Balta Fanari - Potigrafu

Info despre balti , tarife, locuri de pescuit, rezultate. Harti si alte informatii relevante.

Moderator: sorinhc

Avatar utilizator
socate
Mesaje: 94
Membru din: Lun Iul 10, 2017 2:48 pm
Localitate: Bucuresti

Balta Fanari - Potigrafu

Mesajde socate » Mar Oct 17, 2017 6:38 pm

stie cineva ceva despre aceasta balta? a pescuit cineva pe ea?
este chiar linga DN1 la iesirea din Potigrafu.
Ma tenteaza o iesire aici dar nu prea am vazut multe informatii despre aceasta balta in 2017.

Avatar utilizator
socate
Mesaje: 94
Membru din: Lun Iul 10, 2017 2:48 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Balta Fanari - Potigrafu

Mesajde socate » Mar Oct 24, 2017 8:29 pm

am fost la pescuit aici pe 21-10-2017; am ajuns pe balta la ora 6:30 si pot spune ca am ajuns tarziu! limba de pamant era ocupata de 10 pescari intr-o competitie intre ei, iar pontoanele erau rezervate.

asa ca am inceput sa ma instalez conform cu instructiunile primite de la paznici intre doua casute (3-4) era un spatiu mai larg si fara obstacole in fata. Din pacate, ulterior am aflat ca 4 casute erau rezervate de un grup extrem de numeros cu copii care nu venisera la pescuit ci sa se bucure de spatiu verde si natura.

Acum ca am deschis vorba, spatiul este amenajat bine, este curat, ingrijit dar...nu exceleaza.

Dupa sondare, nu am gasit praguri, decat cateva "denivelari" la 20-25m de mal. Spre norocul meu, am gasit o gropita undeva in dreapta la 45-50 m de mal in fata casutei 3. Adancimea apei varia intre 1,5 si 2,5m

desi aici am gasit apa in pic cam adanca, am pescuit cu 2 lansete exclusiv la method; am renuntat la ideea de cosulet deoarece este plic de rosioara si regina. Am prins rosioara si la method! ce-i drept am avut niste trasaturi la ele...de' am zis ca am dat lovitura! una chiar a tras un method de 45gr dupa ea si a slabit firul! Wow!

Aici in aceasta zona cam asta a fost! Am avut si o trasatura de peste mai mare, dar cum nu am fost pe faza in momentul in care a tras si nu aveam method montat in auto-intepare, l-am pierdut dupa 1 min de drill - aveam carligul cam mititel!

In jurul orei 10 au aparut si "chiriasii" care ne-au "usuit" din zona sub pretextul ca ei au inchiriat toate cele 4 casute cu tot cu "pamantul aferent"! oricum m-as fi mutat! nu mai era chip sa pecuiesti in zona cu aproximativ 12 copii <10 ani care urlau in spate! asa ca am pierdut 60 min pana am impachetat si mutat totul in alt loc.

cum balta era "full", navo-modelele alergau in stanga si in dreapta, am decis sa ma mut in locul unde nimeni nu pescuia - la malul cel mai apropiat de DN1. Desi, am gasit pescar si pe acest ponton, am cerut voie "chiriasului" daca ma primeste sa arunc si eu intre lanselete lui (6 la numar). Am aruncat inspre malul de linga DN1 la 10-15m de malul respectiv, departe de orice alta instalatie sau urma de barcuta!

Am re-inceput procesul de nadire in 2 locuri cu doua nade diferite: nelipsita UB si o nada proprie pe baza de TTX + aditiv miere si capsuna - ceva foarte dulce. - asta era in jurul ore 12:00. UB a fost un mix 10% F&K si 90% M&W! am facut oricum putina nada (cam 250-300gr). Aici am facut si o greseala deoarece am incercat cam 2h sa pescuiesc cu aruncari la interval de 10 min - ceea ce mai tarziu s-a dovedit a nu fii foarte intelept.

Dupa 2h in care nu am vazut nimic, am pregatit si niste pelete BaitTech de 2mm sa duc pe vad in mix cu UB. tot cu aceasta schimbare am marit intervalul de aruncari la 15 min ceea ce s-a dovedit a fi si solutia la "problema mea". Cei drept aici am gasit o apa cu adancime mult mai mica (1,2 - 1,5m) ideala pentru method. in jurul orei 15:30 am avut prima prezentare la un mix de UB cu BT in straturi 50-50% - un ciortan de 3kg. dupa alte 45 min am mai scos unul mai mic de 1,2kg.

Nu pot spune ca a fost o partida reusita dar am reusit sa mai invat ceva - pentru cei care sunt la inceput atentie mare la timp!

In concluzie: in weekend nu se merita sa vii decat daca nu ai alta alternativa! Taxa de 80 lei/12h este buna pentru cei care au barcute! pentru mine a fost cam mult....dar asa mi-am facut o imagine. Din spusele paznicilor, spre centru baltii (cam la 80-90m) apa poate atince si 3m - pe acolo a fost si vechiul canal. pe mine oricum nu ma interesa deoaece tehnica method nu mergea la aceasta adancime.
balta se preteaza exclusiv craprilor cu barcuta si senzori! nu recomand in weekend deoarece este foarte, dar foarte mult zgomot venit din toate partile. in rest, in cursul saptamanii este mult mai OK (din spusele cunostintelor).
este balta pe care merita sa mergi sa testezi. Nu cred ca sunt exemplare foarte mari - ce am vazut pe balta prin juvelnice nu depasea 3-4kg.

Cam asta a fost...daca-mi mai aduc aminte ceva voi completa!


Înapoi la “Unde am pescuit”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 15 vizitatori