Iazul Bila2 sezon 2017

Info despre balti , tarife, locuri de pescuit, rezultate. Harti si alte informatii relevante.

Moderator: sorinhc

Mitza
Mesaje: 54
Membru din: Mie Dec 21, 2016 1:52 pm
Localitate: Bucuresti, Berceni

Re: Iazul Bila2 sezon 2017

Mesajde Mitza » Sâm Oct 14, 2017 9:53 pm

Ceva vesti de mijloc de toamna de la Bila2? Pe Camineasca am incercat-o azi fara succes. Mi-au spus paznicii ca Bila era full, ma gandesc ca inca merge. Si ar trebui, mai e inca o luna cel putin din sezon :cry:

Constantinlafeeder
Mesaje: 13
Membru din: Vin Mar 31, 2017 7:02 am

Re: Iazul Bila2 sezon 2017

Mesajde Constantinlafeeder » Dum Oct 15, 2017 7:12 am

Am fost eu ieri pe bila 2.
Am ajuns pe la 9 30.
Erau maxim 10 standuri ocupate, primele si ultimele locuri.
Un coleg de pescuit care venise mai devreme - a stat pe standul 6 , mi a spus ca din stanga lui au plecat 2 persoane inca de pe la ora 8 si un pic. Au plecat de tot ..s-au mutat ...nu stiu.
In ceea ce priveste pescuitul a fost activitate , dar fara capturi notabile. Caras frumusel - 200-300 gr , insa nici acesta cu o frecventa buna. Mai degrabă în reprize. Am reusit sa prind si 2 crapi - cam la 3 kg.
Am rulat la carlig cam tot ce aveam la mine , mai putin momeala vie. M am jucat si cu distanta...Mai departe...Mai aproape..Mai in stanga..Mai in dreapta...acelasi caras a intrat.
Nu am dat in malul celalalt ...😄 dar nu cred teoria cum ca pestele ar sta numai pe acolo...Si nici nu sunt un adept ar pescuitul la distante mari...imi place sa pescuiesc lejer.
Eu zic ca nu a vrut sa pape.
Crapii erau foarte reci cand am pus mâna pe ei.
Ma gandesc ca metabolismul lor a scazut cu racirea vremii - 5-6 grade noptile din săptămânile ce au trecut, si nu mănâncă prea bine.
Cam atat...😊

ramadri
Mesaje: 228
Membru din: Vin Apr 29, 2016 6:33 pm

Re: Iazul Bila2 sezon 2017

Mesajde ramadri » Dum Oct 15, 2017 9:45 am

Eu eram colegul pe standul 6. Pescuit pe 2 paturi de nada, primele 3 ore la 20m apoi cam la 40m. Caras...caras...caras. Iar!!! Mai am pe anul asta un review in care toata balta prinde caras si crap lulu.
Constantin a fost ieri singurul in 10 persoane care a luat 2 ciortani. La plecare am vb si cu 2 persoane pe standurile cred 18, 20 si la fel. Nu pot spune ca inteleg. Carasul de pe Bila nu a auzit de selectie... ca aveam carlig de 10 sau de 16, ca foloseam pop-up de 6 sau 10 si inclusiv peleta tare de 12... nu scapi de el.
Pe groundbait nu a intrat nimic. Toti carasii au intrat pe micro. Pe la 15 am facut mix si am declipsat.... s-a taiat complet. Iar nu am inteles nimic.
Din pacate nu ma mai vad anul asta pe acolo. O singura partida buna am avut parca prin aprilie in rest gherla dupa gherla.
Cand nu prinde unu poate fi acuzat ca nu a localizat pestele. Cand nu prind 10... ce sa zicem. Cand nu prind 10+ cel putin 4 partide!? Care e concluzia!?

Sent from my SM-N950F using Tapatalk


CISMAS
Mesaje: 630
Membru din: Dum Dec 21, 2014 7:54 am

Re: Iazul Bila2 sezon 2017

Mesajde CISMAS » Dum Oct 15, 2017 2:30 pm

eu ti-am mai spus, dupa..."o partida frustranta"... schimba pestele tinta :lol: :lol: :lol:
sti cum er, daca-nu-ti faci iluzii, nu poti avea ... deziluzii... :twisted:

ramadri
Mesaje: 228
Membru din: Vin Apr 29, 2016 6:33 pm

Re: Iazul Bila2 sezon 2017

Mesajde ramadri » Dum Oct 15, 2017 3:14 pm

Eu ma intreb altceva...daca dau dupa crap dar rup carasul... iti dai seama ce ar iesi daca chiar as da dupa caras

Sent from my SM-N950F using Tapatalk


CISMAS
Mesaje: 630
Membru din: Dum Dec 21, 2014 7:54 am

Re: Iazul Bila2 sezon 2017

Mesajde CISMAS » Dum Oct 15, 2017 4:43 pm

ce sa fie, ai veni acasa fericit ca ai avut o partida mare :lol:

CISMAS
Mesaje: 630
Membru din: Dum Dec 21, 2014 7:54 am

Re: Iazul Bila2 sezon 2017

Mesajde CISMAS » Dum Oct 15, 2017 4:44 pm

cu multi ani in urma, la mare, m-am inarmat cu o barca si o taparina si am iesit pe mare dupa lufar (pe vremea aia inca mai erau), nu am prins nici coada de lufar, in schimb am venit acasa la gazda, necajit, cu o galeata plina de stavrid, (inca nu exista ...C&R), ce bucurie pe gazda si ce ma mai lauda...

Avatar utilizator
sorinhc
Mesaje: 1802
Membru din: Vin Ian 16, 2015 8:33 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Iazul Bila2 sezon 2017

Mesajde sorinhc » Dum Oct 15, 2017 7:05 pm

iti dai seama ce ar iesi daca chiar as da dupa caras
Crap :mrgreen:
"Nu te certa niciodată cu oamenii proşti. Te vor trage în jos la nivelul lor şi te vor bate prin experienţă." - Mark Twain

M-au dat banii afara din casa asa ca am plecat la pescuit !!!! :) :) :) Ce bine era :(

Avatar utilizator
Tiby Baschet
Mesaje: 586
Membru din: Dum Oct 19, 2014 10:35 am
Localitate: Giurgiu
Contact:

Re: Iazul Bila2 sezon 2017

Mesajde Tiby Baschet » Dum Oct 15, 2017 8:47 pm

Am reusit si eu prima lampa pe billa 2, nimeni nu a prins mai nimic. Crapul absent, doar carasul tragea din cand in cand. Stand 38-39
3 paturi de nada, nadite bine la 20-30-40 de metri. 40-50 de lanseuri pe fiecare distanta cu diverse carlige si momeli si NU am primit nici un semn ca ar fi pe zona. Am iesit in 75 de metri ca un "last resort" si nu i-am vazut coada.
Un baiat Max a fost in stanga mea pe 37 si a luat 2 ciortani rataciti si 2 kg de caras.

Care e treaba cu balta asta :? ?

Camineasca am invatat-o cat de cat ;)

Avatar utilizator
catalin232
Mesaje: 2062
Membru din: Joi Mar 27, 2014 2:05 pm
Localitate: Bucuresti - Berceni

Re: Iazul Bila2 sezon 2017

Mesajde catalin232 » Lun Oct 23, 2017 2:08 pm

Am reusit si eu prima lampa pe billa 2, nimeni nu a prins mai nimic. Crapul absent, doar carasul tragea din cand in cand. Stand 38-39
3 paturi de nada, nadite bine la 20-30-40 de metri. 40-50 de lanseuri pe fiecare distanta cu diverse carlige si momeli si NU am primit nici un semn ca ar fi pe zona. Am iesit in 75 de metri ca un "last resort" si nu i-am vazut coada.
Un baiat Max a fost in stanga mea pe 37 si a luat 2 ciortani rataciti si 2 kg de caras.

Care e treaba cu balta asta :? ?

Camineasca am invatat-o cat de cat ;)
O fi si pestele ala pe dos :) . Iti garantez ca nu s-a scos o coada de peste de acolo , este acelas care l-a avut mereu :) . Din ce am inteles de pe la altii , a fost moarta toata zona ... walter , albele, camineasca etc pe weekend .... asa ca .. o fi ceva mai presus de noi :D


Înapoi la “Unde am pescuit”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 10 vizitatori