 grame, restul nedepasind 250 grame) si doi ciortani, unul de 2,5 kg si unul de 3 kg. Foarte putini pescari pe balta, mai erau ocupate doar trei standuri, respectiv primele 3. Fiind prima data pe aceasta balta, impresiile sunt pozitive, balta este foarte bine amenajata, paznicii sunt respectuosi iar ciortanii foarte bataiosi.
Costin Mirea

Avatar utilizator
catalin232
Mesaje: 2062
Membru din: Joi Mar 27, 2014 2:05 pm
Localitate: Bucuresti - Berceni

Re: Iazul Bila2 sezon 2017

Mesajde catalin232 » Dum Mai 07, 2017 10:39 pm

Inca un membru al forum-ului prins la pescuit pe furis :lol: :lol: :lol: :lol: Sandro .

Ce m-a surprins placut a fost sa vad pe cineva care merge pe o balta unde este relativ usor sa prinzi crap , dar el pescuia la albitura ( oblete, rosioara, babusca si caras ) . Respectele mele! Mai rar asa ceva :D
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

bettlejus
Mesaje: 13
Membru din: Vin Mai 19, 2017 2:29 pm

Re: Iazul Bila2 sezon 2017

Mesajde bettlejus » Lun Mai 22, 2017 1:04 pm

Salut,

Am fost si eu pentru prima data pe Bila2, frumoasa balta, un pic deranjanta trestia din mall ( cam fug pesti in ea ).

Ma pregatesc, sondez, gasesc un loc bun cam la 25m dupa mal, nadesc cu vreo 7 saculeti ( 5 pelete Bait-Tech Krill si 2 Special G Green), lansez si batul, apoi, ma asez pe scaun, aprind tigara cand pac, batul era colac...primul crap de ~4KG, nu-mi venea sa cred:)) asa repede.

Bon, amz is, nafa buna, momeala la fel, incepusem cu Utopia mini de Krill, am zis apoi sa inecrc de ananas, crezand ca pestii sunt multi si mananca in disperare, bag ananas, lansez, iar dupa 5 minute tac tac, o babusca...damn, am gresit cu ceva:)

Incerc apoi Juice dumbells, Utopia mini, porumb la conserva + porumb dipuit d ecrap ( semi-tare) in miere....la toate, la toate ma zapacea babusca si carasul, intre timp a mai dai inca un crap pe 2 bumbells Juice puse pe fir de par.

Nu stiu cu ce am gresit dar nu am mai vazyut asa ceva pana acum, babusca, oblete, caras mic, sa ma zapaceasca in halul asta la DUmbell/mini pop-up/porumb dipuit si normal, eram disperat nu stiam ce sa mai fac sa scap de asta mic, am incercat alt vad.

Noroc ca aparuse doi baieti langa mine de la care am imprumutat 3 boilies de carlig cam de 10mm la care a mai dat un crap.

Daca va vine sa credeti, la ditai boilies-ul tot venea babusca, criminal, erram disperat:)

Am dat si la method si la cosulet.

Mentionez ca este a doua oara cand pescuit la feeder, abia acum ncepe sa ma prinda, foarte tare stilul:)

Voi cum scapati de ala mic cand patiti ca mine? sau poate pru si simplu e atat de mult in Bila2 incat e greu sa selectezi, poate dopar cu boilies mari de 16mm.


Foarte frumos overall, o sa revin, ar trebui sa te lase sa iei macar babusca aia ca e frumoasa, destul ed maricica, mai curatamlacul de maruntis.

Fir intins!

Avatar utilizator
Mugurel Georgescu
Mesaje: 177
Membru din: Joi Ian 29, 2015 1:27 pm
Localitate: București

Re: Iazul Bila2 sezon 2017

Mesajde Mugurel Georgescu » Lun Mai 22, 2017 1:47 pm

Pentru sambata din weekendul trecut am rezervat pontonul 10 de la Bila 2 si mi-am pregatit partida avand ca specie tinta crapul. Sfarsitul partidei avea insa sa-mi aduca o cantitate impresionanta de caras, peste 25kg si doar doi ciortani. Dupa sondare am facut un pat de nada dintr-un amestec de pelete cu nota dominanta Pacific Tuna de 6mm de la CCMoore si din bulgari din nada ramasa de la partidele de pescuit anterioare pe care am pastrat-o congelata. Am pescuit cu 2 lansete echipate cu method in stanga si in dreapta patului de nada. Pe un method am folosit pelete mini ultramix de la CC Moore iar pe celalalt am avut un mix din pelete Pacific Tuna de 2mm si groundbait tunastix de la Spotted Fin. La carlig am alternat: dumbelluri de la FiatX si de la Spotted Fin (the catalyst washed out mixed), pacific tuna glug hookbaits de la CC Moore si ozing-uri de la Sonu. Carasul care se pregatea de depunere s-a hranit frenetic si m-a determinat spre sfarsitul partidei sa renunt la una din cele doua lansete cu care am pescuit. O partida reusita desfasurata pe o vreme placuta cu temperatura moderata si un vant cu ceva intensificari de scurta durata.
20170520_062012.jpg
20170520_071104.jpg
20170520_062040.jpg
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

nacea_dragos2001
Mesaje: 435
Membru din: Dum Noi 09, 2014 2:22 pm

Re: Iazul Bila2 sezon 2017

Mesajde nacea_dragos2001 » Sâm Iun 10, 2017 5:19 pm

Locuri de pescuit pe pamant la Bila 2 : Intr-ucat nu doresc sa ocup spatiu la rubrica "Concursuri pescuit -Bila" , as dori sa atrag atentia organizatorilor si administratiei lacului asupra dificultatii de a pescui pe anumite locuri dintre pontoanele noi construite . In momentul recuperarii nu exista spatiu suficient

Trimis de pe al meu GT-P5100 folosind Tapatalk


nacea_dragos2001
Mesaje: 435
Membru din: Dum Noi 09, 2014 2:22 pm

Re: Iazul Bila2 sezon 2017

Mesajde nacea_dragos2001 » Sâm Iun 10, 2017 5:27 pm

Daca pentru pescarii de crap , care recupereaza pe verticala , cei care vor pescui la feeder vor intimpina dificultati datorita stufului crescut f mult in lateralele spatiului aferent . Chiar si cei cu modulare , cred ca se vor descurca greu . Poate exista bunavointa sa se mai largeasca locurile respective . Din pacate , exista pescari care deja au renuntat la acest concurs . Vor fi 3 zile destul de obositoare si daca ai norocul sa alegi un astfel de loc , nu cred ca e o fericire .

Trimis de pe al meu GT-P5100 folosind Tapatalk

Avatar utilizator
catalin232
Mesaje: 2062
Membru din: Joi Mar 27, 2014 2:05 pm
Localitate: Bucuresti - Berceni

Re: Iazul Bila2 sezon 2017

Mesajde catalin232 » Dum Iun 11, 2017 9:59 pm

Daca pentru pescarii de crap , care recupereaza pe verticala , cei care vor pescui la feeder vor intimpina dificultati datorita stufului crescut f mult in lateralele spatiului aferent . Chiar si cei cu modulare , cred ca se vor descurca greu . Poate exista bunavointa sa se mai largeasca locurile respective . Din pacate , exista pescari care deja au renuntat la acest concurs . Vor fi 3 zile destul de obositoare si daca ai norocul sa alegi un astfel de loc , nu cred ca e o fericire .

Trimis de pe al meu GT-P5100 folosind Tapatalk
Nu a existat concurs organizat pe Bila2 sau Camineasca sa nu se incadreze in 5 stele cand a venit vorba de administratie. Sunt sigur ca asa va fi si la concursul acesta, tot lacul va fi toaletat complet , locurile vor fi largite si stuful taiat de sub apa .

Avatar utilizator
Tiby Baschet
Mesaje: 586
Membru din: Dum Oct 19, 2014 10:35 am
Localitate: Giurgiu
Contact:

Re: Iazul Bila2 sezon 2017

Mesajde Tiby Baschet » Lun Iun 12, 2017 6:53 am

Noroc ca aparuse doi baieti langa mine de la care am imprumutat 3 boilies de carlig cam de 10mm la care a mai dat un crap.
De la noi le-ai luat.
Felicitari pt partida

nacea_dragos2001
Mesaje: 435
Membru din: Dum Noi 09, 2014 2:22 pm

Re: Iazul Bila2 sezon 2017

Mesajde nacea_dragos2001 » Lun Iun 12, 2017 6:17 pm

Ne bucuram f mult . Este important ca concursul sa se desfasoare in conditii optime . Sunt multi concurenti , printre care si subsemnatul , care venim in primul rand pentru " socializare" si "schimb de experinta " si ne intereseaza sa ne simtim relaxati , nu sa stam sa recuperam lansete si linii din stufaris . Multumim Catalin pt sustinere

Trimis de pe al meu GT-P5100 folosind Tapatalk


Avatar utilizator
catalin232
Mesaje: 2062
Membru din: Joi Mar 27, 2014 2:05 pm
Localitate: Bucuresti - Berceni

Re: Iazul Bila2 sezon 2017

Mesajde catalin232 » Lun Iun 12, 2017 9:38 pm

Ne bucuram f mult . Este important ca concursul sa se desfasoare in conditii optime . Sunt multi concurenti , printre care si subsemnatul , care venim in primul rand pentru " socializare" si "schimb de experinta " si ne intereseaza sa ne simtim relaxati , nu sa stam sa recuperam lansete si linii din stufaris . Multumim Catalin pt sustinere

Trimis de pe al meu GT-P5100 folosind Tapatalk
Nu e vorba de sustinere sau incurajari , este vorba de ceea ce s-a intamplat pana in prezent... au fost 3 concursuri ( 2 pe Bila si 1 pe Camineasca ) si la unison parerile despre conditiile in care s-au desfasurat au fost excelente. De aia am si spus ca si in cazul de fata nu va fi altfel ... totul va fi pus la punct si bine facut.


Înapoi la “Unde am pescuit”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori