Lacul Sarulesti - La Salcii 2017/2018

Info despre balti , tarife, locuri de pescuit, rezultate. Harti si alte informatii relevante.

Moderator: sorinhc

sebastiandoru
Mesaje: 131
Membru din: Sâm Oct 28, 2017 9:45 pm

Re: Lacul Sarulesti - La Salcii 2017

Mesajde sebastiandoru » Mie Noi 15, 2017 4:18 pm

Salutare!

din cate am inteles La salcii nu ai voie sa dai drumul pestelui la finalul partidei. daca nu il pun deloc in juvelnic, adica ii dau drumul de indata ce l-am prins e vreo problema?
nu retin pestele de obicei si nici nu am un juvelnic lung in care sa il pastrez

Fire intinse!

claudiue
Mesaje: 271
Membru din: Joi Aug 21, 2014 2:15 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Lacul Sarulesti - La Salcii 2017

Mesajde claudiue » Mie Noi 15, 2017 7:18 pm

Nu mai stiu daca ți-am spus pe Magura...prima casa pe stânga când ieși pe poartă de la sălcii e o casa cu un mosulica ce iti va mulțumi dacă îi dai peștele...
Ține-l in găleată până termini partida ca e frig si nu plătește nimic.

Sent from my SM-G935F using Tapatalk


Avatar utilizator
catalin232
Mesaje: 2062
Membru din: Joi Mar 27, 2014 2:05 pm
Localitate: Bucuresti - Berceni

Re: Lacul Sarulesti - La Salcii 2017

Mesajde catalin232 » Mie Noi 15, 2017 8:54 pm

Nu mai stiu daca ți-am spus pe Magura...prima casa pe stânga când ieși pe poartă de la sălcii e o casa cu un mosulica ce iti va mulțumi dacă îi dai peștele...
Ține-l in găleată până termini partida ca e frig si nu plătește nimic.

Sent from my SM-G935F using Tapatalk
Buna informatia asta :D

claudiue
Mesaje: 271
Membru din: Joi Aug 21, 2014 2:15 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Lacul Sarulesti - La Salcii 2017

Mesajde claudiue » Joi Noi 16, 2017 7:04 am

"Și nu pateste "....autocorectul telefonului

Sent from my SM-G935F using Tapatalk


Mitza
Mesaje: 54
Membru din: Mie Dec 21, 2016 1:52 pm
Localitate: Bucuresti, Berceni

Re: Lacul Sarulesti - La Salcii 2017

Mesajde Mitza » Vin Noi 17, 2017 9:44 pm

@ sebastiandoru

Nici eu nu am fost la Salcii, duminica pare OK vremea, 10 grade, ceva soare. Cum s-o sterg de acasa si weekend-ul asta :?:

sebastiandoru
Mesaje: 131
Membru din: Sâm Oct 28, 2017 9:45 pm

Re: RE: Re: Lacul Sarulesti - La Salcii 2017

Mesajde sebastiandoru » Sâm Noi 18, 2017 5:30 am

@ sebastiandoru

Nici eu nu am fost la Salcii, duminica pare OK vremea, 10 grade, ceva soare. Cum s-o sterg de acasa si weekend-ul asta :?:
:) si eu tot pe Duminica am zis ca merg....astept sa vad ce zice vremea peste cateva ore...
Cat despre cum sa o stergi de acasa....nu prea stiu :)

Sent from my SM-G930F using Tapatalk


sebastiandoru
Mesaje: 131
Membru din: Sâm Oct 28, 2017 9:45 pm

Re: Lacul Sarulesti - La Salcii 2017

Mesajde sebastiandoru » Dum Noi 19, 2017 6:59 pm

Salutare!

Am fost astazi La salcii sa imi fac debutul in pescuitul la cosulet :). Am pescuit langa pietrele scufundate partial in apa. Am folosit nada utopia , ambele soiuri amestecate plus ceva special G si niste pelete de 2 mm. Am vazut si cum sta treaba cu omoratul viermilor, cu taiatul ramelor :). Am si sondat....cred ca am gasit pragul pana la urma. De la 9 pana la 4 am prins doar 4.5 kg de platica. Data viitoare o sa fiu mai pregatit. Ciudat este ca am reusit sa rup un carlig foarte usor in gura pestelui si inca un carlig s-a indoit rau de tot ....cu un peste nu prea mare. Am incurcat si montura de cateva ori.....asa ca incepatorii :)

A fost vant toata ziua....m-a cam doborat dar una peste alta a fost frumos. In dreapta mea mai erau 2 baieti care au prins 8.5 kg impreuna.

Fire intinse!

Sent from my SM-G930F using Tapatalk


Avatar utilizator
admin
Site Admin
Mesaje: 523
Membru din: Joi Mar 27, 2014 1:46 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Lacul Sarulesti - La Salcii 2017

Mesajde admin » Lun Noi 27, 2017 12:45 pm

salut, carligele care au in componenta carbon sunt mai casante, asa ca se mai rup. depinde totusi destul de mult de model/marime/brand.

Incearca sa mergi pe acelasi loc, sa iti pregatesti totul de acasa cat mai bine, carlige legate, monturi , nada, momeala si mai ales ai grija si la haine!

Trebuie sa ai un minim de confort, pentru a te concentra pe pescuit, pe lanseuri corecte, si pentru a scapa de "probleme".

E loc de mai bine acolo, dar asta nu o poti face doar de acasa :). Fir intins!

Avatar utilizator
catalin232
Mesaje: 2062
Membru din: Joi Mar 27, 2014 2:05 pm
Localitate: Bucuresti - Berceni

Re: Lacul Sarulesti - La Salcii 2017

Mesajde catalin232 » Mar Noi 28, 2017 11:14 pm

Eu spun ca pentru un " debut la cosulet" 4,5 kg de peste este chiar incurajator . Nu de alta dar tin eu minte ultima mea partida acolo cu vreo 3 platici toata ziua si parca ma arde invidia pe tine :D

sebastiandoru
Mesaje: 131
Membru din: Sâm Oct 28, 2017 9:45 pm

Re: Lacul Sarulesti - La Salcii 2017

Mesajde sebastiandoru » Mar Noi 28, 2017 11:52 pm

Nu e ca si cum ma asteptam sa rup gura targului din prima :). Sincer sa fiu chiar a fost o partida frumoasa. Singura chestie mai neplacuta, daca pot spune asa, este ca atunci cand esti incepator te rod intrebarile pe malul baltii. Oare am gasit pragul? am sondat corect? Am facut montura corect? Am facut nada cum trebuie? Si asa mai departe..... Dar si asta face parte din pescuit, am tot timpul sa exersez :)

Fire intinse!

Sent from my SM-G930F using Tapatalk



Înapoi la “Unde am pescuit”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 15 vizitatori