Permise pescuit sportiv

Despre legislatuia in domeniul pescuitului sportiv, perioade de prohibitie, actiuni ecologice etc

Moderator: sorinhc

Avatar utilizator
mircea13
Mesaje: 54
Membru din: Mie Mar 09, 2016 8:35 am

Permise pescuit sportiv

Mesajde mircea13 » Lun Mar 14, 2016 8:06 am

Permise pescuit sportiv de la ANPA.
http://www.anpa.ro/category/s3-anpa/c3- ... ivsportiv/
Am dreptul sa am alta parere decat dvstra!

Avatar utilizator
admin
Site Admin
Mesaje: 523
Membru din: Joi Mar 27, 2014 1:46 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Permise pescuit sportiv

Mesajde admin » Lun Mar 14, 2016 10:16 am

http://feedershop.ro/Blog/permise/
Un articol complet, cu tot cu exemple de cerere si adrese de mail pt PG.

Avatar utilizator
mircea13
Mesaje: 54
Membru din: Mie Mar 09, 2016 8:35 am

Re: Permise pescuit sportiv

Mesajde mircea13 » Mar Apr 05, 2016 2:13 pm

Ministerul Agriculturii și Dezvoltării Rural
M. Of. nr. 0252 din 05 Aprilie 2016
Act nr. 369/25 Martie 2016
Ordin privind condiţiile de practicare a pescuitului recreativ/sportiv, regulamentul de practicare a pescuitului recreativ/sportiv, precum şi modelele permiselor de pescuit recreativ/sportiv (201600252)
Ministerul Agriculturii și Dezvoltării Rural
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Am dreptul sa am alta parere decat dvstra!


ticairlandezu
Mesaje: 378
Membru din: Vin Feb 06, 2015 4:41 pm

Re: Permise pescuit sportiv

Mesajde ticairlandezu » Joi Apr 07, 2016 8:22 am

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: Cel mai mult din noul ordin de ministru valabil de azi imi place asta:

Art. 6. -
Federaţia Română de Pescuit Sportiv, persoană juridică de interes naţional şi de utilitate publică, recunoscută şi autorizată de statul român în condiţiile legii, asigură organizarea, conducerea, supravegherea şi controlul activităţilor şi competiţiilor de pescuit sportiv organizate de aceasta, cu acordul administratorului resurselor acvatice vii şi cu respectarea prevederilor Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 23/2008 privind pescuitul şi acvacultura, aprobată cu modificări şi completări prin Legea nr. 317/2009, cu modificările şi completările ulterioare.


:lol: :lol: :lol: Muhahahahahahahahhaahah :lol: :lol: :lol: :lol:

ticairlandezu
Mesaje: 378
Membru din: Vin Feb 06, 2015 4:41 pm

Re: Permise pescuit sportiv

Mesajde ticairlandezu » Sâm Apr 09, 2016 1:28 pm

Si cu asta eu inchei capitolul legslatie!!! ;) :lol:

De pe site-ul ANPA.ro

ANUNŢ

Având în vedere publicarea în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 252/05.04.2016 a Ordinului ministrului agriculturii şi dezvoltării rurale nr. 369 din 05.04.2016 privind condiţiile de practicare a pescuitului recreativ/sportiv, precum şi modelele permiselor de pescuit recreativ/sportiv tarifele, săptămânal, lunar, anual, de acces în zona de pescuit autorizată pentru serviciile de organizare a pescuitului şi derularea obligaţiilor stabilite nu se mai practică.

Practicarea pescuitului recreativ/sportiv în habitatele piscicole naturale, cu excepţia Rezervaţiei Biosferei “Delta Dunării”, în anul 2016, se face în baza permiselor emise de către Agenţia Naţională pentru Pescuit şi Acvacultură şi eliberate direct de acesta sau prin asociaţiile de pescari în scop recreativ/sportiv, persoane juridice nonprofit legal constituite.

Asociaţiile de pescari recreativ/sportiv vor primi premise pescuit de recreativ/sportiv în baza solicitărilor.

Începând cu anul 2017 activitatea de pescuit recreativ/sportiv se va realiza în baza unor contracte de utilizare a resursei acvatice vie în scop recreativ/sportiv, pe habitate piscicole clar delimitate şi în baza unor planuri de management a pescuitului în scop recreativ/sportiv prezentate de asociaţiile de pescari recreativ/sportiv elaborate de instituţiile specializate din domeniul pescuitului şi acvaculturii.

Contractele de utilizare a resursei acvatice vie în scop recreativ/sportiv se vor încheia numai după aprobarea de către ANPA a planurilor de management şi după ce se va stabili efortul de pescuit pe habitatele respective.

Asa cum am scris pe alt site( Cezar Chioibasu), pentru federatia dlui Popescu asta inseamna:

GAME OVER.


:lol: :lol: :lol: Muhahahahahahahahahh :lol: :lol: :lol:

Stefan George
Mesaje: 178
Membru din: Dum Noi 16, 2014 8:42 pm
Localitate: Bucuresti/Popesti Leordeni

Re: Permise pescuit sportiv

Mesajde Stefan George » Mar Apr 12, 2016 3:36 pm

Intr-o discutie cu un amic zilele trecute,spuneam ca AGVPS-ul o sa moara. Trebuie sa moara si asa se va intampla. Din pacate,justitia la noi in tara le da voie sa aiba ultime convulsii prin dreptul la recurs. Macar,ceva bun tot au facut : au renuntat la arma hotului,recursul in anulare. In ce ma priveste,nu sustin nici federatia si nici AGVPS,pentru ca nu sunt interesat de niciuna din ele.

Din ce vad,multi parasesc barca si o iau spre federatie. Mai o virgula,mai un like pe facebook...si tusti,la afiliere cu ei. Sper ca forumurile sa ramana,va fi amuzant de recitit iarna.

Avatar utilizator
mircea13
Mesaje: 54
Membru din: Mie Mar 09, 2016 8:35 am

Re: Permise pescuit sportiv

Mesajde mircea13 » Mar Apr 12, 2016 4:57 pm

In anuntul ANPA de mai sus la asta se refera
http://www.anpa.ro/wp-content/uploads/f ... 016%20.pdf
reluati pana jos ca sa puteti citi tot
Am dreptul sa am alta parere decat dvstra!


Înapoi la “Legislatie pescuit sportiv si ecologie”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator